Jak działa napęd w samochodzie?

01 Kwi 2009, 19:06

witam, mam pytanie odnośnie napędu z mechaniki jestem lekko zacofany to nie moja broszka mam inną życiowa profesje...;)

a więc do rzeczy .... chodzi mi o to jak działa napęd w samochodzie, ostatnio znajomy powiedział mi ze napęd w samochodzie polega na tym ze napędzane jest jedno koło a 2 idzie rozpędem tego pierwszego,,,, coś w tym stylu, on ma samochód Renault Clio II 2.0 16v sport 2004r, 182 km, i mówi ,że takich usportowionych autach jest napęd na obie koła jednocześnie bo jest DYFER/SZPERA? czy coś takiego..... to samo jest w autach do driftu, zakłada się ten DYFER i oba koła z tylu są napędzane jednocześnie, ,,, jedno wiem na pewno, w moim aucie jak w zimie żona nie mogła wyjechać z parkingu, to jedno koło stało w miejscu a drugie się kręciło,,, a mamy auto bez żadnych systemów więc już jestem z tego głupi i nie mam pojęcia jak to wszystko działa,,, jak ktoś ma cierpliwość aby mi to wytłumaczyć po chłopsku to będę wdzięczny pozdrawiam,,,
laik
kamilgum
Nowicjusz
 
Posty: 3

01 Kwi 2009, 20:51

Z tego co wiem to przednio napedówki nie maja tzw. szpery posiadaja ja auta 4x4 i niektóre tylno napedówki. Można przeczytac ten artykuł- http://www.infosamochody.pl/artykul,id_ ... icowy.html
PrezesArtek
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 1848
Miejscowość: Sosnowiec
Przebieg/rok: 25tys. km
Auto: Audi S8 i Wp11-144
Silnik: AVP, QG18DE
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2001

01 Kwi 2009, 20:52

szpera ma za zadanie przekazywać mniej wiecej taką samą moc na oba koła lub obie osie.
matttias1234
Zaawansowany
 
Posty: 711
Miejscowość: Dolnyśląsk

01 Kwi 2009, 21:01

czyli jak w każdym samochodzie jest mechanizm różnicowy
laik
kamilgum
Nowicjusz
 
Posty: 3

02 Kwi 2009, 07:04

Tak w kazdym jest mechanizm róznocowy tylko do tego niektóre auta maja blokade tego mechanizmu i wtedy kazde kolo kreci sie z ta sama predkoscia pomaga to np. w jezdzie po piachu blocie itd.
PrezesArtek
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 1848
Miejscowość: Sosnowiec
Przebieg/rok: 25tys. km
Auto: Audi S8 i Wp11-144
Silnik: AVP, QG18DE
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2001

02 Kwi 2009, 07:41

no i w drifcie :P
matttias1234
Zaawansowany
 
Posty: 711
Miejscowość: Dolnyśląsk
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Kierunkowskazy - migać czy nie migać?
    Kierunkowskazy są ważnym narzędziem komunikacji na drodze. Pozwalają na informowanie o planowanym manewrze, więc prawidłowe korzystanie z nich powinno być nawykiem wszystkich kierowców. Dla wielu jednak nie jest. Trenerzy ...