Gaz dużo droższy - podwyżka prawdopodobnie od kwietnia

Gaz dużo droższy - podwyżka prawdopodobnie od kwietnia

13 Lut 2008, 10:51

1 kwietnia możemy spodziewać się podwyżki cen gazu. I to wyższej od planowanych wcześniej 10 proc. Urząd Regulacji Energetyki dostał od PGNiG wniosek z nowymi taryfami - dowiaduje się TVN CNBC Biznes. Pozwala na to rozporządzenie, które w zeszłym tygodniu opublikowało ministerstwo gospodarki.
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo złożyło już w listopadzie wniosek o podwyżkę cen gazu od stycznia 2008 roku o około 10 proc. Nie został on jednak przyjęty, bo Urząd Regulacji Energetyki czekał na rozporządzenie ministra gospodarki o szczegółowych zasadach liczenia taryf. To rozporządzenie zostało podpisane w zeszłym tygodniu i teraz urząd na nowo rozpatruje wnioski. Dlatego gazowy monopolista złożył nowy wniosek i ma spore szanse na jego pozytywne rozpatrzenie. Podwyżka cen gazu nastąpi najprawdopodobniej z początkiem kwietnia, będzie pierwszą od stycznia 2007.

- Przypuszczam, że od 1 kwietnia czeka nas podwyżka cen gazu, natomiast w jakiej wysokości - nie umiem dzisiaj jeszcze powiedzieć - mówi Marek Woszczyk, wiceprezes URE. Z nieoficjalnych informacji wynika, że będzie to więcej niż 10 proc.

Gazem po kieszeni

Podwyżkę cen gazu najbardziej odczują firmy, które gaz wykorzystują w swojej codziennej działalności. Na przykład restauracje.
- Będzie nam bardzo trudno przeżyć te dziesięcioprocentowe podwyżki i zdajemy sobie sprawę, że na pewno będą kolejne - mówi Irena Kalinowska właścicielka restauracji Chłopskie Jadło w Łodzi.

Podwyżka będzie bolesna także dla konsumentów, którzy gazem ogrzewają domy lub wodę. Niewielkim pocieszeniem jest to, że idzie wiosna i gazu będą zużywać mniej niż zimą

Wniosek PGNiG o podwyżkę cen gazu jest uzasadniony wzrostem ceny ropy.
Cena gazu podąża bowiem za ceną ropy z mniej więcej sześciomiesięcznym opóźnieniem. Podczas gdy ropa w ciągu ostatniego roku zdrożała o około 60 proc., detaliczna cena gazu w Polsce stała w miejscu od stycznia 2007 roku.

Źródło [tvn24.pl]
Tablice Rejestracyjne - wpisz numer i sprawdź skąd pochodzi auto.
Michał
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 483
Zdjęcia: 7
Rejestracja: 01 Mar 2006, 23:42
Miejscowość: Grodzisk Mazowiecki

Re: Gaz dużo droższy - podwyżka prawdopodobnie od kwietnia

13 Lut 2008, 10:59

Słyszałem że planują podwyżki....rośnie cena zresztą jak wszystkiego innego...
GDYBY PRZEDNI NAPĘD BYŁ LEPSZY TO CHODZILIBYŚMY NA RĘKACH :)
Bryann
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 1894
Rejestracja: 09 Gru 2007, 13:21
Miejscowość: Jawor
Auto: Nie mam
 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Jesień i niespodziewane leśne zwierzęta na drodze Jesień i niespodziewane leśne zwierzęta na drodze
  Teraz, kiedy zmierzch zapada dużo szybciej, a dodatkowo pogoda potrafi być mglista i deszczowa, łatwo można nie zauważyć zwierzęcia wybiegającego na jezdnię. Większość dzików, saren i innych leśnych zwierząt ginie ...
  Reflektory ksenonowe - lepsza widoczność i większe bezpieczeństwo Reflektory ksenonowe - lepsza widoczność i większe bezpieczeństwo
  Aby bezpiecznie prowadzić samochód, musimy mieć dobrą widoczność. Pomagają w tym na przykład reflektory ksenonowe, które oświetlają drogę o wiele lepiej niż lampy wyposażone w żarówki halogenowe. Aby ...

 •  
  • Warto przeczytać
  • Trial Lędziny 2014 czerwiec
   Master Truck
   SuperOES & BMW Challenge - 10.03.2012, Tor Poznań - zdj. 8
   Fiat Freemont Cross
   Samochody z graffiti