Jak podróżować bezpieczniej samochodem?

21 Mar 2013, 17:45

Instruktorzy Szkoły Auto SKODA doradzają, jak wygodnie i bezpiecznie podróżować samochodem. Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto SKODA mówi: "Pozycja za kierownicą to podstawowy element bezpiecznej jazdy samochodem". Złe ustawienie fotela, zagłówków czy pasów, może być przyczyną nie tylko dyskomfortu i błędów technicznych, ale także mniejszej ochrony ciała w razie wypadku.

Poniżej przedstawiamy wybrane instrukcje dotyczące najważniejszych elementów podczas dobierania bezpiecznej pozycji za kierownicą.

Jak podróżować bezpieczniej samochodem?


Za piętnaście trzecia
"Prawidłowe trzymanie kierownicy to układ rąk tzw. za piętnaście trzecia. Układ ten pozwala na pokonanie większości zakrętów bez odrywania rąk od kierownicy. Dzięki temu, jazda jest stabilna i bezpieczna. Stabilna, gdyż w sekwencji np. dziur, istnieje minimalne ryzyko "wyrwania" kierownicy z rąk. Bezpieczna, ponieważ zawsze wiemy w którą stronę skierowane są koła."

Odległość nóg względem pedałów
"Zajmując prawidłową pozycję za kierownicą szczególną uwagę powinniśmy poświęcić odległości nóg względem pedałów sprzęgła, hamulca i gazu."

"Nogi w momencie nagłego, bardzo mocnego hamowania muszą być zawsze zgięte. Pozwala to na posiadanie rezerwy w dociskaniu hamulca i maksymalnego wykorzystania jego mocy. W innym przypadku nie będziemy mieć siły w hamowaniu a wyprostowane nogi mogą podczas wypadku lub małej stłuczki doprowadzić do uszkodzenia stawu kolanowego lub biodrowego."

Prawidłowe zapięcie pasów bezpieczeństwa
"Dbajmy o prawidłowe zapięcie pasów. Samo zapięcie to nie wszystko. Zaciągajmy pas dolny i zwracajmy uwagę na wysokość pasa. Powinien przechodzić przez najtwardsze miejsce tj. przez obojczyk."

"Zbyt wysoko zapięty pas, może podczas zdarzenia drogowego spowodować ranę ciętą i uszkodzić tętnicę szyjną. Zbyt nisko ustawiony nie spełni swojego zadania i prawdopodobnie obsunie się w dół, na ramię. Gdy jeździmy w kurtkach, pamiętajmy o tym, by pas znajdował się pod kurtką i przebiegał jak najbliżej ciała."

POLECAMY Jak dobrze zaplanować podróż samochodem?

źródło: Skoda
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3781
Zdjęcia: 13077
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

28 Mar 2013, 06:09

Zgadzam się z powyższymi radami,jednak pamiętajmy także o tym,że bezpieczne podróżowanie samochodem to również dostosowanie odpowiedniej prędkości do aktualnych warunków jakie panują na drodze. Na to powinniśmy zwrócić największą uwagę.
Dabtuner
Aktywny
 
Posty: 295

14 Paź 2015, 16:14

Jeśli chcesz to mogę ci polecić fajna szkole... ja się tam zapisałem jak urodzilo mi się dziecko, bo chciałem zachować maks bezpieczeństwa przy jeździe z malym - szkola super, naprawdę można wynieść wiele praktycznych informacji.
karkosz
Nowicjusz
 
Posty: 17
Prawo jazdy: 17 02 2008
Przebieg/rok: 14tys. km
Auto: Mazda
Silnik: Diesel
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna

15 Paź 2015, 09:20

Pytanie - dlaczego pas powinien znajdować się pod kurtką?
michalsky
Nowicjusz
 
Posty: 6
Auto: nie mam

15 Paź 2015, 14:44

michalsky napisał(a):Pytanie - dlaczego pas powinien znajdować się pod kurtką?

Tu chodzi pewnie o to żeby zostawić jak najmniejszy luz między naszym ciałem a pasem. Kurtka tym bardziej puchowa ma to do siebie że możemy źle naciągnąć pas co przy zderzeniu jest bardzo istotnym elementem.
Kacper
Forumowicz VIP
 
Posty: 6842
Zdjęcia: 3348
Miejscowość: Warszawa - okolice
Prawo jazdy: 14 09 1997
Auto: Volvo S40
Silnik: 2.0 140KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

26 Paź 2015, 12:43

Rady ważne, każdy kierowca powinien mieć je w małym paluszku:)
marcelpg
Nowicjusz
 
Posty: 8
Prawo jazdy: 16 10 1990
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: mercedes sprinter
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Audi Q3 z silnikami 35 TFSI i 35 TDI
    Na polskim rynku dostępne są już nowe wersje kompaktowego SUV’ Audi Q3. Na początek oferowane jest w trzech wersjach silnikowych: 35 TFSI z manualną skrzynią biegów, 35 TFSI ze skrzynią automatyczną S tronic ...

30 Paź 2015, 12:13

Podstawowe, ale bardzo przydatne zasady, o których często zapominamy! Szczególnie w pośpiechu.
AdamskiJan
Nowicjusz
Awatar użytkownika
 
Posty: 15
Prawo jazdy: 25 02 1996
Przebieg/rok: 7tys. km
Auto: Nie mam

23 Lis 2015, 13:06

Jedyna złota zasada: podróżować należy z głową i wyobraźnią,dostosować prędkość do stanu dróg oraz aktualnej pogody. 95% wypadków bierze się niestety z nadmiernej prędkości i nieuwagi.
Dabtuner
Aktywny
 
Posty: 295