Gazowanie na wciśniętym sprzęgle

gazowanie na wciśniętym sprzęgle

27 Wrz 2012, 19:52

Witam.
mam takie może trochę dość banalne pytanie...
czy ostro gazując silnikiem na wciśniętym sprzęgle można przypalić sprzęgło? ew. może się coś stać?
damian87
Początkujący

Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: lexus is200
Silnik: 2.0 155km
Paliwo: Benzyna + LPG
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001

Re: gazowanie na wciśniętym sprzęgle

27 Wrz 2012, 21:29

damian87 napisał(a):czy ostro gazując silnikiem na wciśniętym sprzęgle można przypalić sprzęgło?

Nie, jeśli jest całkowicie wciśnięte i zarazem nie jest na biegu

damian87 napisał(a): ew. może się coś stać?

Nie , chyba że docisk i łożysko wyciskowe mają już spo.....ry przebieg i gazowanie nie trwa przesadnie długo
Nie odpowiadam na problemy na PW
bonifacy
Stały forumowicz

Prawo jazdy od: 01 01 1981
Auto: Fabia I , Fabia II
Silnik: 1,4 AME , 1,4 BXW
Typ: Kombi

28 Wrz 2012, 11:15

bonifacy napisał(a):Nie, jeśli jest całkowicie wciśnięte i zarazem nie jest na biegu

a jeśli jest na biegu i jest wciśnięte sprzęgło?

a własnie, do końca działanie sprzęgła nie jest mi jasne ( przejrzałem chyba wszystko w necie na ten temat ale nie trafia to do mnie :D )... jak jest nie wciśnięty pedał sprzęgła to tarcza styka się z kołem zamachowym i dociskiem?, jak wciskamy pedał sprzęgła to tarcza nie dotyka ani koła ani docisku?
damian87
Początkujący

28 Wrz 2012, 12:07

bonifacy napisał(a):Nie, jeśli jest całkowicie wciśnięte i zarazem nie jest na biegu

Tutaj żle napisałem . Powinno być : Nie , gdy jest na biegu a sprzęgło jest wciśnięte do końca. Tylko że po co taki zabieg . Tutaj cierpi bardzo łożysko wyciskowe i sprężyna centralna docisku. Skraca się ich żywotność .
damian87 napisał(a): jak jest nie wciśnięty pedał sprzęgła to tarcza styka się z kołem zamachowym i dociskiem?

upraszczając - tarcza sprzęgła jest zaciśnięta między kołem zamachowym a dociskiem przez sprężyne centralną . Siła docisku jest tak duża że nie występuje poślizg między tymi elementami i napęd jest załączony
damian87 napisał(a):jak wciskamy pedał sprzęgła to tarcza nie dotyka ani koła ani docisku?

Częściowe naciśnięcie - łożysko wyciskowe działa na sprężyne , zmniejsza się owo zaciśnięcie , tarcza się uślizguje a wtedy mówimy o półsprzęgle.
Całkowite wciśnięcie - sprężyna odsuwa docisk , tarcza sprzęgłowa lata lużno
Nie odpowiadam na problemy na PW
bonifacy
Stały forumowicz

Prawo jazdy od: 01 01 1981
Auto: Fabia I , Fabia II
Silnik: 1,4 AME , 1,4 BXW
Typ: Kombi

28 Wrz 2012, 13:18

Czyli jak jest wciśnięty pedał sprzęgła do końca i gazujemy to kręci się koło zamachowe, wraz z nim docisk ale tarcza sprzęgła stoi w miejscu tak?
damian87
Początkujący

• Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Sposoby na zmniejszenie kosztów ubezpieczenia samochodu Sposoby na zmniejszenie kosztów ubezpieczenia samochodu
    Niestety koszty ubezpieczenia samochodu wciąż rosną. Zindywidualizowany sposób liczenia składki oraz zwiększające się sumy wypłaconych odszkodowań dają się we znaki właścicielom samochodów, nawet tym bezszkodowym. ...
    Motor Show Awards 2016 zostały przyznane Motor Show Awards 2016 zostały przyznane
    Już po raz trzeci rozstrzygnięty został konkurs, w którego kapitule zasiadają znamienici polscy dziennikarze motoryzacyjni. Konkurs dość specyficzny, bo jedynym kryterium wyłonienia nagrody jest subiektywne spojrzenie, ...

•  
    • Warto przeczytać
    • Master Truck
      Zarysowana felga i ubytki w oponie
      Porównanie opon klasy A i G - droga hamowania
      36
      Autosalon Genewa 2006