Auto do 6500zł totalny amator

18 Kwi 2016, 22:04

Cześć wszystkim!
Więc jestem kompletnym "laikiem" w kwestii wyboru samochodu i szczerze kompletnie się na tym nie znam. Ogólnie miałem już jeden samochód ale zeżarła go korozja i nie miałem wtedy nic do powiedzenia wiecie "rodzice". Obecnie mam 22 lata i przymierzam się do zakupu nowego. Mój budżet to 6500 zł.
Tak więc obejrzałem na youtubie masę ciekawych filmików na co zwracać uwagę itd. Przeczytałem sporo na forum (min.tym) i wciąż nie przekonuje mnie kilka spraw przed zakupem jakiegokolwiek auta (stereotypy jednak jak powiedzą w domu tak potem człowiek się uczy..) pytania są może proste czy też głupie ale jak pisałem jestem totalnie nieobeznany i chciałbym się więcej dowiedzieć :
1. Diesel-nie rozumiem jednej podstawowej kwestii. Otóż czemu ludzie często używają do jazdy miejskiej, diesla jeżeli z tego co rozumiem diesel przeznaczony jest na dalekie dystanse (dla osoby która sporo podróżuje)+w zimie różnie odpala czemu mimo to wiele ludzi decyduje się akurat na niego?
2. Rocznik i przebieg , całe życie mówiono mi ,że musi być jak najnowszy rocznik itd. a przebieg do 150tys. to jest maksymalnie do zaakceptowania chociaż to już bardzo dużo , sporo materiału na yt czy tej stronie pisze ,że samochody przeżywają więcej niż przysłowiowe 200tys km jak to w końcu z tym jest? Czy samochód(silnik) spokojnie dotrwa do tych 400tys.?Czy jest to jednak rzadkość licząc się z tym ,że kupujemy od obcej osoby?
3. Czy istnieje możliwość sprawdzenia przebiegu w inny sposób niż ocena zużycia wnętrza i przypięcia do komputera?
4. Czy naprawdę różnica między silnikiem np. 1,1 a 1,4 oprócz pojemności i mocy decyduje również o jego żywotności?
5. Czy samochód mimo starego rocznika np.1998 naprawdę będzie lepszy niż z np.2004 ? Chodzi mi tutaj głównie o korozję.
6. Lepiej kupić samochód w Polsce czy za granicą? Chodzi mi o różnicę w cenie i ewentualnych oszustwach (kręcenie liczników w Polsce).
7.Odnośnie tuningu czy w starszych modelach można zamontować np. światła ledowe ?
8.Czy w starszych autach (czyt. min.12 letnie) opłaca się instalować instalację LPG?
9. Naklejki przy silniku-według jednego poradnika na youtubie jak nie ma orginalnych naklejek przy silniku to znaczy ,że było coś robione z silnikiem, powiem szczerze ,że kilka modeli obejrzałem na żywo i w sumie żaden po za jedną naklejką nic nie miał. Ile w tym jest prawdy? (Chodzi mi o naklejki z wymianą rozrządu [chyba] itp.).
10.Czy można kupować bez miernika lakieru a jeżeli nie to gdzie można takie coś wypożyczyć bo zapłacić z 200 zł za jedno użycie się nie opłaca a żaden kolega czegoś takiego nie ma?
11. Jak to jest z tymi Fiatami mit czy prawda odnośnie awaryjności?


Odnośnie samego samochodu bardzo chciałbym hatchbacka, jak najbardziej sportowy , silnik byle nie za duży aby mało palenia było ,najlepiej 3 drzwiowy,głównie do jazdy miejskiej więc rozumiem ,że benzyna, mile widziany LPG,najlepiej na terenie Wielkopolski , bo jechać na drugi koniec Polski ,żeby obejrzeć auto i wrócić średnio mi się widzi :P .Ze wszystkich modeli z olx najbardziej zainteresował mnie peugeot 206, Audi A3, ale ten drugi to raczej nie bd za bardzo dostępny zgaduję w tej cenie chociaż bardzo bym chciał dobry egzemplarz audiaka :D Ewentualnie Honda Civic i może ten Fiat Stilo .

