Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

13 Paź 2008, 18:35

Pod hasłem "Bezpieczeństwo na drogach w miastach"już po raz drugi obchodzić będziemy 13 października Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W Polsce ginie rocznie na drogach 5,5 tys. osób - na całym świecie 1,2 mln.


Dzień ten jest częścią strategii Komisji Europejskiej zmierzającej do zmniejszenia o połowę liczby zabitych w wypadkach drogowych do 2010 r. Działania zakładają prowadzenie kampanii uświadamiającej mieszkańców Europy o zagrożeniach związanych z wypadkami drogowymi.

Do dużej liczby wypadków przyczyniają się: przekraczanie dozwolonej prędkości, nietrzeźwość kierowców, niezapinanie pasów, brak widoczności pieszych i rowerzystów, nieużywanie kasków przez rowerzystów.

Według danych Komisji Europejskiej dwie trzecie wypadków drogowych ma miejsce na terenach zabudowanych. Ofiarami są tam głównie piesi i rowerzyści. Stanowią oni też jedną trzecią ofiar wszystkich wypadków drogowych. Szanse przeżycia pieszego spadają wraz ze wzrostem prędkości samochodu – przy prędkości 30 km/h dziewięciu pieszych na dziesięciu przeżywa, podczas gdy przy prędkości 50 km/h aż siedem osób z dziesięciu umiera.

W Polsce przekraczanie wyznaczonej prędkości jest najczęstszą przyczyną wypadków śmiertelnych. Ponad 30 proc. wszystkich wypadków śmiertelnych jest spowodowanych przez kierowców przekraczających prędkość. 72 proc. wypadków drogowych w Polsce ma miejsce na terenie zabudowanym (54 proc. w miastach i 18 proc. na drogach przebiegających przez małe miejscowości).

Z okazji polskiej edycji Dnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na autodromie Automobilklubu Polskiego przy ul. Powstańców Śląskich w Warszawie przygotowano imprezę plenerową. Festyn rozpocznie się od godz. 11. W programie znajdują się takie atrakcje jak: jazda na płytach poślizgowych z mistrzami Polski w rajdach samochodowych, konkursy i pokazy motocyklowe – prowadzone przez instruktorów policyjnych z Centrum Szkolenia Policji w Legionowie oraz miasteczko ruchu drogowego dla dzieci i młodzieży.

Jak zdać egzamin na prawo jazdy będą podpowiadać egzaminatorzy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Każdy będzie mógł "podejść" do bezpłatnego egzaminu na kartę rowerową i motorowerową. Na zakończenie imprezy zapowiedziano występ zespołu Leszcze. (źródło PAP)
Agi
Nowicjusz
 
Posty: 11
Zdjęcia: 0
Rejestracja: 01 Mar 2006, 19:11
Miejscowość: Warszawa

 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Gadżety motoryzacyjne dla aktywnych użytkowników! Gadżety motoryzacyjne dla aktywnych użytkowników!
  Rozpoczął się właśnie konkurs na aktywnych użytkowników. Każdy kto odwiedza nasze forum regularnie i wypowiada się na nim pisząc tematy, posty, komentarze pod zdjęciami, czy też zamieszcza same zdjęcia może wziąć w ...
  Dragster JET CAR PREDATOR Dragster JET CAR PREDATOR
  Francuski samochód Jet Car Predator ma aż 6000 KM i silnik odrzutowy. Poniżej przedstawiamy specyfikację techniczną. Nazwa : Dragster JET CAR PREDATOR Silnik : Amerykański Turbojet z samolotów myśliwskich. Typ ...

 •  
  • Warto przeczytać
  • Trial Lędziny 2014 czerwiec
   Master Truck
   SuperOES & BMW Challenge - 10.03.2012, Tor Poznań - zdj. 8
   Fiat Freemont Cross
   Samochody z graffiti