Ile powinien wynosić odstęp od poprzedającego samochodu?

05 Kwi 2011, 10:38

Witam!

Czy istnieje jakiś wzór lub reguła, określający bezpieczną odległość od poprzedzającego auta np. na suchej nawierzchni?
Jak łatwo ocenić, czy jestem wystarczająco daleko?

Pozdrawiam
Jacek
j@c3k
Nowicjusz
Awatar użytkownika
 
Posty: 23
Miejscowość: Górny Śląsk
Auto: VW Polo III 1.4 60KM

05 Kwi 2011, 11:42

Witam na forum. Szczerze mówiąc to nie wiem czy jest jakiś przepis lub reguła,ale kierując się rozsądkiem,zawsze staram się zachować bezpieczną odległość 2 metrów,a w zimę jeszcze więcej. To na pewno nie zaszkodzi,a czasem może pomóc w uniknięciu głupiej stłuczki.
Tlumiki
Nowicjusz
 
Posty: 34
Miejscowość: Warszawa

05 Kwi 2011, 12:34

Reguły nie ma. Po prostu trzeba kierować się rozsądkiem. Zawsze mi powtarzano, ze trzeba zachować taką odległość, która pozwoli dokonać jakiejś reakcji, jak "coś" się nieoczekiwanego stanie, czyli gwałtownie zahamuje pojazd przed moim itp. Najgorsi są kierowcy, którzy wciskają się w miejsce, które człowiek sobie zrobi aby mieć dystans do innego samochodu. Wyprzedza taki osioł, a jak jedzie coś z naprzeciwka to wciska się gdziekolwiek i oczywiście oczekuje, że się mu miejsce zrobi.

[ Dodano: 5 Kwiecień 2011, 13:47 ]
Znalezione dzisiaj w temacie:
http://moto.wp.pl/kat,121,title,Dlaczeg ... omosc.html
KingaXX
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 53
Miejscowość: Poznań

05 Kwi 2011, 14:13

Nie jest to jednoznacznie określone przepisami bo jest to bardzo zmienne i zależy od warunków jak i samego kierowcy czy układu hamulcowego. Trzeba jechać tak żeby zdążyć wyhamować.
PrezesArtek
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 1848
Miejscowość: Sosnowiec
Przebieg/rok: 25tys. km
Auto: Audi S8 i Wp11-144
Silnik: AVP, QG18DE
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2001

05 Kwi 2011, 16:27

Przepis mówi wyraźnie - należy zachować bezpieczny odstęp od pojazdu poprzedzającego. A oznacza to, że mamy jechać z taką odległością za danym pojazdem, aby w razie jego nagłego hamowania do niego nie dobić. Odległość ta jest podyktowana oczywiście prędkością - im większa prędkość tym wiekszy odstęp. To jeżeli chodzi o drogi, bo jak się jedzie w tunelu to sprawa jest całkiem inna - tu jest już podana konkretna odległość jak się nie myle 50m. Ale nie jestem pewny na 100% - trza by sprawdzić w ustawie.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

05 Kwi 2011, 16:49

MotoAlbercik napisał(a):Przepis mówi wyraźnie - należy zachować bezpieczny odstęp od pojazdu poprzedzającego.


... a reguła mówi 1/2 prędkości ... czyli dla 100 km/h - 50 m ... ale warunki trzeba brac pod uwagę zawsze ...
silvo44
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 2893
Miejscowość: Olkusz
Prawo jazdy: 01 09 1983
Auto: TOYOT YARIS III
Silnik: 1,0
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2011
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    BMW Z4: roadster przyszłości
    Nowe elementy zewnętrzne, staranne modyfikacje we wnętrzu, nowy pakiet wyposażenia i nowy podstawowy wariant silnikowy BMW Z4 powodują, że na salonie NAIAS 2013 w Detroit samochód będzie wyglądał jeszcze bardziej atrakcyjnie ...

06 Kwi 2011, 07:11

j@c3k napisał(a):Czy istnieje jakiś wzór lub reguła, określający bezpieczną odległość od poprzedzającego auta np. na suchej nawierzchni?
Jak łatwo ocenić, czy jestem wystarczająco daleko?

Nie ma czegoś takiego. Utrzymujesz odległość na czuja.

