205/50 --> 195/60

24 Lis 2010, 14:34

Planuję, wreszcie, wymienić opony na zimówki. Mogę dostać tanio 195/60 od znajomego, ale obecne letnie mam 205/50. Czy taka wymiana jest możliwa? Z tego co się orientuję 195 i 205 to szerokość opony. Zatem?
Pozdrawiam
hyundaiek
Nowicjusz
 
Posty: 4
Miejscowość: Wolsztyn

24 Lis 2010, 14:49

opona 195/60 będzie miała o ~5% większą średnicę.
niby to przekracza proponowaną granicę (chyba około 3%, lepsze byłby 195/55)

w rezultacie będziesz jechał trochę szybciej niż wcześniej, przy tej samej prędkości na prędkościomierzu (le jako że prędkościomierz i tak często zawyża o prawie 10% prędkość aktualną, to i tak nie będziesz jechał szybciej niż to co pokazuje prędkościomierz :) )
a, no i minimalnie może spaść przyśpieszenie.

być może wypowie się ktoś bardziej obeznany w oponach? :)
razor
Początkujący
 
Posty: 70
Miejscowość: z nienacka

24 Lis 2010, 14:54

Wiesz, mi ogólnie nie chodzi o to, jaki to będzie miało wpływ na prędkość, przyspieszenie itd. Nie chodzi mi o tuning ani nic, tylko czy po prostu jest to możliwe i przede wszystkim czy jest bezpieczne(np. czy nie będzie sytuacji, że coś się może stać z oponą itp.)?
hyundaiek
Nowicjusz
 
Posty: 4
Miejscowość: Wolsztyn

24 Lis 2010, 17:43

ZAWSZE zakłada się takie opony, jakie zaleca producent. Są ku temu pewne powody i nie z własnego "widzi mi się " producent takie opony zaleca.
No i wystarczy zastanowić się, dlaczego w Fiacie 126p są opony 12, a nie 15 albo dlaczego w BMW są 17 a nie np. 12.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

24 Lis 2010, 20:05

No ale ja przecież zostaje przy 15. Kwestia taka, czy 205/50 mogę zamienić na zimę na 195/60?
hyundaiek
Nowicjusz
 
Posty: 4
Miejscowość: Wolsztyn

25 Lis 2010, 14:29

hyundaiek napisał(a):No ale ja przecież zostaje przy 15. Kwestia taka, czy 205/50 mogę zamienić na zimę na 195/60?


Możesz. Tak mówią przeliczniki zamienników opon (ma coś takiego m.in. opony.com.pl albo NetCar). Na pewno oponki w tym rozmiarze będą zdecydowanie tańsze, bo profil 50 niestety należy do najdroższych...
pimpurdan
Początkujący
 
Posty: 53
Miejscowość: Wrocław
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Brytyjczycy wybrali najlepszą hybrydę
    Brytyjski portal Auto Trader przyznał Lexusowi NX 300h tytuł najlepszego samochodu hybrydowego na brytyjskim rynku. Nagroda została przyznana w ramach plebiscytu 2020 New Car Awards. Najlepszy w ogólnym rankingu W ...
    Czy nowy Lexus CT zyska napęd elektryczny?
    Brytyjski magazyn Auto Express analizuje przyszłość popularnego w Europie Lexusa CT 200h przewidując, że nowa generacja samochodu, oparta na platformie TNGA pojawi się w 2020 roku i – w przeciwieństwie do aktualnego ...

25 Lis 2010, 15:13

opony będą o 2-2,5 cm na średnicy większe
a założyć możesz spokojnie, o ile się do nadkola zmieszczą, bo jeśli klapnięte zawieszenie bądź jakiś "tuning" to mogą delikatnie obcierać o nadkole, zmian na dynamice nie odczujesz żadnych :mrgreen:
oczywiście cały czas mówimy o oponach na ten sam rozmiar felgi :wink:
MotoAlbercik napisał(a):ZAWSZE zakłada się takie opony, jakie zaleca producent. Są ku temu pewne powody i nie z własnego "widzi mi się " producent takie opony zaleca.
No i wystarczy zastanowić się, dlaczego w Fiacie 126p są opony 12, a nie 15 albo dlaczego w BMW są 17 a nie np. 12.
jakbyś się zastanowił to byś bzdur nie pisał :wink:

producent ZAWSZE określa opony od-do rozmiaru jaki można założyć w danym samochodzie (w sensie szerokości i wysokości całkowitej) natomiast jaką sobie założysz felgę do tego to już Twoje widzimisie i homologacji :wink: więc w malczanie nie widze problemu założenia 14 (zresztą wiele takich aut swego czasu startowało w rajdach) jak i do BMW 15 (co dość często na zimę i "nasze drogi" się robi... :mrgreen:
Ostatnio edytowany przez pocieszny 25 Lis 2010, 15:21, edytowano w sumie 2 razy
Panowie!! Co JEST!! Ciśnienie mi spada! ;)
pocieszny
Forumowicz VIP
 
Posty: 6650
Zdjęcia: 1
Miejscowość: z błota ;)

25 Lis 2010, 15:18

Dzięki! Dokładnie o takie, konkretne rady mi chodziło.
hyundaiek
Nowicjusz
 
Posty: 4
Miejscowość: Wolsztyn