Ekologiczny styl jazdy staje się coraz bardziej popularny

14 Paź 2014, 16:29

Ja jakieś parę lat temu zacząłem jeżdzić ekonomicznie, głównie ze względu na stratosferyczne ceny paliw a. Co prawda teraz już paliwo nieco tańsze, ale okazało się, że różnica spalania była ogromna i nawyk pozostał :)
sirious
Nowicjusz
 
Posty: 24
Auto: Renault Megane I

23 Paź 2014, 15:41

W mieście i tak nie ma frajdy z dociskania, bo co chwila światła, korek, niebezpieczne miejsca, myślę, że dlatego sporo osób przyswoiło sobie eco-drive
relecto
Nowicjusz
 
Posty: 19
Prawo jazdy: 13 03 2007
Przebieg/rok: <1tys. km
Auto: Volkswagen Passat

03 Lis 2014, 09:37

Ja ostatnio też staram się jeździć oszczędnie, wciskam 3/4 gazu zawsze, bo w jakimś artykule tak wyczytałem, też tak robicie?
pikaczu
Nowicjusz
 
Posty: 19
Prawo jazdy: 17 04 1993
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: audi tt
Paliwo: Benzyna
Typ: Kabriolet
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001

08 Lis 2014, 01:31

Wszystko co ekologiczne rośnie na popularności, teraz przyszedł czas "zieloną" motoryzację :D
themenis
Obserwowany
 
Posty: 1
Auto: nie mam

22 Lis 2014, 19:50

Jak ktoś mając HDI, będzie uprawiał ekojazde z artykułu, to zaoszczędzone pieniądze niech odkłada na mechanika. Może starczy na godzine pracy fachowca. Reszte dołoży z własnej kieszeni i dopiero sie zdziwi.

Podam 2 zasady ekonomicznej jazdy HDI. Utrzymujemy obroty w granicach 2200 rpm ze względu na to, że utrzymuje to turbinę w ciągłej pracy i jest to obszar najwyższego momentu obrotowego i najmniejszego wysiłku silnika. Zmieniamy biegi przed 3000k tak aby po zmianie i spadku obrotów na wyższym biegu, turbina nadal normalnie pracowała.
HDI jest jak Haski. Bez wysiłku umiera. Wysiłek silnika nie powoduje wzrostu spalania chyba, że ciagniemy go pod czerwone pole na obrotomierzu.
HDI średnio spala 7 w mieście. Zimą 8. Na trasie 6 i to przy jeżdzie 130km/h i wyprzedzaniu po redukcji. Są tacy co schodza do 5 litrów ale nie wyprzedzają nikogo. Nie znam za to nikogo ze zdrowym silnikiem, komu HDI pali więcej. Zarówno 109km jak i 136km silniki palą podobnie.
Jeśli ktoś się ze mną nie zgadza, niech najpierw przeczyta na jakiej zasadzie działa ten silnik i z jakich elementów się składa.

Jest to jedyny silnik dla którego Eko jazda ma inne zasady.
Bigbluee
Nowicjusz
 
Posty: 24
Miejscowość: Poznań
Auto: Citroen Xantia
Silnik: 2.0 HDI
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

19 Gru 2014, 13:00

Ciekawy artykuł, dobrze, że zaczyna się zwracać uwagę na to, czy jazda jest ekologiczna.
Interdon
Nowicjusz
 
Posty: 3
Auto: BMW x3
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Uważaj na czarny lód na drodze - niewidoczne zagrożenie
    Gdy temperatura powietrza w ciągu dnia wynosi kilka stopni na plusie, a nocą spada poniżej zera, są to sprzyjające warunki do powstawania tzw. czarnego lodu, czyli prawie niewidocznej, cienkiej warstwy zamarzniętej wody pokrywającej ...
    Kierowcy groźniejsi od piorunów w czasie burzy
    W czasie burzy wielu kierowców najbardziej obawia się wyładowań elektrycznych, choć tak naprawdę dużo większe zagrożenie stanowią nieprzewidywalne zachowania innych uczestników ruchu oraz kiepska widoczność, ...

