Aveo 2004 - nagłośnienie, centralny zamek, parę innych pytań

09 Kwi 2015, 22:09

Na początku witam wszystkich serdecznie!

Otóż... w tym roku stanę się właścicielem Aveo 2004r (lub jak kto woli Kalosa) "w spadku" po rodzicach, którzy przesiadają się na coś większego. Autko jest w miarę utrzymane, fakt faktem blacha tu i tam ma swoje znamiona użytkowania aczkolwiek mechanicznie wszystko jest robione praktycznie na bieżąco.

Przechodząc do problemu nr 1 :)
Jak na 11 lat niestety głośniki są zużyte. I tutaj zaczynają się schody.
Standardowe głośniki z przodu to 12cm, lecz ciężko coś dobrego w tym rozmiarze znaleźć. Podobno da się zamontować 13cm po podpiłowaniu dystansów lub nawet 16-16,5cm na dystansach od Lupo. Czy jest ktokolwiek w stanie potwierdzić takie informacje (co ciekawe zaczerpnięte z innego forum dot. tego pojazdu). Budżet jest ograniczony i nie chciałbym wtopić niemałej sumki w niepasujące elementy.
Kolejną informacją jest głębokość. Oryginały mają 55mm, podobno można włożyć 65mm. Tutaj obawiam się, że nawet jeśli koszyki z Lupo spasują to 16,5cm mogą wejść tylko "odchudzone".
Trzeci aspekt tej sprawy - tłumienie drzwi. Tutaj muszę przyznać niestety, iż jedyną wiedzę jaką posiadam to "warto to zrobić". Czy ktoś chętny użyczyłby nieco wiedzy, co i jak :)?

Teraz tył - elipsy 4x6''. Nie chcę tutaj zbytnio grzebać i po prostu wymiana na nowe mnie zadowoli. Szukam po prostu czegoś godnego uwagi.
Na koniec - radio. Mam obecnie Blaupunkta pamiętającego czasy kaset, przydałoby się wymienić na coś nowszego (najlepiej z obsługą pendrive) oraz w związku z montażem głośników nieco mocniejszego. Także wchłonę każdą dawkę informacji w tym aspekcie ;)

Pytanie nr 2
Centralny zamek a raczej jego brak (4/5 drzwiowa wersja i męczące jest wyginanie się w wszystkich kierunkach by pootwierać drzwi). Chciałbym go zamontować i nie są to jakieś kosmiczne pieniądze, ale przydałaby się wiedza na co zwrócić uwagę. Z tego co wiem od "bardziej doświadczonych" zimą potrafi zawieść stąd też to pytanie - czego się wystrzegać, i w co zainwestować.

Pytanie nr 3
Klapa bagażnika otwiera się z trudem, zwyczajnie trzeba użyć siły. Wina siłowników (hatchback)? Sądzę, że w tym leży problem, ale też nie chciałbym wtopić niepotrzebnie pieniędzy.

Pytanie nr 4
W zasadzie pytam bardziej z ciekawości - chiptuning. Jak wiadomo da się to zrobić, ale niestety wujek google żadnych konkretów nie zwraca. Z góry zakładam, że to nieopłacalne dla mnie (mieszczucha rzadko jadącego w trasę) ale czy ktoś go kiedyś wykonał? Silnik 1.2 72KM i jaki przyrost mechanicznych "kucy" jest możliwy? Idąc w drugą stronę, czy dałoby to faktyczne i opłacalne zmniejszenie zużycia paliwa?

Pytanie nr 5
Czysto techniczne. Ostatnio (mniej więcej od grudnia) silnik zaczął nierówno pracować. Może, żeby uściślić chwilowo ma jakby delikatne "skoki". Pracuje normalnie, po czym przez chwilę jakby "przyśpieszał" i wraca do normalności. Całość odczuwalna jest podczas postoju np. na światłach w postaci bardzo delikatnych wibracji co jakiś okres czasu. Czy mam "panikować" i jechać z tym do mechanika, czy też nie jest to nic aż tak poważnego i nie wymaga natychmiastowej interwencji? Jak już wspomniałem - budżet ograniczony, więc wypada wiedzieć, czy zwyczajnie wiek daje się w znaki, czy też faktycznie coś szwankuje.

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi!
Pozdrawiam.
Xenlin
Obserwowany
 
Posty: 1
Auto: Aveo
Silnik: 1.2