Jak zatrzymać się bezpiecznie z górki w zimie ?

Jak zatrzymać się bezpiecznie z górki w zimie ?

12 Paź 2012, 08:55

Jak w temacie.
Dam taki przykład:
Jest droga na której normalnie mieszczą się dwa auta, ale gdy jest zaśnieżona to mieści się 1,5 auta (trzeba trochę zjechać). Jadę np. w dół (ogólnie przyjęło się tak, żeby puścić tych co jadą pod górkę), jak zatrzymać się bezpiecznie bez żadnego poślizgu ? Wrzucić na 2, poczekać aż auto wyhamuje i wtedy zahamować czy inaczej ?
Pytam bo kiedyś miałem taki przypadek, że otarłem się lusterkami, szybko nie jechałem maks 30km i nie mogłem się zatrzymać od razu, chwilę się ślizgałem po prostej (nie na boki), i się skończyło tak jak napisałem wyżej.
radek8
Nowicjusz

Miejscowość: Dolny śląsk

Re: Jak zatrzymać się bezpiecznie z górki w zimie ?

15 Paź 2012, 23:33

Hamować silnikiem, ograniczyć prędkość, przewidywać, że potrzebujesz więcej czasu na zatrzymanie.
Dishman
Stały forumowicz
Awatar użytkownika

02 Gru 2012, 12:35

Hamowanie pulsacyjne :) A więc hamowania z krótkimi przerwami. Takie hamowanie pomaga przede wszystkim szybciej wyhamować, kierowca ma większą możliwość korygowania toru jazdy i ominięcia przeszkody niż w przypadku tzw. hamowania cegłą - mocnego naciśnięcia i ciągłego trzymania nogi na pedale hamulca.
Stworek
Początkujący

Miejscowość: Mława
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Opel Astra
Silnik: 1.4 8v
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2000

04 Gru 2012, 18:20

Stworek napisał(a):Hamowanie pulsacyjne :) A więc hamowania z krótkimi przerwami.

Takie teorie sprawdzały się 20-30 lat temu jak nie było powszechnie stosowanego systemu ABS

Tak ogólnie to nie ma ścisłej reguły jak najbezpieczniej hamować z góry gdy ślisko jest.
Wiadomo że trzeba być w danej sytuacji przygotowanym, gdy widzimy ze jest stromo to jedziemy na możliwie najniższym biegu z niewielką prędkością, przy czym nie należy wykonywać gwałtownych manewrów.
krikus
fs...VIP
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 124
Auto: Opel Vectra C 1.8

07 Gru 2012, 20:31

w ostateczności w zaspę przy drodze :/
Marek99
Początkujący

09 Gru 2012, 12:59

a co myślicie o założeniu łańcuchów na koła? :P
Dominik328

• Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Jak podróżować bezpieczniej samochodem? Jak podróżować bezpieczniej samochodem?
    Instruktorzy Szkoły Auto SKODA doradzają, jak wygodnie i bezpiecznie podróżować samochodem. Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto SKODA mówi: "Pozycja za kierownicą to podstawowy element bezpiecznej jazdy ...
    Po zimie warto sprawdzić stan techniczny swojego auta Po zimie warto sprawdzić stan techniczny swojego auta
    Po zimie warto sprawdzić stan techniczny swojego auta i przygotować je do cieplejszych warunków. Chociaż w tym roku zima była łagodna, to jednak nasz samochód przez kilka miesięcy był narażony na działanie mrozu oraz substancji ...

• Re: Jak zatrzymać się bezpiecznie z górki w zimie ?

09 Gru 2012, 21:03

Nie w każdych warunkach można z nich skorzystać :) lepiej przeciwiczyć hamowanie silnikiem.
    Marek99
    Początkujący

31 Gru 2012, 11:43

MSR używać i po problemie
    acha
    Nowicjusz

Auto: różne
    Silnik: różne
    Paliwo: Inne

• Warto przeczytać
    • VW Sharan, wnętrze
      VW TOURAN CZARNY MAT
      8 Runda Rajdowych Mistrzostw Świata
      Ford Focus II, Bestia