Czy moge jezdzic na OC bylego wlasciciela??

Czy moge jezdzic na OC bylego wlasciciela??

23 Cze 2007, 10:57

Witam. Mam pytanie kupilem samochod z oplaconym OC do listopada br. , poprzedni wlasciciel niewypowie ubezpieczenia. do tej pory myslalem ze moge skorzystac z tego OC ale musze pojsc do PZU i przepisac ubezpieczenie na siebie. I tu jest moje pytanie:
gdy poszedlem do PZU i chcialem przepisac je na siebie pan z PZU zapytal mnie po co bede przepisywal na siebie? ze moge do konca waznosci jezdzic na jego OC. Ale zadalem mu pytanie jak to jest ze przeciez wlasciciel sie zmieni i beda moje dane w dowodzie rejestracyjnym a inne dane (nr rejestracyjny i wlasciciel) na ubezpieczeniu OC. On mi odpowiedzial ze OC jest do samochodu i policja mi nic niezrobi jak nieprzepisze ubezpieczenia na siebie. i dodal ze dla spokoju zebym wozil ksero umowy kupna samochodu. Czy to jest prawda? i czy na 100% sie policja nieprzyczepi ze samochod jest na mnie a ubezpieczenie na bylego wlasciciela?? Prosze o odpowiedz i z gory Dziekuje :)
sajnet22
Nowicjusz

Re: Czy moge jezdzic na OC bylego wlasciciela??

23 Cze 2007, 12:22

Tak . mozna ,sam tak robie 8)

aha .. nr. nadwozia pozostaje ten sam - nie wiem jaka masz polise ale u mnie w papierach poprzedniego wlasciciela jest nr. nadwozia - policeman moze to latwo sprawdzic :P
wrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr!
turbojajko
Początkujący
Awatar użytkownika

24 Cze 2007, 16:03

Witam :) ja mam polise OC z PZU :) opisalem problem na forum prawniczym i tez mi odpowiedziano ze bez problemu moge jezdzic na polisie poprzedniego wlasciciela :) i to mi sie podoba pare ladnych zlotych w kieszeni :) oczywiscie dla wszystkiego wozic umowe :) nr nadwozia (VIN) sie liczy i waznosc polisy :) i policja niebedzie mila problemow :) dzieki i Pozdrawiam
sajnet22
Nowicjusz

24 Cze 2007, 17:22

A jak można zrobić żeby sprzedający zostawił nam opłacone OC? potrzebny jest jakiś specjalny zapis w umowie?? Skąd mam wiedzieć że nie wypowie? co w razie kolizji, kto traci zniżki jeśli ja jeżdże na poprzedniego właściciela OC??
Oscar83
Nowicjusz

Miejscowość: Nidzica (Bydgoszcz)

24 Cze 2007, 21:59

Zmienily sie przepisy dotyczace OC. OC jest do samochodu nie do wlasciciela i jak kupujesz samochod sprzedajacy musi Ci dac OC chyba ze waznosc jego OC sie skonczyla wtedy odrazu musisz wykupic, ale jezeli jest tak jak w mojej sytuacji ze OC jest wazne do listopada, to moe swobodnie jezdzic.

Jezeli chodzi o wypowiedzenie to z tego co wiem poprzedni wlasciciel niemoze wypowiedziec OC kiedys mozna bylo i dostawalo sie zwrot pieniedzy w tej chwili tego juz niema.

A znizki nikt nie traci. Bo w chwili ubezpieczenia samochodu byl tamtego wlasciciela i on mial znizki dlatego OC jest nizsze, skonczy sie aktualne ubezpieczenie wtedy Ty oplacasz kontynuacje i to juz zalezy wtedy czy ty masz znizki czy nie :)

To tyle :) bardzo korzystne zmiany tylko niewiem jak to jest w przypadku innych ubezpieczalni, ja mam polise z PZU, a jak jest zreszta ta niewiem, najlepiej pojsc i sie zapytac do tej ubezpieczalni co masz polise. W PZU jest tak jak wyzej pisalem. Pozdrowka
sajnet22
Nowicjusz

24 Cze 2007, 23:23

Dzięki za odpowiedż :) nie wiem w jakiej ubezpieczalni jest to autko - jeszcze nie pytałem, ale mam nadzieję że będzie tak jak mówisz :) bo OC ważne jest do kwietnia następnego roku :)
Pozdrawiam :)
Oscar83
Nowicjusz

• Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Bezpieczna podróż Twojego psa Bezpieczna podróż Twojego psa
    Przez wielu kierowców pies traktowany jest jako pełnoprawny członek rodziny i tak też traktuje go ŠKODA: czeski producent posiada kompleksową ofertę akcesoriów, dbających o bezpieczeństwo czworonożnych ...
    Ośmiokołowiec, bo cztery koła to za mało! Ośmiokołowiec, bo cztery koła to za mało!
    Czy to nie przesada? Aktualne samochody koncepcyjne zasilane energią elektryczną mają po cztery koła. Eliica bo tak nazywa się ten pojazd ośmiokołowy różni się od nich diametralnie – jest duża ma 5100 mm długości, ...

• Re: Czy moge jezdzic na OC bylego wlasciciela??