22 Gru 2014, 22:36

Wszystko ładnie, ale nie zawsze warunki sprzyjają płynnej jeździe
Waedda
Obserwowany
 
Posty: 1
Prawo jazdy: 18 02 1976
Auto: Opel Astra

24 Gru 2014, 13:39

Artykuł ciekawy tylko, że w korkach ciężko z realizacją tego.
Miro12
Początkujący
 
Posty: 133
Miejscowość: Wrocław
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Peugeot 307 SW
Silnik: 2.0
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna

25 Gru 2014, 17:03

może i opcja start stop jest fajna ale też kosztem czegoś, częściej wymieniać aku trzeba itp. A ceny paliw są u nas akurat czasem wyższe czasem niższe niż w innych krajach nawet te 20gr różnicy by nam nie robiło gdyby za godzinę pracy w pl można było kupić 10-15l paliwka tak jak w niemczech albo uk.
tankonek
Nowicjusz
 
Posty: 9
Prawo jazdy: 09 09 1998
Przebieg/rok: 50tys. km
Auto: audi s3
Silnik: 1,8t
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2002

29 Gru 2014, 19:10

raczej ekonomiczny styl jazdy, a nie ekologiczny :D
simonx10
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 157
Miejscowość: Częstochowa
Prawo jazdy: 17 10 2014
Przebieg/rok: <1tys. km
Auto: Peugeot 307 (rodzinny)
Silnik: 1.6
Paliwo: Benzyna
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2003

31 Gru 2014, 15:58

W mieście nie da się jeździć ani ekonomicznie ani ekologicznie. Powinno się jeździć dynamicznie. Oczywiście z zastosowaniem się do przepisów. A jazda dynamiczna zmniejsza korki w miastach.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

05 Sty 2015, 10:23

Zgadzam się, szkoda tylko, że zimą rower poniekąd odpada. Chociaż sam do pracy jadę samochodem tylko czasami, zazwyczaj wolę szybszą komunikację miejską i przy okazji nie mam problemów z parkowaniem :)
bjornek
Nowicjusz
 
Posty: 7
Prawo jazdy: 10 04 1989
Auto: Woldzwagen Passat

05 Sty 2015, 10:43

bjornek napisał(a):bjornek
Nowicjusz

Posty: 6
Rejestracja: Dzisiaj, 09:33
Prawo jazdy od: 10 04 1989
Auto: Woldzwagen Passat


Jak najszybciej zmień sobie auto w profilu :mrgreen:
Oprócz aut w stopce, wiem co nieco jeszcze na temat Pandy III, Lancera IX, Vitary 1,6 i Outlandera 2.0
yeti65
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3674
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Dobre Miasto
Prawo jazdy: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Duster , Tucson 2.0D 4x4
Silnik: 1.0 100KM 2.0D 112KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna

05 Sty 2015, 10:46

MotoAlbercik napisał(a):W mieście nie da się jeździć ani ekonomicznie ani ekologicznie. Powinno się jeździć dynamicznie. Oczywiście z zastosowaniem się do przepisów. A jazda dynamiczna zmniejsza korki w miastach.


Akurat w mieście jazda dynamiczna nie wyklucza ekonomicznej :wink:
Oprócz aut w stopce, wiem co nieco jeszcze na temat Pandy III, Lancera IX, Vitary 1,6 i Outlandera 2.0
yeti65
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3674
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Dobre Miasto
Prawo jazdy: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Duster , Tucson 2.0D 4x4
Silnik: 1.0 100KM 2.0D 112KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna

13 Sty 2015, 14:27

Jeżdżę tak od paru lat i mimo wszystko odczuwam różnicę. Kiedyś jak dociskałem trochę więcej gazu, to spalanie było większe.
Ryder667
Nowicjusz
 
Posty: 9
Auto: Skoda Octavia Combi