Dzięki wielkie z góry za wszelką pomoc!
Ziemniak10
Nowicjusz
 
Posty: 12
Auto: Nie mam

18 Kwi 2016, 22:47

Ja również szukam audika a3 ale do 8k i jest ciężko o ładną sztukę, chłopaki tu pomagają, proponują także pewnie znajdziesz coś dla siebie :) pozdrawiam
popierdziel
Nowicjusz
 
Posty: 28
Prawo jazdy: 20 11 2012
Przebieg/rok: 7tys. km
Auto: Mercedes Benz w201
Silnik: 2.0 122km
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 1989

18 Kwi 2016, 22:59

Ziemniak10 napisał(a):1. Diesel-nie rozumiem jednej podstawowej kwestii. Otóż czemu ludzie często używają do jazdy miejskiej, diesla jeżeli z tego co rozumiem diesel przeznaczony jest na dalekie dystanse (dla osoby która sporo podróżuje)+w zimie różnie odpala czemu mimo to wiele ludzi decyduje się akurat na niego?
Ponieważ ludzie mają wrażenie oszczędności. Widzi taki jeden z drugim niskie chwilowe spalanie to mu się japa cieszy. Gorzej jak przyjdzie do remontu...
Ziemniak10 napisał(a):Rocznik i przebieg , całe życie mówiono mi ,że musi być jak najnowszy rocznik itd. a przebieg do 150tys. to jest maksymalnie do zaakceptowania chociaż to już bardzo dużo , sporo materiału na yt czy tej stronie pisze ,że samochody przeżywają więcej niż przysłowiowe 200tys km jak to w końcu z tym jest? Czy samochód(silnik) spokojnie dotrwa do tych 400tys.?Czy jest to jednak rzadkość licząc się z tym ,że kupujemy od obcej osoby
150kkm to interwał naprawy głównej w autach typu Polonez, Duży Fiat. Ludzie nie zdają sobie sprawy, że technologia poszła do przodu (choć w pewnych przypadkach nie jest to taką zaletą), oraz wyłączają logiczne myślenie w trakcie kupna - nie biorą pod uwagę wieku i teoretycznych przebiegów auta. No i później wychodzą takie kwiatki u handlarza, jak 15 letni diesel z Niemiec z przebiegiem 160kkm, gdzie w Niemczech diesli używa się do jeżdżenia długich dystansów, a nie do patrzenia na komputer i jarania się spalaniem (chwilowym) 4.5l w mieście...
Ziemniak10 napisał(a):Czy istnieje możliwość sprawdzenia przebiegu w inny sposób niż ocena zużycia wnętrza i przypięcia do komputera?
niby masz historiapojazdu.gov.pl, ale jeśli ktoś cofnął przebieg przed przeglądem to te dane można sobie wsadzić...
Ziemniak10 napisał(a): Czy naprawdę różnica między silnikiem np. 1,1 a 1,4 oprócz pojemności i mocy decyduje również o jego żywotności?
nie. No cyba że mówimy o jakimś 1.2 turbo, który wypluwa 300KM to wtedy bym się mocno zastanowił :D
Ziemniak10 napisał(a):Czy samochód mimo starego rocznika np.1998 naprawdę będzie lepszy niż z np.2004 ? Chodzi mi tutaj głównie o korozję.
wszystko zależy od wielu czynników np jak kto dbał o auto, na jakim poziomie stała jego kultura serwisowa, czy auto było garażowane... Zasadniczo nie patrzy się na rocznik, bo d...l może zajeździć auto w rok.
Ziemniak10 napisał(a):Lepiej kupić samochód w Polsce czy za granicą? Chodzi mi o różnicę w cenie i ewentualnych oszustwach (kręcenie liczników w Polsce).
dobre auta za granicą swoje kosztują. Dolicz do tego koszty sprowadzenia, opłaty i robi się drogo. Mając kilka tys nawet nie myślałbym o wyjeździe po atuo.
Ziemniak10 napisał(a):.Odnośnie tuningu czy w starszych modelach można zamontować np. światła ledowe ?
jeśli chodzi o DRL z homologacją to tak. Jeśli do świateł mijania zamontujesz żarówki ledowe to wiedz, że zabiorą Ci dowodzik. W światłach mijania musi być zastosowane źródło światła przewidziane przez producenta. Z tyłu możesz montować ledy, ale nie mogą być za bardzo przyciemnione, muszą posiadać homologację.
