Corolla E10 Wymiana oleju. Jaki?

Corolla E10 Wymiana oleju. Jaki?

11 Kwi 2013, 15:13

Witam na forum.
Posiadam swoją Corollę (1,3/88KM/GAZ) już rok, nadszedł czas na wymianę oleju, auto stało 4miesiące nie odpalane :/ . Problem polega na tym, że nie wiem jaki olej wlewał poprzedni właściciel. Tabliczka pokazuję tylko przy jakim przebiegu olej wymienić i że jest to Platinum, gęstość jest zamazana. Auto spaliło minimalną ilość oleju jak nim jeździłem (bez konieczności dolewki, spr. na bagnecie). Ma 208000 przebiegu (co może być wątpliwe niestety - Polska). Jaki olej wlać, ewentualnie jak spr. jaką ma obecny gęstość? Może 15W40 Shell będzie ok?
tuszek
Nowicjusz

Prawo jazdy od: 09 09 2008
Przebieg/rok: 21tys. km
Auto: Toyota Corolla E10
Silnik: 1,3
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Rok produkcji: 1994

Re: Corolla E10 Wymiana oleju. Jaki?

11 Kwi 2013, 15:28

Sprawdz w instrukcji samochodu jaki olej zaleca producent i taki wlej. Jeżeli w silniku jest karteczka jaki olej wlano, to zapewne wlewał go nie właściciel a mechanik, który zajmuje się wyminą oleju. Zalał więc zapewne silnik takim olejem jaki zaleca producent.
Masz prawo zachować milczenie. A wszystko co napiszesz, może zostać zmoderowane
Nie pomagam na PW
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1141
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

11 Kwi 2013, 15:45

Niestety pewności czy mechanik wymieniał olej i czy został wlany na pewno odpowiedni nie mam absolutnie. Karteczka była na pewno z opakowania oleju Pl... (dołączana wraz z olejem), ale nadal nie wiem jakiego rodzaju był to olej. Instrukcji nie posiadam. Jeśli był wlany olej mineralny, to przecież nie wymienię go na półsyntetyk. Tylko odwrotnie.

I jeszcze jedna kwestia, do wymiany planowej zostało 1500tys km. Czy mogę bez obaw odpalić auto jeśli stało ono 4miesiące nie odpalane ?
tuszek
Nowicjusz

11 Kwi 2013, 16:38

Co do leju - nie masz innego wyjścia, jak wlać olej taki jaki zaleca producent - nie wiesz jaki był wlany, więc nic nie zrobisz. No chyba, że oddasz próbkę oleju do analizy. Instrukcji poszukaj na necie - jest dostępna.
Co do uruchomienia silnika po 4 miesiącach - odpalaj śmiało. Wcześniej spraqwdz tylko stan oleju, czy ma właściwy kolor oraz stan płynu chłodzącego. Przed jazdą sprawdz też stan płynu hamulcowego.
Nie pomagam na PW
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

11 Kwi 2013, 22:11

Tak nawiasem mówiąc czego się dowiem z instrukcji z przed prawie 20lat jaki olej jest zalecany przez producenta, jak teraz technologii i rodzajów olei jest mnóstwo. Twoja odp. jest dość ogólnikowa i łatwo do takich wniosków dojść samemu. A mi jest potrzebna odp. jaki współczesny ojej wlać do auta 19 letniego z przebiegiem 210000tys. (co najmniej) silnikiem 4E-FE 1.4 (1332 cm3) Moc: 88 KM. Dowiedziałem się również, że obecny olej to Platinum Classic 15W40 czyli mineralny. I teraz jaki wziąć, mineralny dalej ? Jaki najlepszy ? Słyszałem o przypadkach w których zmieniano z mineralnego na półsyntetyk, ale obawiam się, że przy mniejszej gęstości może mi brać olej. Niestety na remont uszczelniania silnika na razie mnie nie stać.
tuszek
Nowicjusz

12 Kwi 2013, 14:27

Tak nawiasem mówiąc czego się dowiem z instrukcji z przed prawie 20lat jaki olej jest zalecany przez producenta

Tak nawiasem mówiąc, to dowiesz się, jaki olej producent zalecił do twojego silnika.

...jak teraz technologii i rodzajów olei jest mnóstwo.

