Droga jedno jezdniowa, jednopasowa, dwukierunkowa - wypadek.

Droga jedno jezdniowa, jednopasowa, dwukierunkowa - wypadek.

21 Mar 2010, 19:44

Witam, przepraszam jeśli pytanie w złym dziale, lecz zależy mi na czasie. Mam problem: na drodze jedno jezdniowej z jednym pasem ruchu, dwukierunkowej (wyposażonej w mijanki) miałem kolizję. Droga posiada wyłącznie znak 3,5t, brak tam żadnych oznaczeń odnoszących się do pierwszeństwa. Podczas deszczu droga hamowania zarówno u mnie jak i współuczestnika wydłużyła się skutkując zderzeniem czołowym. Szerokość jezdni to ok 2,5-3m, z brakiem możliwości zjazdu (wysoki krawężnik z jednej strony oraz nasyp z drugiej). Jak określić czyja była wina?
Bardzo proszę o poradę bądź wskazanie miejsca gdzie mógł bym znaleźć rozwiązanie problemu.
Z góry dziękuję i pozdrawiam - Artek.
ChaosCK82
Nowicjusz
 
Posty: 3
Rejestracja: 21 Mar 2010, 19:28
Miejscowość: Kielce

Re: Droga jedno jezdniowa, jednopasowa, dwukierunkowa - wypa

21 Mar 2010, 21:59

Ale przecież na mijankach jest znak dla której strony jest na danym odcinku mijanka. To nie jest tak, że jest "trzeci" pas i korzystają z niego samochody jadące z przeciwnych kierunków.
Dishman
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3725
Rejestracja: 15 Sty 2008, 20:53

Re: Droga jedno jezdniowa, jednopasowa, dwukierunkowa - wypa

21 Mar 2010, 22:36

Nie ma i nigdy nie było żadnych znaków informujących dla której strony jest mijanka, wnioskuje że z mijanki powinien skorzystać pojazd dla którego jest po prawej stronie (względem kierunku jazdy). Dla mnie była po lewej, jednak do kolizji doszło 4m za mijanką (tzn. ja przejechałem), jednak ok. 50m wcześniej również była identyczna mijanka, czy (jeśli dobrze rozumuję) tamten kierowca dla którego obie były po prawej stronie, nie powinien poczekać w pierwszej (50m wcześniej) mijance?
ChaosCK82
Nowicjusz
 
Posty: 3
Rejestracja: 21 Mar 2010, 19:28
Miejscowość: Kielce

Re: Droga jedno jezdniowa, jednopasowa, dwukierunkowa - wypa

22 Mar 2010, 02:47

ChaosCK82 napisał(a):Nie ma i nigdy nie było żadnych znaków informujących dla której strony jest mijanka, wnioskuje że z mijanki powinien skorzystać pojazd dla którego jest po prawej stronie (względem kierunku jazdy). Dla mnie była po lewej, jednak do kolizji doszło 4m za mijanką (tzn. ja przejechałem), jednak ok. 50m wcześniej również była identyczna mijanka, czy (jeśli dobrze rozumuję) tamten kierowca dla którego obie były po prawej stronie, nie powinien poczekać w pierwszej (50m wcześniej) mijance?


jeśli chodzi o kulturę to ty powinieneś poczekać na swojej, jeśli o winę to macie prawie pewną współwinę, ew. winny będzie ten co był bliżej osi jezdni
Serce bije w tempie obrotów maszyny
bodziokardasz
Zaawansowany
 
Posty: 620
Rejestracja: 28 Lut 2008, 17:04
Miejscowość: Czarna Ziemia
 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Jak podjeżdżać na wzniesienia i bezpiecznie z nich zjeżdżać? Jak podjeżdżać na wzniesienia i bezpiecznie z nich zjeżdżać?
  Poruszanie się po ulicach miast przypomina często wyprawę w trudno dostępny teren. Wysokie krawężniki, koleiny, dziury na drodze mogą być wyzwaniem nawet dla doświadczonych offroadowców. Zauważyli to producenci samochodów ...
  Warsaw Moto Show 2015 Warsaw Moto Show 2015
  Po oficjalnym otwarciu targów przez organizatorów, odbyła się konferencja prasowa Arrinery, a następnie konferencje i warsztaty. Wieczorem podczas uroczystej gali miał miejsce finał siódmej edycji plebiscytu "Złotej Kierownicy". ...

 •  
  • Warto przeczytać
  • Trial Lędziny 2014 czerwiec
   Master Truck
   SuperOES & BMW Challenge - 10.03.2012, Tor Poznań - zdj. 8
   Fiat Freemont Cross
   Samochody z graffiti