Czy moge jezdzic na OC bylego wlasciciela??

• Poinformuj znajomych na Facebook-u o tym wątku
  • Poinformuj innych ludzi na Wykopie o tym wątku
  • Poinformuj znajomych na Twitter-ze o tym wątku
  • Poinformuj znajomych na Blip-ie o tym wątku
  • Poinformuj znajomych na GG o tym wątku

Re: Czy moge jezdzic na OC bylego wlasciciela??

Post» 27 Sie 2007, 16:30

Jutro jadę po samochód. Właściciel wykupił OC do marca przyszłego roku. Czy będę mógł jeździć do marca na jego OC? Jeżeli tak to co mam zrobić?

Pytam, ponieważ on płacił za OC niecałe 400zł, a moje oc będie wynosiło około 1500zł (dopiero co dostałem prawko) i żeby nie płacić tak dużo szukam kogoś kto będzie chciał byś współwłaścicielem pojazdu.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź
rafamalk
Nowicjusz

Interesujące?
0

Post» 27 Sie 2007, 19:41

Z tym OC jest tak: możesz jeździć do marca na jego OC, ALE po kupnie auta musisz zgłosić się do danej ubezpieczalni a tam przeliczą Ci ile Ty byś zapłacił (jeśli mówisz że Tobie wychodzi 1500zł) to będą chcieli żebyś dopłacił 1100zł i wtedy będziesz mógł jeździć na OC do marca, z tym że za ten okres Tobie zniżki nie będą się wyrabiały! Więc musisz sam zadecydować co Ci się będzie bardziej opłacało. Ja niedawno kupowałem też samochód, wziąłem na współwłaściciela ojca, który ma wszystkie zniżki, zapłaciłem tylko dodatkowo za to że mam mało lat (inaczej się nie da) Czyli dokładnie mam ojca zniżki 60% ja mam zwyżkę za wiek 20% czyli mam tak jakby 40% zniżki. Ja wymówiłem OC byłego właściciela ponieważ mi się to nie kalkulowało. Ty musisz sam zadecydować.
Oscar83
Nowicjusz

Miejscowość: Nidzica (Bydgoszcz)
Interesujące?
0

Post» 27 Sie 2007, 21:04

Oscar83 napisał(a):Z tym OC jest tak: możesz jeździć do marca na jego OC, ALE po kupnie auta musisz zgłosić się do danej ubezpieczalni a tam przeliczą Ci ile Ty byś zapłacił (jeśli mówisz że Tobie wychodzi 1500zł) to będą chcieli żebyś dopłacił 1100zł i wtedy będziesz mógł jeździć na OC do marca, z tym że za ten okres Tobie zniżki nie będą się wyrabiały!

No nie wiem,czy tak do końca masz rację. Sprzedajacy auto ma prawo iść do ubezpieczalni po zwrot za niewykorzystany okres OC (musi oczywiście mieć przy sobie umowę sprzedaży).Wówczas dostaje spowrotem niewykorzystaną kwotę i od tej chwili auto jest bez ubezpieczenia OC.
Poza tym nie rozumiem Twojego stwierdzenia,że jak "coś" dopłaci,to i tak nie będą mu wtedy naliczane odsetki. Kupując auto i tak musi ubezpieczyć auto pełną kwotą,jaka mu wychodzi i nie zależnie,od kiedy zaczął ją płacić,to i tak od samego początku jego składki będzie miał naliczane odsetki (według taryfy).

Oscar83 napisał(a):Ja niedawno kupowałem też samochód, wziąłem na współwłaściciela ojca, który ma wszystkie zniżki, zapłaciłem tylko dodatkowo za to że mam mało lat (inaczej się nie da) Czyli dokładnie mam ojca zniżki 60% ja mam zwyżkę za wiek 20% czyli mam tak jakby 40% zniżki. Ja wymówiłem OC byłego właściciela ponieważ mi się to nie kalkulowało. Ty musisz sam zadecydować.

Z tym drugim właścicielem,to najlepszy sposób na niższe opłaty za OC.
Lecz wydaje mi się,że niekoniecznie trzeba być pierwszy właścicielem,żeby przejąć zniżki po współwłaścicielu,ale tego już można się upewnić w ubezpieczalni za wczasu.
Kasik
Stały forumowicz
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 99
Miejscowość: Opolskie
Interesujące?
0

Post» 27 Sie 2007, 22:22

Oscar83 napisał:
Z tym OC jest tak: możesz jeździć do marca na jego OC, ALE po kupnie auta musisz zgłosić się do danej ubezpieczalni a tam przeliczą Ci ile Ty byś zapłacił (jeśli mówisz że Tobie wychodzi 1500zł) to będą chcieli żebyś dopłacił 1100zł i wtedy będziesz mógł jeździć na OC do marca, z tym że za ten okres Tobie zniżki nie będą się wyrabiały!

No nie wiem,czy tak do końca masz rację. Sprzedajacy auto ma prawo iść do ubezpieczalni po zwrot za niewykorzystany okres OC (musi oczywiście mieć przy sobie umowę sprzedaży).Wówczas dostaje spowrotem niewykorzystaną kwotę i od tej chwili auto jest bez ubezpieczenia OC.
Poza tym nie rozumiem Twojego stwierdzenia,że jak "coś" dopłaci,to i tak nie będą mu wtedy naliczane odsetki.

