Auto za około 10 tys

18 Sie 2010, 16:20

Prawie rok temu zdałem prawko, dlatego czas najwyższy kupić jakieś autko. W rodzinie nie ma auta i nigdy nie miałem bliższej styczności z samochodem, więc jestem totalnie zielony w tych sprawach. Szczerze mówiąc boję się kupić auto w Polsce, dlaczego to chyba wiadomo. A co Wy myślicie? Do wydania mam około 10 tysięcy. Najbardziej zależy mi na Golfie IV, ale VW Polo też może być. Co Wy doradzacie?
Edu
Nowicjusz
 
Posty: 18
Miejscowość: Słupsk

18 Sie 2010, 18:11

Witam,
Za 10 tys. będzie ciężko kupić Golfa IV, jeśli już to benzyna i 3 drzwiowe nadwozie. Może Polo będzie faktycznie lepszym wyborem, będziesz mieć większy wybór. Podaj informacje jakie przebiegi roczne zamierzasz robić, czy będziesz jeździć głównie sam czy w więcej osób, czy jest potrzebny pakowny bagażnik itp. łatwiej będzie coś doradzić. Pytanie czy to koniecznie musi być VW, auta innych marek często są sporo tańsze oferując równie wiele, więc przy niewielkim budżecie ma to spore znaczenie.

Pozdrawiam
mario_pil
Początkujący
 
Posty: 55
Miejscowość: Wałcz
Auto: Scenic II + Carisma
Paliwo: Benzyna

18 Sie 2010, 19:02

hmmm...najbardziej zależało mi na tym właśnie Golfie, 5-cio drzwiowy, silnik max 1,4... Bagażnika pakownego nie potrzebuje, to ja będę glównym kierowcą. Przebieg roczny? Nie mam pojęcia, ale to na pewno nie będzie wiele... Wypad za miasto do 20 km 2 razy w tygodniu, do tego dojazd na uczelnie na drugi koniec miasta. Nie skreślam innych marek, chociaż jak mówiłem najbardziej zależy mi na tym Golfie :) A i prawdopodobnie będę miał możliwość ściągnięcia auta z Holandii. Dużo taniej to wyniesie?
Edu
Nowicjusz
 
Posty: 18
Miejscowość: Słupsk

18 Sie 2010, 20:44

Nic taniej to nie wyniesie... Dobre auta są na zachodzie droższe niż w Polsce.
Kubuch
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 2671
Miejscowość: Matplaneta
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Fiesta MK7 FL / Mini One
Silnik: 1,0 100 KM/1,6 90 KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2013

18 Sie 2010, 21:15

Akcyza będzie mała, więc myślę, że się opłaca. Nie wiem jak się jeździw Holadnii, ale pamiętaj, że w Polsce auta z Niemiec sprowadzane np. z rocznika 2000 mają 200 000km przebiegu !!!. Czasami lepiej kupić auto z przebiegiem 320 000km niż 150 000km... Patrz na stan, a nie na licznik. Ogólnie Golf jest solidnym samochodem, ale na kolana nie powala... :wink:
BMW E60 530dA
Daro20VT
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 1470
Miejscowość: Warszawa
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: BMW E60 530dA
Silnik: 3.0d
Paliwo: Diesel
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2005

18 Sie 2010, 21:30

BMW E36 będzie najlepszym wyborem. :wink:
"... wypadki drogowe powstają dlatego, że dzisiejsi ludzie jeżdżą po wczorajszych drogach jutrzejszymi samochodami z pojutrzejszą prędkością..."
stasiowski121
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 2201
Miejscowość: Podkarpacie
Auto: VW T4/Audi 80 B4/Passat B3
Silnik: 2.5 TDI AXG
Paliwo: Diesel
Typ: Van
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1997

18 Sie 2010, 21:45

stasiowski121 napisał(a):BMW E36 będzie najlepszym wyborem. :wink:


Najmniejszy silnik to 1.6, a on chce max 1.4. :wink:
jiGsaw
Forumowicz VIP
Awatar użytkownika
 
Posty: 5044
Miejscowość: Rumia
Auto: BMW

19 Sie 2010, 14:08

Nie chce zbyt dużego silnika :) Nie potrzebna mi moc, a do tego chciałbym jak najmniejsze OC :) Więc jak lepiej? Kupić w Polsce czy za granicą? Zależy mi na bezawaryjności i małym spalaniu... Golf 4 5-cio drzwiowy, w dobrym stanie ile by kosztował mniej więcej?
Edu
Nowicjusz
 