24 Cze 2007, 23:50

jak jest w PZU to na bank mozesz jezdzic, a co do tematu komu znizki zabiora i czy wogole zabiora w razie stluczki, juz napisalem pytanie do prawnika :) to pewnei niedlugo tu wkleje odpowiedz :) Pozdrawiam
    sajnet22
    Nowicjusz

25 Cze 2007, 13:46

Dowiedziałem się że weszła taka ustawa z tym przejmowaniem OC od byłego właściciela, więc nie jest to tylko w PZU. A w razie kolizji odpowiada tylko i wyłącznie nowy właściciel auta.
    Samochód który zamierzam kupić, był kupowany na jedną osobę i na umowe darowizny przekazana część auta żonie (żeby mieć żony zniżki), czyli jeśli chciałbym kupować to musi być sprzedających dwóch tak?? współwłaściciel i właściciel autka tak?? no i chce żeby wpółwłaścicielem był także mój ojciec, więc i kupujących musi byc 2. Ma ktoś może taką umowę gdzieś? Albo też wie ktoś może jak mam przekształcić tą zwykłą Umowę kupna-sprzedaży?
    Oscar83
    Nowicjusz

25 Cze 2007, 14:19

niewiem dokladnie ale mysle ze zona tego pana powinna byc a Ty ze swoim Ojcem na pewno przy podpisaniu umwy, niewiem wlasnie tylko jak to wyglada z wspolmalzonkiem :) dzieki teraz juz jestem pewny na 200% ze moge jezdzic spokojnie :) Pozdrawiam to sobie pomoglismy na wzajem :)
    sajnet22
    Nowicjusz

26 Cze 2007, 01:43

Spoko trzeba sobie pomagać. Ja niestety autka nie kupiłem :( umówiłem się z gościem na wtorek po południu a zadzwonił w poniedziałek przed moim wyjściem do pracy z informacją że właśnie sprzedał autko :( no i teraz znowu będę szukał i szukał odpowiedniego auta :(
    tak to już jest.. jak pech to pech, już w piątek miałem po niego jechać i przy wyjeździe z miasta zepsuł się kumplowi samochód (chłodzenie silnika przestało działać) i nie można było jechać.
    Oscar83
    Nowicjusz

26 Cze 2007, 10:12

ehh no to faktycznie lipa , wspolczuje. a jakie autko? :) ja niedawno kupilem sobie honde civic 4g :) jest super normalnie :) pozdro i niemartw sie niebawem kupisz bryke ;)
    sajnet22
    Nowicjusz

26 Cze 2007, 12:20

Golf III 2.0 GTI - czarny 96r. w gazie. Podoba mi się 1.8 95r. też w gazie, ale nie wiem ile jest to słabszy silnik niż w 2.0 gti, wie ktoś czy mocno czuć różnice??
    Oscar83
    Nowicjusz

02 Lip 2007, 18:22

Ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody spowodowane ruchem tych pojazdów jest najpowszechniej występującym rodzajem ubezpieczenia obowiązkowego. Z tytułu tego ubezpieczenia przysługuje odszkodowanie, jeżeli sprawca zdarzenia to znaczy posiadacz bądź kierujący pojazdem mechanicznym są obowiązani do odszkodowania za wyrządzoną w związku z ruchem tego pojazdu szkodę, której następstwem jest śmierć, uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia lub też utrata, zniszczenie bądź uszkodzenie mienia. Z ubezpieczenia tego ubezpieczyciel jest zobowiązany wypłacić odszkodowanie za szkodę spowodowaną przez każdą osobę kierującą tym pojazdem, a więc także przez osobę, która nielegalnie weszła w posiadanie pojazdu.
    Baltak
    Nowicjusz

10 Lip 2007, 23:48

Samochód który zamierzam kupić, był kupowany na jedną osobę i na umowe darowizny przekazana część auta żonie (żeby mieć żony zniżki), czyli jeśli chciałbym kupować to musi być sprzedających dwóch tak?? współwłaściciel i właściciel autka tak?? no i chce żeby wpółwłaścicielem był także mój ojciec, więc i kupujących musi byc 2. Ma ktoś może taką umowę gdzieś? Albo też wie ktoś może jak mam przekształcić tą zwykłą Umowę kupna-sprzedaży?

Musi być tylu sprzedających ilu kupujących było przy poprzedniej transakcji, natomiast kupujących ma być tylu, ilu współwłaścicieli będzie w dowodzie rejestracyjnym. Taka umowa to zwykła umowa kupna-sprzedaży, tylko zamiast jednego sprzedającego masz np dwóch, a zamiast jednego kupującego masz też np dwóch. Znajdziesz przykłady takich umów w Internecie.

A co do ubezpieczenia, ja dostałam informację w Urzędzie Transportu i Czegośtam (tam, gdzie się auto rejestruje), że mam 30 dni na przerejestrowanie samochodu (to wiedziałam:)) ale też, że ubezpieczenie OC poprzedniego właściciela działa też tylko te 30 dni. I potem albo się automatycznie przedłuży (musisz pójść i poinformować o zmianie właściciela) albo jeżeli chcesz ubezpieczyć w innej firmie, to idź (wyślij fax), że już tego ubezp nie chcesz.
    asiulka
    Nowicjusz
    Awatar użytkownika

Miejscowość: Warszawa

11 Lip 2007, 00:26

No ale jeśli OC poprzedniego właściciela jest ważne jeszcze kilka miesięcy to kupujący przejmuje okres ważności OC, musi tylko zgłosić się do firmy w której to OC było opłacone i tam porównają zniżki sprzedającego i kupującego i w zależności czy będą takie same czy mniejsze zniżki, trzeba będzie ewentualnie dopłacić.
    Oscar83
    Nowicjusz

• Warto przeczytać
    • Lexus CT 200h
      Samochód parowy firmy GROUT, 1899 rok, 2
      Volkswagen Polo R WRC, Rajd Monte Carlo 2014, trudne warunki rajdu
      Opel Astra G Cabrio
      Hyundai Veloster, tył