Jak zbić OC i czy mogę kupić OC przed opłaceniem akcyzy?

28 Gru 2016, 16:25

Witam
Zakupiłem autko astra II, sedan, 5 drzwi z 2003 z Niemiec. Zacząłem załatwiać formalności, mianowicie sprawdziłem na policji czy nie kradzione oraz oddałem dokumenty do tłumacza. Następnie udałem się do urzędu celnego, opłaciłem tam 40zł za jakąś fakturę i potem miałem opłacić 205zł ale była straszna kolejka, gdyż wiele osób opłacało po 20 samochodów i nie udało mi się zdażyć przed 14:00. Ów urząd ma wolne do 2 stycznia! :o :o

Posiadam ubezpieczenie 30 dniowe Uniqa ale to ponoć jakaś lipa jest. Mogę opłacić OC bez akcyzy jakoś? Bo boję się jeździć na tej 30 dniówce skoro to jakieś trefne czy coś.

Oprócz tego chciałbym zapytać o taki punkt w artykule zbija stawkę oc, mianowcie
"16. Boisz się, że dziecko straci Twoją zniżkę?

Jest na to sposób. Ubezpiecz samochód na współmałżonka i dopisz jako współwłaściciela dziecko. Dzięki temu jeśli oni zrobią szkodę, to nie zostanie ona zarejestrowana na Twoim PESELu i Ty nie stracisz swojej zniżki. Straci ją tylko współmałżonek i dziecko… ale tak naprawdę to Ty byłeś/byłaś dawcą zniżek."

Czy to rzeczywiście tak działa? przykładowo wujek ma duzo zniżek a ciotka nie ma prawka ale z racji małżeństwo ma te same zniżki co wujek, wiec biore auto na nią jako współwłaścicielkę czy właściciela a ja wspołwaściciel? i mam te sam zniżki co wujek, a jak gdzieś puknę to wujkowi nie robić nic?? tylko ja i ciotka tracimy zniżki?

jak już bym brał z ciotką na współwłaściciela czy na właściciela a ja współ (nie wiem jak to ma być...) to już takie właścicielstwo musi widnieć w dowodzie rejestracyjnym? czy tam moge być sam a potem w ubezpieczalni mówie że razem jesteśmy?
Mifol
Początkujący
 
Posty: 64
Auto: Opel Astra G
Silnik: 1,8
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2003

28 Gru 2016, 23:19

Nie wiem jak to jest z tym ubezpieczeniem i akcyzą. Ale jeżeli chodzi o zniżki, to coś źle kombinujesz. Ubezpieczenie OC jest na samochód, a nie na tego kto go ubezpiecza. Odpowiedzialny za ubezpieczenie jest właściciel samochodu, czyli ten, kto widnieje w DR. jak ty jesteś właścicielem, to obojętnie kto by tym autem spowodował kolizję/wypadek i obojętnie kto by ten samochód ubezpieczał, to ty jako właściciel tracisz zniżki. Ubezpieczyciel przy ubezpieczaniu samochodu spisuje dane z DR. A w DR ty jesteś jako właściciel. A ubezpieczyć ów samochód może obojętnie kto - żona, córka, syn, teściowa, sąsiad z ogródka obok itd. Ale żeby ubezpieczyć to auto musisz pokazać DR. A w nim ty jesteś jako właściciel. I tak w kółko. Więc twoje kombinacje idą w złą stronę.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    BMW w leasingu – o czym warto pamiętać?
    Luksusowe modele BMW cieszą się dużym zainteresowaniem zwłaszcza wśród przedsiębiorców. Korzystne rozwiązanie stanowi szczególnie BMW leasing. Na co zwrócić uwagę, decydując się na tę formę finansowania? ...
    Poczekaj z odpięciem pasa bezpieczeństwa
    W zeszłym roku 8% wszystkich wypadków drogowych zakończyło się wywróceniem się pojazdu. Zostało w nich rannych aż 2037 osób, a 146 poniosło śmierć(1). Co zrobić po wywróceniu się auta? Jeśli jesteśmy ...