Cztery prawe opony? (kierunkowe i asymetryczne)

05 Paź 2016, 09:51

Witam, zakupiłem przez serwis aukcyjny nowe opony Bridgestone Expedia S-01 255/45R17 - są one za równo kierunkowe jak i asymetryczne (mają oznaczenia inside/outside oraz rotation). Problem w tym że dostarczone opony są wszystkie identyczne (w tym przypadku "prawe"). Pytanie moje brzmi czy to wielki problem i czy faktycznie zgodnie z zapewnieniami sprzedawcy mogę je używać jeżeli zamontuję je zgodnie z oznaczeniem kierunku (ignorując oznaczenie asymetryczności)?
Genonef
Obserwowany
 
Posty: 2
Auto: Audi S6

05 Paź 2016, 10:53

Nie ma czegoś takiego jak opona jednocześnie kierunkowa i asymetryczna.
Jeśli masz znaczniki "inside" i "outside" to według nich montujesz oponę. "Jodełka" bieżnika będzie z jednej strony skierowana do góry, a z drugiej do dołu, ale opona będzie prawidłowo odprowadzać wodę.
Phil
Nowicjusz
 
Posty: 4
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Passat B3
Silnik: 1.8 RP
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Kombi
Rok produkcji: 1989

05 Paź 2016, 14:20

Phil napisał(a):Nie ma czegoś takiego jak opona jednocześnie kierunkowa i asymetryczna.

Mylisz się, opony takie stosuje się do aut o bardzo wysokich osiągach, czego masz przykład niżej.
Genonef napisał(a):Witam, zakupiłem przez serwis aukcyjny nowe opony Bridgestone Expedia S-01 255/45R17 - są one za równo kierunkowe jak i asymetryczne (mają oznaczenia inside/outside oraz rotation).

Sprzedawca to d..a wołowa. Ja na Twoim miejscu zwróciłbym te opony. A jeżeli już bardzo chcesz ich używać, to załóż je odwrotnie niż radzi sprzedawca, czyli tak jak każde opony asymetryczne-inside/outside.
Opony asymetryczne mają sztywniejsze boki zewnętrzne i zakładając te opony tak jak radzi "sprzedawca" narażasz siebie i innych użytkowników drogi :no:
Oprócz aut w stopce, wiem co nieco jeszcze na temat Pandy III, Lancera IX, Vitary 1,6 i Outlandera 2.0
yeti65
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3678
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Dobre Miasto
Prawo jazdy: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Duster , Tucson 2.0D 4x4
Silnik: 1.0 100KM 2.0D 112KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna

05 Paź 2016, 15:16

Dzięki za odpowiedź - sprzedawca niby chce poszukać dla mnie i podmienić dwie opony na "lewe". Jak się nie uda to będę je zwracać, bo to jednak chodzi o bezpieczeństwio. Póki co zgodnie z twoją radą przełożę te dwie sztuki tak aby były zgodnie ze stroną a nie kierunkiem.
Genonef
Obserwowany
 
Posty: 2
Auto: Audi S6

05 Paź 2016, 15:29

Musisz brać pod uwagę tę niezgodność w czasie jazdy, bez szaleństw proszę :lol: Bo o ile typowe opony asymetryczne też mają na jednej stronie auta jodełki "odwrotnie", to jednak te opony zostały tak specjalnie zaprojektowane by spełniać swoją rolę w obydwu kierunkach. Twoje zostały zaprojektowane jako prawe i lewe.
Oprócz aut w stopce, wiem co nieco jeszcze na temat Pandy III, Lancera IX, Vitary 1,6 i Outlandera 2.0
yeti65
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3678
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Dobre Miasto
Prawo jazdy: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Duster , Tucson 2.0D 4x4
Silnik: 1.0 100KM 2.0D 112KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna