Jak dbać o klimatyzację w samochodzie?

Jak dbać o klimatyzację w samochodzie?

22 Sty 2015, 12:36

Zadbana klimatyzacja odwdzięczy nam się dobrym chłodzeniem wnętrza samochodu i nie będzie przyczyną chorób dróg oddechowych. Co należy zrobić, aby uniknąć niespodzianek w upalne dni wyjaśniamy poniżej.

Image

Przegląd klimatyzacji
Klimatyzacja nie jest bezobsługowa i wymaga regularnych przeglądów które pozwalają ocenić jej stan techniczny. Raz w roku powinno się uzupełnić czynnik chłodzący R134a. Nawet w całkowicie szczelnym układzie ubywa rocznie nawet 10-15 proc. gazu odpowiedzialnego za chłodzenie. Im gazu jest mniej tym gorzej działa nam układ klimatyzacji lub w ogóle przestaje chłodzić ze względu na zbyt niskie ciśnienie w układzie chłodzenia.

Koniec z alergią i kichaniem
Jest to bardzo częsty objaw zagrzybionego układu klimatyzacji. W kanałach regularnie skrapla się woda, a powstałe w ten sposób mokre i gorące środowisko jest znakomitym miejscem mnożenia się bakterii, grzybów i innych drobno ustrojów. Jak sobie z tym radzić? Przy profesjonalnej pielęgnacji klimatyzacji dochodzi nam także odgrzybianie przewodów i parownika. Podczas takiego zabiegu do układu chłodzącego przez kratki wylotów powietrza i rurkę odprowadzającą skroploną parę z parownika wpuszcza się specjalny preparat dezynfekujący. Trzeba pamiętać że taki preparat podajemy przy wyłączonym nawiewie żeby nie uszkodzić wentylatora.

Filtr kabinowy
Każde auto mające klimatyzację powinno być wyposażone w taki filtr, a odpowiada on za oczyszczanie wpadającego do auta powietrza. Jest on z reguły umieszczony za schowkiem nad stopami pasażera lub w podszybiu od strony pasażera zaglądając pod maskę samochodu. Mamy dwa rodzaje filtrów papierowe i węglowe ten drugi dodatkowo pochłania nieprzyjemne zapachy. Filtr najlepiej wymieniać podczas okresowego przeglądu klimatyzacji.

Środki do odkażania klimatyzacji
W okresie między przeglądami możemy dodatkowo zdezynfekować nasz układ klimatyzacji. Do tego calu mamy całą masę dostępnych produktów w sklepach motoryzacyjnych. Są to np. pianki w sprayu które wprowadzamy do nawiewów lub rozpylacze które uruchamiamy i stawiamy za siedzeniem włączając ukaład klimatyzacji na ok 15min. Na każdym oferowanym preparacie do odkażania układu klimatyzacji powinna być instrukcja obsługi.

Niesprawna klimatyzacja
Jeżeli masz problem z klimatyzacją w samochodzie to zapraszamy dyskusji w dziale "Klimatyzacja, wentylacja i ogrzewanie" Postaramy się pomóc w znalezieniu przyczyny i doradzić jak rozwiązać problem.
ArteK
Forum Samochodowe
 
Posty: 4383
Zdjęcia: 10187
Rejestracja: 08 Mar 2006, 21:21
Miejscowość: Warszawa
Prawo jazdy od: 12 12 1996
Przebieg/rok: 23tys. km
Auto: Toyota Yaris, Grand Voyager
Silnik: 1.3 VVTi, 3.3 V6
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2008

 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Nowe VW Transportery T6 dla Policji Nowe VW Transportery T6 dla Policji
  Volkswagen Samochody Użytkowe, na zamówienie Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, w procedurze przetargu publicznego, na początku grudnia dostarczył Policji flotę 100 Transporterów T6 z silnikiem ...
  [VAN-C] Multipla 1,6 / Premacy 1,8 / Zafira A 1,8 / Scenic I 1,6 [VAN-C] Multipla 1,6 / Premacy 1,8 / Zafira A 1,8 / Scenic I 1,6
  Podstawowe kryteria zestawienia: - kompaktowy VAN - silnik benzynowy o mocy ok. 110KM - manualna skrzynia biegów - modele z okolic 2000 roku Wytypowane modele do zestawienia: - Fiat Multipla 1,6 - 103KM - Mazda Premacy ...

 •  
  • Warto przeczytać
  • Mini przyczepa kempingowa, wnętrze
   Dziewczyny czekają na kolejnego zawodnika
   Siedzenia obrotowe w Kamperze
   System monitoringu kierowcy - Lexus