Już jakiś czas temu wszedł przepis który mówi że kupujący auto kupuje także OC (OC jest przynależne do samochodu a nie do osoby), o odsetkach nic nie pisałem, pisałem tylko o zniżkach, które nie wyrabiają mu się za ten okres w którym jeździ na OC poprzedniego właściciela (jeśli by przejął OC).
Kupując auto i tak musi ubezpieczyć auto pełną kwotą,jaka mu wychodzi i nie zależnie,od kiedy zaczął ją płacić,to i tak od samego początku jego składki będzie miał naliczane odsetki (według taryfy).

Mówiłem o ubezpieczeniu OC, ubezpieczenie OC w razie przejęcia od poprzedniego właściciela i tak w danej ubezpieczalni porównywane są zniżki byłego właściciela i kupującego, w razie różnicy jest albo dopłata albo zwrot pieniędzy.
Z tym drugim właścicielem,to najlepszy sposób na niższe opłaty za OC.
Lecz wydaje mi się,że niekoniecznie trzeba być pierwszy właścicielem,żeby przejąć zniżki po współwłaścicielu,ale tego już można się upewnić w ubezpieczalni za wczasu.

Obojętnie czy osoba z większymi zniżkami będzie właścicielem czy współwłaścicielem. Ja zrobiłem tak że ja bez zniżek jestem właścicielem, a mój ojciec z pełnymi zniżkami jest współwłaścicielem i tak zniżki bierze się od osoby która ma większe, ale w razie jakiejkolwiej zwyżki któregoś z właścicieli zniżka jest pomniejszana o tą zwyżkę, czyli tak jak było w moim przypadku ponieważ nie mam ukończonych 24 lat mam zwyżkę 20% i tego się już nie przeskoczy.
Oscar83
Nowicjusz

Interesujące?
0

Post» 27 Sie 2007, 22:56

Oscar83 napisał(a):Już jakiś czas temu wszedł przepis który mówi że kupujący auto kupuje także OC (OC jest przynależne do samochodu a nie do osoby), o odsetkach nic nie pisałem, pisałem tylko o zniżkach, które nie wyrabiają mu się za ten okres w którym jeździ na OC poprzedniego właściciela (jeśli by przejął OC).

Co do odsetek,to moje przejęzyczenie,bo myślałam o zniżkach.
Napisz,jak długo jest już ten przepis o przejęciu OC razem z autem,bo pierwsze słyszę,że jest coś takiego.
Kasik
Stały forumowicz
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 99
Miejscowość: Opolskie
Interesujące?
0

Post» 27 Sie 2007, 23:15

Nie wiem dokładnie od kiedy ale już dobre kilka miesięcy napewno.
PS: nawet w początkowych postach tego wątku ktoś już o tym pisał.
Oscar83
Nowicjusz

Interesujące?
0

Post» 22 Kwi 2010, 21:21

Witam
Mam problem i pytanie
Kupiłem autko i jeździłem nim 30dni zajechałem do ubezpieczalni poprzednika i okazała się ze coś murze dopłacić, oczywiście się nie zgodziłem bo nie opłacało mi się to. Wypowiedziałem umowę tej firmie, i z tego co się orientuje to od jutra już nie mam ważnego ubezpieczenia oc. teraz będę zakładać ubezpieczenie oc przez internet. nic by w tym nie było tak strasznego tylko brakuje mi 10zł na koncie, przelew oczywiście już zrobiłem ale on dojdzie dopiero jutro. a ja rano murze skorzystać z samochodu. I tu moje pytanie co się stanie jak mnie zatrzyma policja i dam mi te ubezpieczenie od poprzednika co teoretycznie już jest nie ważne? czy policja spisze te nr ubezpieczania i potem je sprawdzi?
cagiva
Nowicjusz

Miejscowość: kraków
Interesujące?
0

Post» 22 Kwi 2010, 21:28

Jak zatrzyma Cie policja to nic się nie stanie,pokazesz im ubezpieczenie i pojedziesz
sobie dalej... :grin: Gorzej będzie jak Ci się coś przytrafi.... :!: :!: :sad:
Jak do tej pory nigdy nie miałem takiej sytuacji zeby policja spisywała nr.
ubezpieczenia i pózniej sprawdzała... :grin:
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Stały forumowicz

Miejscowość: Polska
Prawo jazdy od: 10 07 1979
Auto: VW JETTA
Silnik: 50KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Interesujące?
0

Post» 22 Kwi 2010, 21:31

nie no myślę że nic się nie stanie. będę uważać:) chodziło mi tylko o policje...
Dzięki bardzo za odpowiedz
cagiva
Nowicjusz

Miejscowość: kraków
Interesujące?
0

Post» 02 Mar 2011, 17:04

Ja mam takie pytanko:

.kupiłem samochód, oc sie skończyło akurat tydzien pozniej niz go kupiłem, dzisiaj w dzien zakończenia polisy oc poszedłem do ubezpieczalni zeby dac wypowiedzenie Polisy.