Tak w sumie, to przez te 20 lat za bardzo się nie pozmieniało jeżeli chodzi o oleje. Są te same klasy lepkościowe. Może doszła nowa klasa jakościowa. Pozmieniało się jedynie w tym sensie, że producenci leją do olejów różnorakie dodatki, kórych nikt jeszcze tak naprawdę nie potwierdził ich działania. I pojawiły się oleje do samochodów, które jeżdzą głównie po mieście, po dłuższych trasach itd. Ale czy to faktycznie działa - nikt nie wie.

A mi jest potrzebna odp. jaki współczesny ojej wlać do auta 19 letniego z przebiegiem 210000tys. (co najmniej) silnikiem 4E-FE 1.4 (1332 cm3) Moc: 88 KM.

Odpowiedz jest tylko jedna ( w przypadku jak nie wiesz jaki olej był wlany przez poprzednika ) - taki, jaki zaleca producent. I nie ma olejów współczesnych. Są te co były 20 lat temu. Jedynie doszło kilku nowych producentów i stworzyli oni oleje, o których pisałem wcześniej. A to wszystko po to, żeby wyciągnąć od klienta więcej pieniędzy.

Dowiedziałem się również, że obecny olej to Platinum Classic 15W40 czyli mineralny. I teraz jaki wziąć, mineralny dalej ? Jaki najlepszy ?

Jeżeli już wiesz, że ten olej co był w silniku miał klasę lepkościową 15W40 to musisz teraz silnik zalać olejem 15W40. Zmiana lepkości na mniejszą nie jest wskazana. A jeżeli chodzi o producenta, to nie ma to najmniejszego znaczenia - czy jest to olej Platinum, czy Magnatec czy jakikolwiek inny. Różnią się one jedynie dodatkami, których działania nikt nie potwierdził. Oprócz oczywiście samych producentów i ludzi przez nich nakręconych.
Ważna jest jeszcze klasa jakościowa - nie powinno się wlewać oleju do silnika o gorszej klasie jakościowej niz poprzednia. A jak nie wiesz jaka klasa jakościowa była, to musisz szukac oleju o klasie lepkościowej 15W40 i największej klasie jakościowej.
Nie pomagam na PW
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

• Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Ostre zakręty, zakosy i serpentyny pod kontrolą Ostre zakręty, zakosy i serpentyny pod kontrolą
    Sezon wycieczek na wędrówki górskie trwa. Wielu turystów pokonuje autem setki kilometrów, aby dojechać do celu. Droga często jest bardzo wymagająca, głównie ze względu na liczne ostre zakręty, ...
    ALPINE A450 ALPINE A450
    Będąca bezpośrednim następcą modeli Alpine z okresu "niebieskiego", Alpine A450 nie musi już walczyć o zwycięstwo w klasyfikacji ogólnej wyścigu 24H Le Mans. Jej nazwa jest nawiązaniem do dorobku modeli A441, A442 ...

• Re: Corolla E10 Wymiana oleju. Jaki?

12 Kwi 2013, 15:21

MotoAlbercik napisał(a): to musisz szukac oleju o klasie lepkościowej 15W40 i największej klasie jakościowej.

W takim razie jaki olej mógłbyś polecić? jeśli zaleca się pozostanie przy tych samych parametrach 15W40
    tuszek
    Nowicjusz

12 Kwi 2013, 16:46

Ja akurat leję Platinum. Aczkolwiek słyszałem, że nie są one najlepsze, bo pochodzą z rosyjskiej ropy. Jednakże wg mnie są to tylko pogłoski. Stosuję ten olej od lat i jestem zadowolony.
    Nie pomagam na PW
    MotoAlbercik
    Moderator
    Awatar użytkownika

23 Kwi 2013, 18:50

Racja,mechanik wiedział co robi,TOYOTA dopuszcza oleje 15W40 klasy SJ A1-A3).
    PhantomASA1
    Forumowicz VIP

Miejscowość: Z prawdy :)

14 Cze 2014, 14:51

Już pewnie za późno...ale ja leję do takiej samej Toyoty Castrol 10w 40, mineralny to szkoda silnika...
    pled
    wb24-59
    Nowicjusz

Miejscowość: pomorskie

• Warto przeczytać
    • Trial Lędziny 2014 czerwiec
      Master Truck
      SuperOES & BMW Challenge - 10.03.2012, Tor Poznań - zdj. 8
      Fiat Freemont Cross
      Samochody z graffiti