Ziemniak10 napisał(a):Czy w starszych autach (czyt. min.12 letnie) opłaca się instalować instalację LPG?
zależy od stanu konkretnego silnika i Twoich przebiegów. Po groma montować instalację zakładając, że kupujesz auto na 2 lata, w przeciągu których instalacja Ci się nie zwróci. No i znów jest problem budżetu, bo mając 6.5k na wszystko odliczając LPG i pakiet startowy zostaje Ci ... jakieś 2k na auto :wink:
Ziemniak10 napisał(a): Naklejki przy silniku-według jednego poradnika na youtubie jak nie ma orginalnych naklejek przy silniku to znaczy ,że było coś robione z silnikiem, powiem szczerze ,że kilka modeli obejrzałem na żywo i w sumie żaden po za jedną naklejką nic nie miał. Ile w tym jest prawdy? (Chodzi mi o naklejki z wymianą rozrządu [chyba] itp.).
ja bym im nie ufał, bo można je łatwo podrobić. Tak czy siak musisz po zakupie wymienić rozrząd i płyny, także tutaj nie ma tematu. Bardziej interesowałyby mnie fabryczne naklejki np przy chłodnicytypu "Warning! High temperature" (podaję przykład, bo wygląda to inaczej) czy inne tego typu wlepy, bo można wtedy w miarę ocenić ew powypadkowość auta. No ale to też można sobie zakupić...
Ziemniak10 napisał(a):Czy można kupować bez miernika lakieru a jeżeli nie to gdzie można takie coś wypożyczyć bo zapłacić z 200 zł za jedno użycie się nie opłaca a żaden kolega czegoś takiego nie ma?
z Twoim budżetem nie jechał bym nawet na stację. Pewnych rzeczy lepiej nie wiedzieć, a ew wiedza sprawi, że nie kupisz nic i wywalisz kase na samochód na sprawdzanie kolejnego egzemplarza.
Ziemniak10 napisał(a): Jak to jest z tymi Fiatami mit czy prawda odnośnie awaryjności?
i mit i prawda. Znów - mając mało kasy nie szuka się marki tylko konkretnego egzemplarza. Znaczek powinien obchodzić Cię najmniej
mike
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 14071
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Zawiercie|Śląsk
Prawo jazdy: 04 09 2013
Auto: Lexus ES 330
Silnik: 3.3 V6 228KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2004

19 Kwi 2016, 00:43

Z przebiegami i rocznikiem jest taki problem, że poprzednicy praktycznie nigdy nie przeprowadzali renowacji auta w 100%- robi się tylko to co jest konieczne, nikt nie będzie wymieniał wypalonych wyświetlaczy, startych włączników, czy szył foteli bo sa zjechane po 300 tys, więc zmęczenie materiału jest praktycznie w niemal każdym egzemplarzu, dotyczy to głównie aut VW, BMW, PSA pewnie też, szczególnie wersje mocniejsze, diesle gdzie ktoś na okrągło jeździł.
Warto tez pamiętać, że stare auto przy przebiegu 300 tys może mieć extra silnik ale układ napędowy, zawieszenie mocno zużyte, tak jak wcześniej wspomniałem przeciętny posiadacz nastoletniego auta, którego ma zamiar za rok czy dwa się pozbyć robi tylko to co diagnosta lub mechanik wskaże, a na koniec warto dodać że rzadko kto sprzedaje auto bo mu się nudzi, przeważnie zaczyna się sypać to sprzedajemy i efekt jest taki że stare auta, z dużymi przebiegami mają sporo wad, a nowsze? nowsze mają, mogą mieć gorsze jednostki ale nie da się przez 7-8 lat zrobić tyle km co przez 17-18..
Ideałów nie ma, kupuje się lepszy stan względem innego egzemplarza ale mając na uwadze to że ideał był 18 lat temu w salonie.

