Aveo 2004 - nagłośnienie, centralny zamek, parę innych pytań

Aveo 2004 - nagłośnienie, centralny zamek, parę innych pytań

09 Kwi 2015, 23:09

Na początku witam wszystkich serdecznie!

Otóż... w tym roku stanę się właścicielem Aveo 2004r (lub jak kto woli Kalosa) "w spadku" po rodzicach, którzy przesiadają się na coś większego. Autko jest w miarę utrzymane, fakt faktem blacha tu i tam ma swoje znamiona użytkowania aczkolwiek mechanicznie wszystko jest robione praktycznie na bieżąco.

Przechodząc do problemu nr 1 :)
Jak na 11 lat niestety głośniki są zużyte. I tutaj zaczynają się schody.
Standardowe głośniki z przodu to 12cm, lecz ciężko coś dobrego w tym rozmiarze znaleźć. Podobno da się zamontować 13cm po podpiłowaniu dystansów lub nawet 16-16,5cm na dystansach od Lupo. Czy jest ktokolwiek w stanie potwierdzić takie informacje (co ciekawe zaczerpnięte z innego forum dot. tego pojazdu). Budżet jest ograniczony i nie chciałbym wtopić niemałej sumki w niepasujące elementy.
Kolejną informacją jest głębokość. Oryginały mają 55mm, podobno można włożyć 65mm. Tutaj obawiam się, że nawet jeśli koszyki z Lupo spasują to 16,5cm mogą wejść tylko "odchudzone".
Trzeci aspekt tej sprawy - tłumienie drzwi. Tutaj muszę przyznać niestety, iż jedyną wiedzę jaką posiadam to "warto to zrobić". Czy ktoś chętny użyczyłby nieco wiedzy, co i jak :)?

Teraz tył - elipsy 4x6''. Nie chcę tutaj zbytnio grzebać i po prostu wymiana na nowe mnie zadowoli. Szukam po prostu czegoś godnego uwagi.
Na koniec - radio. Mam obecnie Blaupunkta pamiętającego czasy kaset, przydałoby się wymienić na coś nowszego (najlepiej z obsługą pendrive) oraz w związku z montażem głośników nieco mocniejszego. Także wchłonę każdą dawkę informacji w tym aspekcie ;)

Pytanie nr 2
Centralny zamek a raczej jego brak (4/5 drzwiowa wersja i męczące jest wyginanie się w wszystkich kierunkach by pootwierać drzwi). Chciałbym go zamontować i nie są to jakieś kosmiczne pieniądze, ale przydałaby się wiedza na co zwrócić uwagę. Z tego co wiem od "bardziej doświadczonych" zimą potrafi zawieść stąd też to pytanie - czego się wystrzegać, i w co zainwestować.

Pytanie nr 3
Klapa bagażnika otwiera się z trudem, zwyczajnie trzeba użyć siły. Wina siłowników (hatchback)? Sądzę, że w tym leży problem, ale też nie chciałbym wtopić niepotrzebnie pieniędzy.

Pytanie nr 4
W zasadzie pytam bardziej z ciekawości - chiptuning. Jak wiadomo da się to zrobić, ale niestety wujek google żadnych konkretów nie zwraca. Z góry zakładam, że to nieopłacalne dla mnie (mieszczucha rzadko jadącego w trasę) ale czy ktoś go kiedyś wykonał? Silnik 1.2 72KM i jaki przyrost mechanicznych "kucy" jest możliwy? Idąc w drugą stronę, czy dałoby to faktyczne i opłacalne zmniejszenie zużycia paliwa?

Pytanie nr 5
Czysto techniczne. Ostatnio (mniej więcej od grudnia) silnik zaczął nierówno pracować. Może, żeby uściślić chwilowo ma jakby delikatne "skoki". Pracuje normalnie, po czym przez chwilę jakby "przyśpieszał" i wraca do normalności. Całość odczuwalna jest podczas postoju np. na światłach w postaci bardzo delikatnych wibracji co jakiś okres czasu. Czy mam "panikować" i jechać z tym do mechanika, czy też nie jest to nic aż tak poważnego i nie wymaga natychmiastowej interwencji? Jak już wspomniałem - budżet ograniczony, więc wypada wiedzieć, czy zwyczajnie wiek daje się w znaki, czy też faktycznie coś szwankuje.

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi!
Pozdrawiam.
Xenlin
Obserwowany

Auto: Aveo
Silnik: 1.2

• Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Jak radzić sobie z podstawową obsługą samochodu? Jak radzić sobie z podstawową obsługą samochodu?
    Mogłoby się wydawać, że włączenie świateł przeciwmgłowych, wymiana koła na zapasowe czy znajomość sygnalizacji świateł ostrzegawczych na desce rozdzielczej to podstawowe umiejętności, jakie powinien posiadać kierowca. Tymczasem ...
    NISSAN NV200 LONDON TAXI NISSAN NV200 LONDON TAXI
    Nissan przedstawił śmiałą, przyszłościową wizję londyńskiej taksówki - model NV200 London Taxi - skierowaną do 300 tysięcy codziennych użytkowników tego środka transportu. NV200 London Taxi emituje zdecydowaniem ...

•  
    • Warto przeczytać
    • Infiniti Q50
      MINI Driving Experience, aquaplaning
      Wypadek na DK44 Tychy
      Jazda na przednim kole, stunt motocyklowy