Fiat Punto II

Fiat Punto II

14 Maj 2010, 16:31

Witam
Zastosowałem się do porady forumowiczów , którzy poradzili wymianę przegubów w moim Fiacie Punto II.
Mechanik wymienił mi kielich i krzyżak od strony kierowcy. Stwierdził , mimo mojego przypuszczenia awarii przegubu zawnętrznego ,że jest on ok tak jak i reszta. Niestety drgania nie ustały. Pojawiają się nie przy 90km/h jak przed wymianą przegubu, lecz 60km/h.

Wymieniłem ostatnio z uwagi na awarię skrzynię biegów jak i sprzęgło. Drgania poprzeczne wciąż pojawiają się przy ok 60 km/h.

Co może być przyczyną? Mechanik nie znający się na fachu , który źle stwierdził stan techniczny przegubów czy może drgania mają inne podłoże? Może geometria?
Ostatnio edytowany przez Ron_Carlos, 21 Maj 2010, 08:43, edytowano w sumie 1 raz
Ron_Carlos
Nowicjusz

Miejscowość:

Re: Przeguby czy nie przebuby ?

14 Maj 2010, 17:14

Ron_Carlos napisał(a):Drgania poprzeczne wciąż pojawiają się przy ok 60 km/h.

Co to za drgania?
A półosie sprawdzone i całe koła tzn. opony i ich wyważenie oraz felgi?
piotrpz87
Stały forumowicz
Awatar użytkownika

Miejscowość: Szczecin
Prawo jazdy od: 01 01 2001
Auto: Mazda 6
Silnik: 2,3
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2002

14 Maj 2010, 17:47

Poprzecznie ,ponieważ samochód tak jaby trząsł się na prawo i lewo / coś go popychało na prawo/lewo.
Co do kół, wymieniłem opony wraz z przyjsciem wiosny na nowe, założone zostały odrazu z wyważeniem, jeszcze przed naprawą przegubu. Nic się nie zmieniło.

Co do półosi, mechanik nic negatywnego na ich temat nie wspominał. Sam pytałem się osobiście czy wszystko z nimi ok, on odpowiedział , a w zasadzie zaszemrał pod nosem , że "taaak, są wporządku"...no ale czego spodziewać się po inżynierze. Wogóle mam wrażenie , że jeżeli dojdzie do kolejnej naprawy to napewno u kogoś innego.
Ron_Carlos
Nowicjusz

Miejscowość:

15 Maj 2010, 08:43

A w jakim masz stanie wahacze jest luz na tulejach gumowych.. końcówki drążków kierowniczych zła zbieżność i mogą się cuda dziać..a dodam ze spece mogli źle wyważyć koła i ja bym podjechał jeszcze raz do wyważenia..
rafi195
Aktywny
Awatar użytkownika

Miejscowość: małopolska

15 Maj 2010, 09:21

rafi195 napisał(a):A w jakim masz stanie wahacze jest luz na tulejach gumowych

Fakt to też musisz sprawdzić z przodu jak i z tyłu (całe zawieszenie) - moze jest coś nie tak z tyłem i przez to te ściąganie a ty wymieniasz przeguby z przodu.
Ustaw koła prosto i zmierz miarą odległość przedniego koła w stosunku do tylniego (od rantu felgi przód do rantu felgi tył) odleglości te muszą być takie same.
Mozesz też podjechać na geometrie podwozia - nie myl z ustawieniem zbieżności kół przednich.
piotrpz87
Stały forumowicz
Awatar użytkownika

Miejscowość: Szczecin
Prawo jazdy od: 01 01 2001
Auto: Mazda 6
Silnik: 2,3
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2002

15 Maj 2010, 20:03

Pojawiła się nowa okoliczność na dzisiejszej trasie ,na nieznanej mi drodze, na której nie było znaku ostrzegawczego o ostrym zakręcie. Wjechałem w niego bardziej dynamicznie co zaowocowało dźwiękiem terkotania z prawej strony co chyba świadczy , że przegub z tejże właśnie strony będzie do wymiany.
Jeśli to nic nie da (przegub w punciaku to nie jest duży koszt ,więc zaryzykuję wymianę), sprawdzę stan zawieszenia no i geometrie. Dam znać w przyszłym tygodniu co i jak. Pozdrawiam i dzięki za cenne podpowiedzi.
Ron_Carlos
Nowicjusz

Miejscowość:
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Nie rób krzywdy kierowcy i zapinaj z tyłu pasy bezpieczeństwa Nie rób krzywdy kierowcy i zapinaj z tyłu pasy bezpieczeństwa
    Pasy bezpieczeństwa są najbardziej efektywnym urządzeniem chroniącym pasażera podczas wypadku. Aż 60 proc. osób siedzących z tyłu nadal nie zapina pasów. Pasy bezpieczeństwa są najbardziej efektywnym urządzeniem ...
    Jak podłączyć kable rozruchowe do akumulatora? Jak podłączyć kable rozruchowe do akumulatora?
    Zima to najtrudniejsza pora roku dla naszego samochodu szczególnie jeżeli trzymamy go pod tzw. chmurką. Co zrobić jeżeli nie uda nam się uruchomić auta przy pomocy własnego źródła prądu jakim jest akumulator? ...

• Re: Przeguby czy nie przebuby ?

16 Maj 2010, 20:56

koszta nie duże to wymień wahacze koszt 80 zł sztuka komplecik..i masz jedno z głowy..
    rafi195
    Aktywny
    Awatar użytkownika

Miejscowość: małopolska

• Warto przeczytać
    • syrena 102
      Przejazd przez rampę w kaształcie trójkąta na motorze
      Audi Q1 Compact SUV - górska droga
      Drift, 7