A co do samego tematu..6500 to zdecydowanie zbyt mała kwota na Audi A3, chyba że 1,6..
ja proponuje Citroenca Xsarę VTS albo Saxo VTS a jak VW to raczej Golf III 2,0 150 koni np..

Jak audi a3 to trzeba będzie dorzucić z 4 tys by myśleć o jakimkolwiek 1,8T - bo to jest opcja żeby iść w coś sportowego, szybszego.
Prawdę mówiąc kwota 6500 będzie za mała nawet na przyzwoite 1,8 125 koni.
Lovato34
Aktywny
Awatar użytkownika
 
Posty: 452
Miejscowość: Wlkp
Prawo jazdy: 18 08 2002
Przebieg/rok: 14tys. km
Auto: VW Golf 4
Silnik: 1,8T
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2000

19 Kwi 2016, 14:45

Bardzo wam dziękuje za rozjaśnienie mi w głowie :) Ok czyli A3 odpada , co do silnika dla mnie może być i słaby bo ja chcę sportowy tylko z wyglądu :P Sporo przeglądałem na olx i powiedzcie mi co sądzicie o tych modelach :
[link do oferty na Olx wygasł]
[link do oferty na Olx wygasł]
[link do oferty na Olx wygasł]
[link do oferty na Olx wygasł]
[link do oferty na Olx wygasł]
[link do oferty na Olx wygasł]
[link do oferty na Olx wygasł]
[link do oferty na Olx wygasł]

Czy któryś jest ciekawy czy mam aż tak słabe oko do szukania samochodów ? ;)
Ziemniak10
Nowicjusz
 
Posty: 12
Auto: Nie mam

19 Kwi 2016, 16:39

Wymienione przez Ciebie auta z grupy VW bardzo kiepskie...Ibiza niby ok, ale jakaś nieścisłość bo wg mnie 1,4 mpi ma 60 koni a 1,6 ma 75..ale to tam..
Tylko takie auto to wg mnie spokojnie z 6 tys by poszło, tanio jak za 2000 rok, moim zdaniem..
Tylko czy warto iść w stronę ibizy.. dalej golf tragedia..1,4 to jest auto które stoi a nie jedzie, do tego miewało pewne problemy no i z Niemiec za takie grosze 2000 rok..to handlarz kupił pewnie za 800 euro..dostał w prezencie :D

Audi A3 1,6 już coś lepszego ale zbyt tani znowu jak za 2000 rok i widać gołym okiem zmęczenie materiału, karoseria itd..

Jeśli chcesz koniecznie A3 i 1,6 Ci starczy i ma być Wlkp, Poznań okolice..
to prędzej coś takiego:
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]

96 rocznik, ale cenowo bardziej realnie i zawsze coś można ponegocjować na miejscu.

Colt to masakra, zachwalanki w opisie + ilość wyświetleń ponad 2,5 tys i Niemiec płakał....poza tym widać niedociągnięcia w spasowaniach moim zdaniem, coś było robione..