A przepis jest na zasadach przepisu o topieniu wiedźm. Jak kobieta nie jest wiedźmą i wrzucili ją związaną do wody, to nie wypłynęła. Tutaj podobnie, jak jedziesz i przy alarmowej sytuacji wjechałeś w tył poprzedzającego auta to odległość była zbyt mała. Weryfikacja następuje po, a nie przed :mrgreen:
Dishman
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3725

06 Kwi 2011, 10:30

silvo44 napisał(a):... a reguła mówi 1/2 prędkości ... czyli dla 100 km/h - 50 m ... ale warunki trzeba brac pod uwagę zawsze ...


Czyli ta reguła odnosi się do dobrych warunków na drodze, tak?

Tlumiki napisał(a):Szczerze mówiąc to nie wiem czy jest jakiś przepis lub reguła,ale kierując się rozsądkiem,zawsze staram się zachować bezpieczną odległość 2 metrów,a w zimę jeszcze więcej


Ale to chyba jadąc w korku ;) ?
j@c3k
Nowicjusz
Awatar użytkownika
 
Posty: 23
Miejscowość: Górny Śląsk
Auto: VW Polo III 1.4 60KM

06 Kwi 2011, 10:38

Mnie uczono, że na trasie 2-3 sekund za pojazdem z przodu zależnie od warunków i widoczności. Ja na przykład zachowuje większy odstęp jak jadę za ciężarowym, bo nie widzę, co się dzieje przed nim.
shilay
Początkujący
 
Posty: 83
Miejscowość: Toruń
Prawo jazdy: 27 02 2008
Przebieg/rok: 8tys. km
Auto: BMW 320i E36
Silnik: M52B20 2.0 150KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1995

06 Kwi 2011, 15:33

shilay napisał(a):na trasie 2-3 sekund za pojazdem z przodu zależnie od warunków i widoczności


... w ciagu 1 s pojazd jadący 100 km/h pokonuje prawie 30 m ... tak więc - zgoda ... :wink:
silvo44
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 2893
Miejscowość: Olkusz
Prawo jazdy: 01 09 1983
Auto: TOYOT YARIS III
Silnik: 1,0
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2011

07 Kwi 2011, 20:31

Ja zawsze robie wiekszy odstep gdy wiem ze kierowca przede mna ma lepsze hamulce i jego droga hamowania jest krótsza. W swoim seicento nawet ABS-u nie mam :)
Kakameo
Początkujący
 
Posty: 205
Miejscowość: ok. Wadowic
Auto: Seicento 900 41KM

08 Kwi 2011, 08:40

Kakameo napisał(a):Ja zawsze robie wiekszy odstep gdy wiem ze kierowca przede mna ma lepsze hamulce i jego droga hamowania jest krótsza. W swoim seicento nawet ABS-u nie mam

A skąd to wiadomo, że kierowca przed Tobą ma lepsze hamulce?
Dishman
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3725

08 Kwi 2011, 14:34

Wątpie ze taka insignia albo pasat b6 jadacy przede mna bedzie mial gorsze hamulce od SC :)
Kakameo
Początkujący
 
Posty: 205
Miejscowość: ok. Wadowic
Auto: Seicento 900 41KM

08 Kwi 2011, 23:11

Kakameo napisał(a):Wątpie ze taka insignia albo pasat b6 jadacy przede mna bedzie mial gorsze hamulce od SC

W sumie to wszystko ma lepsze hamulce od Seicento:

[Aby pobrać załącznik musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]

[Aby pobrać załącznik musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]

[Aby pobrać załącznik musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]

[Aby pobrać załącznik musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]

[Aby pobrać załącznik musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]

[Aby pobrać załącznik musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]

Dishman
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3725

13 Kwi 2011, 12:14

Generalnie najlepiej zachować możliwie jak największy odstęp (zwłaszcza jadać za ciężarowymi) oczywiście w granicach rozsądku żeby czasem ruchu nie tamować. Reguły nie ma, po prostu należy samemu dostosować odległość do warunkow panujących na drodze.
arkadiusz31
Nowicjusz
Awatar użytkownika
 
Posty: 24
Miejscowość: Szczecin
Auto: Audi A4