1.Pani w ubezpieczalni powiedziała mi ze moge jezdzić jesczze 30 dni samochodem od daty zakupu, tak jakby bez OC , czy to jest potwierdzona informacja wie ktos moze ??

2.Czy jezeli sprzedam samochód w ciągu tych 30 dni to nastpeny własciciel tez moze jezdzic 30 dni od daty powiązania ze mną umowy ??

Dziekuje i Pozdrawiam
Klops546
Nowicjusz

Miejscowość: Zielona Góra
Interesujące?
0

Post» 04 Mar 2011, 12:08

Pani gada bzdury.
Jeżeli okres ubezpieczenia kończy się szybciej niż 30 dni po zakupie pojazdu, to Twój czas na zakup nowego tez jest odpowiednio krótszy, tzn ubezpieczenie musisz wymówić najpóźniej w ostatnim dniu jego obowiązywania. Jeżeli tego nie zrobisz (czyli w Twoim przypadku jeżeli tego nie zrobiłeś w dniu w dniu w którym pisałeś) to automatycznie zostajesz w tym towarzystwie ubezpieczeniowym. Te akurat sprawy są uwarunkowane zapisami ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych. Sprawa z ponowną sprzedażą samochodu przed jego przerejestrowaniem (czyli np. dziś) i nie podpisaniem nowej umowy OC na twoje nazwisko też jest problematyczna w tym głównie dla Ciebie.
Proces będzie wyglądał tak: Ubezpieczyciel otrzymał wiadomość od sprzedającego (tobie), że zakupiłeś pojazd. Ty umowy nie wypowiedziałeś, więc chcesz czy nie zostajesz u obecnego ubezpieczyciela. Jako że jeszcze nie otrzymałeś nowej umowy (bo nie zdążyli CI przesłać) nic nie płacisz szybko sprzedajesz auto. Chcąc nie chcąc musisz o tym poinformować ubezpieczyciela, który i tak każe Ci zapłacić przynajmniej 1 ratę OC, bo de facto zawarłeś z nimi automatyczną umowę. Więc ten Twój nowy kupiec zapłaci tylko różnicę (ewentualną) do końca opłaconego przez Ciebie okresu (jego nie będzie interesowało czy opłaciłeś czy nie - on i tak płaci swoją część a resztę wybębnią w końcu od Ciebie). Więc oszukać można co najwyżej siebie bo dojście do prawdy trudne nie jest.
Opisany proces dotyczy Twojego przypadku, jeżeli ktoś sprzedaje samochód bez przerejestrowania a ubezpieczenie kończy się po więcej niż 30 dniach od daty pierwszej sprzedaży, to można tak zrobić bez konsekwencji w ciągu tych 30 dni, ale pamiętać należy o zgłoszeniu tego faktu ubezpieczycielowi ( w ustawowych terminach).
Pamiętajmy, że od 1.07.2011 obowiązuje nowelizacja ustawy, która zamyka okres możliwości podwójnego OC, nie będzie trzeba wypowiadać umowy OC, wygaśnie ono samo po zakończeniu okresu jego obowiązywania. Druga sprawa że jeżeli ktoś ubezpieczy nawet parę dni później, to znaczy że przez jakiś czas nie miał OC co jest karalne.
Następna sprawą która była wcześniej opisywana to fakt posiadania dokumentu potwierdzającego opłacenie OC. Nie jest to wymagane, co więcej nawet nieopłacenie OC nie zwalnia ubezpieczyciela od odpowiedzialności. Ważna jest umowa czyli ubezpieczenie obowiązuje od momentu jej zawarcia (w przypadku directów od momentu otrzymania dokumentów mailem). Inaczej mówiąc zapomnisz o 2 racie, to nic ubezpieczenie działa (zresztą dziś już chyba większość ubezpieczycieli daje kartonik z informacją o zawarciu umowy i jej terminie a nie o wysokości składki i terminach płatności jak było kiedyś), ale zapłacić i tak będzie trzeba.
Inaczej sprawa wygląda z AC. Jest to ubezpieczenie dobrowolne i działa jedynie w momencie opłaty (czyli zaksięgowania u ubezpieczyciela, nie momencie wpłaty).
mstrucz
Aktywny

Miejscowość: Gdynia
Interesujące?
0

Post» 10 Kwi 2011, 12:50

Witam Zakupiłem autko i jeżdżę na ubezpieczeniu poprzedniego właściciela
OC ważne do października

czy nie zmieniło się nic w przepisach nadal można jeździć na ubezpieczeniu poprzedniego właściciela ???

nie będzie problemu przy kontroli ???

prosił bym o jakiś przepis ponieważ jestem znany policji i czepiają się mnie o wszystko

Dziękuje i pozdrawiam
Baldur
Nowicjusz

Miejscowość: Gorlice
Interesujące?
0

Poprzednia

• Galeria motoryzacyjna
    Jaguar F-Type, dwumiejscowy kabriolet
    Moto Piknik - Olsztyn/Dajtki 2009
    Audi R18 e-tron quattro
    Car audio, video 2007