Zainteresowałbym się bliżej Peugotami i tymi Civicami, mogą być ok..
Lovato34
Aktywny
Awatar użytkownika
 
Posty: 452
Miejscowość: Wlkp
Prawo jazdy: 18 08 2002
Przebieg/rok: 14tys. km
Auto: VW Golf 4
Silnik: 1,8T
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2000
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Co czeka branżę warsztatową w 2023 roku?
    Najnowsze dane wskazują, że w 2022 roku w Polsce zarejestrowano niemal 383 tysiące nowych aut osobowych oraz ponad 700 tysięcy samochodów używanych importowanych z zagranicy. Mniejsza dostępność nowych pojazdów, ...

19 Kwi 2016, 16:56

A ja bym odpuścił 206,tutaj na forum o tym jest temat rzeka zresztą ten czarny 2004rok i tylko 5300zł? Do tego sporo wyświetleń,mułowaty silnik i ten opis 100% sprawny to się piszę w aucie za 1-2k..
Srebrny widać że ma kilka różnych odcieni lakieru a zdjęcia robione tak żeby nie było za dużo widać.

Golf 1.4 to straszny muł,zapomnij żeby coś wyprzedzić i spalanie rzędu 10l to norma..
Wydajemy pieniądze, których nie mamy, na tuning, którego nie potrzebujemy, by podobać się ludziom, których nie znamy.
Barol
Moderator - Jakie auto kupić?
Awatar użytkownika
 
Posty: 38411
Zdjęcia: 0
Miejscowość: Górny Śląsk
Auto: VW Golf VI
Silnik: 1.4 TSI 122KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2012

20 Kwi 2016, 15:58

Kurcze czyli naprawdę dałbym się łatwo oszukać sprzedającym ,skoro te samochody co pokazałem były kiepskie. Możecie pokazać jeszcze kilka innych samochodów z olx bo chciałbym w czwartek kilka z ogłoszeń obejrzeć a stoję w miejscu teraz. Najlepiej z wielkopolski(czyt. Poznań jeżeli mogę prosić).

A co sądzicie o salonowych autach tzn. używanych kupionych z salonu ?
Albo od komisów które dają gwarancję na rok ?
Na jakim modelu w takim razie najlepiej się skupić?
I co sądzicie o tych modelach:
[link do oferty na Olx wygasł]
[link do oferty na Olx wygasł]
[link do oferty na Olx wygasł]
[link do oferty na Olx wygasł]
[link do oferty na Olx wygasł]
[link do oferty na Olx wygasł]
Ziemniak10
Nowicjusz
 
Posty: 12
Auto: Nie mam

20 Kwi 2016, 17:58

1.Od młodzika ale obejrzyj bo nie wygląda żle.
2.Ładny obejrzyj.
3.Było pare postów wyżej..
4.Silnik od biedy może być ale 2000rok i tylko 6k? Coś tu śmierdzi..
5.Jakiś zmęczony życiem..
6.To samo co A3 wyżej..
Wydajemy pieniądze, których nie mamy, na tuning, którego nie potrzebujemy, by podobać się ludziom, których nie znamy.
Barol
Moderator - Jakie auto kupić?
Awatar użytkownika
 
Posty: 38411
Zdjęcia: 0
Miejscowość: Górny Śląsk
Auto: VW Golf VI
Silnik: 1.4 TSI 122KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2012

20 Kwi 2016, 18:33

Bardzo dziękuje za odpowiedź wszystko wykonam zgodnie z zaleceniami :)
Ziemniak10
Nowicjusz
 
Posty: 12
Auto: Nie mam

20 Kwi 2016, 18:34

Tak jak pisze Barol, te hondy nawet niezłe, reszta - odpada.
A3 z 2000 roku nie kupisz zdrowego za 6k...kupisz coś do olbrzymich wkładów co przy jednostce 1,6 mpi średnio się opłaca bo to nie S3..
Ten pierwszy jeszcze w miarę ale drugi? masakra..nieoryginalny grill, lampy chińskie jakiś wiejski tuning, wielo-odcieniowe auto, obd rapane, zmęczony w środku i niby tyle wymieniał części a teraz sprzedaje za 6200 do negocjacji? to za ile go sprzeda za 5800? odciąć części które włożył, to ze 3 tys jest wart....to jest śmieszne.

