Brytyjskie Prawo Jazdy i Polskie Punkty Karne

Brytyjskie Prawo Jazdy i Polskie Punkty Karne

30 Gru 2009, 04:14

Witam

10 lat temu zdałem w Polsce prawo jazdy. Potem pojechałem do UK i w związku z wymaganiem pracodawcy wymieniłem je na Brytyjskie prawo jazdy. Przyjechałem do PL na święta i załapałem dwa razy suszarkę, razem się uzbierało 10punktów.

W UK można mieć max 12 punktów, w PL 24 punkty. I teraz pytanko, jak oni to policzą. Czy te punkty idą na moje "konto punktowe" w UK, czy to tylko w PL mam 10 punktów (i jeszcze 14 do zdobycia?), a w UK jestem czysty?

Dzięki
Paweł
zsedc
Nowicjusz

Miejscowość: hmmm

Re: Brytyjskie Prawo Jazdy i Polskie Punkty Karne

30 Gru 2009, 17:09

Nie mogłeś otrzymać punktów, chyba, że się nie wymeldowałeś.
(Uwaga, osoba zameldowana w państwie UE po upływie pół roku i jednego dnia musi wymienić prawo jazdy na takie, które obowiązuję w danym państwie)
Na chwilę obecną punkty zdobyte w Polsce nie przechodzą na prawo jazdy Brytyjskie(Brak umowy między państwami).
W momencie, gdy jesteś zameldowany od np. 1miesiąca w Polsce, więc nie możesz mieć jeszcze polskiego prawa jazdy, punkty zostają przypisane na numer PESEL i pod adres zameldowania.
Ważność punktów liczy się od momentu wystawienia mandatu, gdy minie okres połowy roku i jednego dnia od kiedy jesteś w Polsce, musisz wymienić na polskie, na tym już będą punkty.
Ostatnia sprawa w momencie złapania przez policje osoby nie zameldowanej w Polsce, mają prawo(jeżeli nie obowiązek) wymagać zapłacenia mandatu na miejscu, bądź konfiskaty auta, ew. aresztu, do czasu spłaty.

Informacja pewna, jestem posiadaczem brytyjskiego prawa jazdy, mam dwa mandaty na koncie(jeden fotoradar) i kilkanaście kontroli :twisted:
Soundbar
Nowicjusz

Miejscowość: Polska
Auto: BMW E39 530D 194KM

30 Gru 2009, 17:25

Dzięki:)

Mam polski dowód osobisty, jestem zameldowany w Polsce i na mandacie wpisali ładnie punkciki. Zapewne tak jak mówisz, poszło po nr pesel - pokazałem pl dowód osobisty.

Czyli nie muszę się martwić, że mam już w UK 10 punktów i brakuje mi tylko 2 do straty prawka?

2ga sprawa to czy mogę iść na to szkolenie redukujące punkty mając brytyjskie prawko?
zsedc
Nowicjusz

Miejscowość: hmmm

30 Gru 2009, 19:39

Punkty w Polsce można otrzymać nie mając prawa jazdy!
Absolutnie nie musisz się martwić, iż stracisz angielskie prawo jazdy.
Nie posiadasz Polskiego prawa jazdy (jednocześnie wolno posiadać tylko jeden taki sam dokument np. prawo jazdy, nie możesz mieć polskiego i brytyjskiego jednocześnie)
A więc jak chcesz zmniejszyć liczbę punktów nie mając go ?:]
Aby pozbyć się polskich punktów(24punkty w Polsce nie odbiorą ci angielskiego prawa jazdy! W najgorszym wypadku zakaz poruszania się po kraju, ale tylko w skrajnych przypadkach) możesz przeczekać, aż się skończy ich termin i same znikną, albo zmienić na polskie prawo jazdy i zrobić szkolenie.
Soundbar
Nowicjusz

Miejscowość: Polska
Auto: BMW E39 530D 194KM

07 Kwi 2010, 19:02

Witam.Czy moze ktos z was orientuje sie jak jest z wymiana polskiego prawa jazdy na brytyjskie,gdy ma sie punkty na polskim prawie jazdy.W moim przypadku jest to 10 punktow zlapanych w polsce.
Czy przy wymianie prawa jazdy z polskiego na brytyjskie,10 karnych punktow zastanie przepisane na prawo jazdy brytyjskie?
Z gory dzieki za odpowiedz.pozdrawiam.
stefan-elwuo
Nowicjusz

Miejscowość: london

13 Sty 2016, 20:16

Witam,
trochę czasu minęło od rozpoczęcia wątku, więc chciałbym się dowiedzieć czy coś się zmieniło?
stefan-elwuo napisał(a):Witam.Czy moze ktos z was orientuje sie jak jest z wymiana polskiego prawa jazdy na brytyjskie,gdy ma sie punkty na polskim prawie jazdy.W moim przypadku jest to 10 punktow zlapanych w polsce.

Czy przy wymianie prawa jazdy z polskiego na brytyjskie,10 karnych punktow zastanie przepisane na prawo jazdy brytyjskie?

Z gory dzieki za odpowiedz.pozdrawiam.
kostek2
Obserwowany

Auto: nie mam
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Sposoby na zmniejszenie kosztów ubezpieczenia samochodu Sposoby na zmniejszenie kosztów ubezpieczenia samochodu
    Niestety koszty ubezpieczenia samochodu wciąż rosną. Zindywidualizowany sposób liczenia składki oraz zwiększające się sumy wypłaconych odszkodowań dają się we znaki właścicielom samochodów, nawet tym bezszkodowym. ...
    Automatyczny system wzywania pomocy po wypadku Automatyczny system wzywania pomocy po wypadku
    Toyota, Lexus i Honda biorą udział w pilotażowym programie w Japonii, którego zadaniem jest automatyczne wezwanie pomocy, kiedy dochodzi do wypadku. Nowością w stosunku do tego rodzaju systemów działających w różnych częściach ...

• Re: Brytyjskie Prawo Jazdy i Polskie Punkty Karne

19 Paź 2016, 17:02

kostek2
    Nic sie nie zmienilo, a odpowiedzi umieszczone powyzej odnosnie wymiany prawa jazdy sa bledne.
    Odsylam do angielskiej strony https://www.gov.uk/driving-nongb-licence
    Jesli masz prawo jazdy wydane na terenie EU, to mozesz na nim w GB jezdzic do 70 roku zycia, chyba, ze stales sie rezydentem GB majac 67 i wiecej lat - wtedy mozesz jezdzic przez 3 lata.
    Co do punktow, nie wiem jak w Polsce na angielskim prawku, ale w Anglii na polskie nie moga wstawic punktow ale zapisuja sobie w systemie na okolicznosc wymiany.
    Pozdrawiam.
    bingo100
    Obserwowany

Auto: BMW

• Warto przeczytać
    • Master Truck
      Zarysowana felga i ubytki w oponie
      Porównanie opon klasy A i G - droga hamowania
      36
      Autosalon Genewa 2006