Posty: 18
Miejscowość: Słupsk

19 Sie 2010, 17:58

Nie rozumiem Twojego podejścia. Większość firm ubezpieczeniowych stawkę za OC oblicza w przedziałach co 200ccm więc 1.4 i 1.6 powinny być przeważnie mają tą samą stawkę - bynajmniej w Hestii, Warcie i kilku innych firmach tak jest. A 1.4 spala w tych samochodach tyle samo co 1.6 przy czym jedzie znacznie lepiej. Więc ewentualne minimalnie wyższe koszta OC powinny odrobić się w paliwie.
"... wypadki drogowe powstają dlatego, że dzisiejsi ludzie jeżdżą po wczorajszych drogach jutrzejszymi samochodami z pojutrzejszą prędkością..."
stasiowski121
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 2201
Miejscowość: Podkarpacie
Auto: VW T4/Audi 80 B4/Passat B3
Silnik: 2.5 TDI AXG
Paliwo: Diesel
Typ: Van
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1997

19 Sie 2010, 19:40

hmmm...a może 1,9 diesel? Co lepiej brać benzyna czy ropa? Jaka w ogóle jest rożnica stawki na stacjach? :)
Edu
Nowicjusz
 
Posty: 18
Miejscowość: Słupsk

19 Sie 2010, 20:01

Jest. Ostatnio tankowałem na Orlenie zwykły ON za 4.20 za litr. Natomiast benzyna stała po 4.70 za litr. Tutaj dobrą alternatywą dla samej PB okazuje się zakup samochodu z zainstalowaną instalacją LPG. Litr tego paliwa kosztuje ~ 2.15 więc wychodzi znacznie taniej.
Jeżeli chodzi o Golfa IV 1.9 TDI to będzie Ci bardzo ciężko znaleźć coś co nie będzie miało pół miliona za sobą i ze dwa dzwonki.
"... wypadki drogowe powstają dlatego, że dzisiejsi ludzie jeżdżą po wczorajszych drogach jutrzejszymi samochodami z pojutrzejszą prędkością..."
stasiowski121
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 2201
Miejscowość: Podkarpacie
Auto: VW T4/Audi 80 B4/Passat B3
Silnik: 2.5 TDI AXG
Paliwo: Diesel
Typ: Van
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1997

19 Sie 2010, 20:16

Czyli diesla sobie odpuścić? Golf 4 jest w ogóle oplacalnym autem? Dobry jest?
Edu
Nowicjusz
 
Posty: 18
Miejscowość: Słupsk

19 Sie 2010, 20:28

Czwórka już jest nie pierwszej młodości. Dokładając ~ 2 tyś zł ewentualnie można by uprzeć się i nad wyraz nieufnie szukać 90 konnego diesla. Wybierać jest w czym, tyle że 80% tych samochodów zwłaszcza w TDI (choć to nie koniecznie jest regułą - własne moje obserwacje rynku) to powypadkowe sklejki, po korekcjach licznika - nawet nieudolnych korekcjach się trafiały, do tego nie proporcjonalnie do wieku (niekiedy i stanu) trzyma cenę. To raz, a dwa, że to co się nadaje do jazdy, jest zachowane w oryginale, pomimo, że niekiedy nawet nie cudownie wyposażone trzyma jeszcze wyższą cenę. Oczywiście okazje się zdarzają, nie twierdzę, że nie jednak zwłaszcza przy tym modelu i obecnym w polsce zjawiskiem zwanym przesycem rynku radzę oglądać najlepiej w kilku, najlepiej z jakimś blacharzem, mechanikiem etc. Polecam Ci rozejrzeć się za Ibizą IIFL - znacznie łatwiej o pewniejszy model a silniki większość produkcji VW.
"... wypadki drogowe powstają dlatego, że dzisiejsi ludzie jeżdżą po wczorajszych drogach jutrzejszymi samochodami z pojutrzejszą prędkością..."
stasiowski121
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 2201
Miejscowość: Podkarpacie
Auto: VW T4/Audi 80 B4/Passat B3
Silnik: 2.5 TDI AXG
Paliwo: Diesel
Typ: Van
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1997

19 Sie 2010, 20:34

Ale jeśli chodzi o tego golfa, to w grę wchodzi raczej kupno tylko auta zza granicy :) Golf 4 w benzyniaku spala dość dużo, a w ropie bardzo mało. Nie wykluczam innego auta oczywiście, ale strasznie napaliłem sie ta tego golfika :) Seat nie bardzo mi wchodzi w oko... A Punto II? Co o tym myślicie?
Edu
Nowicjusz
 
Posty: 18
Miejscowość: Słupsk