Nie chce spamować ale pokażę Tobie przykład auta które kosztuje niemal 2 tys więcej, ten sam rocznik i silnik
[link do oferty na Allegro wygasł]

I teraz rozumiesz dlaczego te za 6k no nie będą idealne? :no:
Bo to nie promocja w markecie, ten za 6k będzie wymagał wkładu 5-6 tys nim wszystko poogarniasz..a i tak pewnie ten za 8k ideałem nie będzie z salonu.
Lovato34
Aktywny
Awatar użytkownika
 
Posty: 452
Miejscowość: Wlkp
Prawo jazdy: 18 08 2002
Przebieg/rok: 14tys. km
Auto: VW Golf 4
Silnik: 1,8T
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2000

20 Kwi 2016, 18:48

Zerknij na te oferty:
[link do oferty na Olx wygasł] - długi przegląd i OC,widać małe początki rudej ale zrobisz zakonserwujesz i będzie spokój.
[link do oferty na Olx wygasł]
[link do oferty na Olx wygasł]
[link do oferty na Olx wygasł] - trochę tanio ale nie wygląda żle,przy oględzinach zwróć uwagę na podłogę i progi czy jeszcze są bo to szybko leci ale za to rzadko spotykany dynamiczny silnik 1.2 80km.
Wydajemy pieniądze, których nie mamy, na tuning, którego nie potrzebujemy, by podobać się ludziom, których nie znamy.
Barol
Moderator - Jakie auto kupić?
Awatar użytkownika
 
Posty: 38411
Zdjęcia: 0
Miejscowość: Górny Śląsk
Auto: VW Golf VI
Silnik: 1.4 TSI 122KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2012

20 Kwi 2016, 21:15

Ziemniak10 napisał(a):Albo od komisów które dają gwarancję na rok ?
z doświadczenia (byłego) sprzedawcy mogę Ci powiedzieć, że uśmieszki, heheszki i miła atmosfera jest do momentu wyjazdu auta za bramę. Po prostu gwarancja typu "do bramy, a potem się nie znamy". No bo w sumie na co tutaj ją udzielać? Taki handlarz zna auto równie dobrze jak Ty, no może jedynie wiedzieć jak bardzo było pognite i co wepchnął w zgnite progi :mrgreen:
mike
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 14071
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Zawiercie|Śląsk
Prawo jazdy: 04 09 2013
Auto: Lexus ES 330
Silnik: 3.3 V6 228KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2004

19 Maj 2016, 20:06

Jeszcze raz muszę prosić was o pomoc ponieważ nie udało mi się kupić żadnego z w/w samochodów czy moglibyście ocenić jeszcze te kilka :
[link do oferty na Olx wygasł]
[link do oferty na Olx wygasł]
[link do oferty na Olx wygasł]
[link do oferty na Olx wygasł]
[link do oferty na Olx wygasł]
[link do oferty na Olx wygasł]
[link do oferty na Olx wygasł]
[link do oferty na Olx wygasł]
Najbardziej podoba mi się przed ostatni i ostatni ale jednego cena jest aż 8tys.(może zejdzie z tysiąc :D),a drugi jest ze Szwajcarii oraz ten środkowy z Piły (z poprawkami lakierniczymi). Ogólnie raczej skłaniam się w stronę Hondy Civic jakoś najbardziej mi podchodzi ten model w tej cenie. Dzięki wielkie z góry za pomoc!
Ziemniak10
Nowicjusz
 
Posty: 12
Auto: Nie mam

20 Maj 2016, 15:18

Kurcze wiem ,że macie masę spraw ale czy byłby ktoś na tyle dobry i pomógł doradzić któryś z tych samochodów z listy powyżej? Bardzo mi zależy.
Ziemniak10
Nowicjusz
 
Posty: 12
Auto: Nie mam