Jaki wpływ na kierowanie pojazdem ma choroba kierowcy?

23 Lip 2014, 13:29

Czasami choroba może dawać podobne objawy jak upojenie alkoholem. Na przykład osoby chore na cukrzycę, w trakcie nagłego obniżenia poziomu cukru we krwi, tracą kontakt z otoczeniem, są osłabione, mają opóźnione reakcje. Co robić, gdy taka sytuacja zdarzy się podczas prowadzenia auta? Czy można w takim stanie kierować pojazdem? Jak reagować, gdy jesteśmy świadkiem takiego zdarzenia? Radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Nie oceniaj pochopnie
"Po pierwsze, gdy widzimy na drodze kierowcę, który traci kontrolę nad pojazdem i zjeżdża na sąsiedni pas, musimy zadbać o własne bezpieczeństwo, to znaczy zwolnić, zachować szczególną ostrożność, a gdy sytuacja tego wymaga zjechać na pobocze, zatrzymać się oraz wezwać policję" mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. "Po drugie, jeśli taki kierowca zatrzyma się, należy sprawdzić, czy nie potrzebuje pomocy. Może zdarzyć się, że mamy do czynienia np. z osobą, która cierpi na cukrzycę, dostała właśnie ataku serca czy zasłabła z powodu upałów. Te wszystkie problemy zdrowotne mogą powodować zachowania na drodze podobne do tych, które charakteryzują pijanych kierowców".

Jaki wpływ na kierowanie pojazdem ma choroba kierowcy?

Chory czy pod wpływem?
Na cukrzycę choruje w Polsce ok. 3 mln osób. Jej głównym objawem jest podwyższony poziom cukru we krwi. Zdarzają się jednak niedocukrzenia, wtedy poziom cukru we krwi obniża się bardzo szybko. Chory w takim stanie traci kontakt z otoczeniem, może zasnąć na ułamek sekundy czy nawet stracić przytomność. Takie sytuacje na drodze stwarzają bardzo duże niebezpieczeństwo. Osobę z cukrzycą często można rozpoznać po specjalnej bransoletce, która w przypadku ataków hipoglikemii ma ułatwić pomoc takiej osobie. Zazwyczaj widnieje na niej napis "Mam cukrzycę" lub "Jeśli zemdlałem, wezwij lekarza" (hipoglikemia.org.pl). Kierowcy z cukrzycą w razie zasłabnięcia powinni mieć w swoich autach coś słodkiego (butelkę słodkiego napoju, batonika, cukierki).

Inne przyczyny
Niedocukrzenie nie jest jedyną przyczyną zasłabnięcia. Także wysoka temperatura, zawał serca, niskie ciśnienie czy zwykłe przeziębienie mogą sprawić, że zachowanie kierowców będzie zagrażało bezpieczeństwu na drodze. Świadkowie takich niebezpiecznych zdarzeń nie powinni oceniać powierzchownie zachowania kierowcy, tylko zachowując odpowiednią ostrożność, w razie potrzeby pomóc.

"Kierowca, który jest osłabiony i wolno reaguje na zmieniającą się sytuację stanowi zagrożenie na drodze. Jeśli złe samopoczucie pojawia się u kogoś jeszcze przed rozpoczęciem podróży, taki kierowca powinien powstrzymać się przed prowadzeniem samochodu w tym stanie. Jeśli już dojdzie do zasłabnięcia, osoba kierująca pojazdem powinna bezwzględnie zatrzymać się na poboczu" przypominają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

POLECAMY Przeziębienie lub grypa, a czas reakcji kierowcy

Jak pomóc?
Kiedy widzimy poszkodowanego, który stracił przytomność, powinniśmy jak najszybciej wezwać pomoc medyczną. Natomiast jeśli osoba jest przytomna, spróbujmy stwierdzić co jest przyczyną zasłabnięcia, udzielić pomocy i w razie konieczności wezwać pogotowie. Jeżeli osoba poszkodowana ma cukrzycę, podajmy jej coś do zjedzenia, najlepiej z dużą ilością cukru. Może to być czekolada, słodki napój czy nawet kostki cukru. W innych przypadkach, takich jak osłabnięcie w wyniku niskiego ciśnienia czy wysokiej temperatury, delikatnie połóżmy osobę poszkodowaną na plecach, unieśmy nogi poszkodowanego do góry i zapewnijmy mu dostęp świeżego powietrza.

źródło: Szkoła Jazdy Renault, materiały prasowe
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3781
Zdjęcia: 13077
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

30 Lip 2014, 17:09

Wszystko się zgadza i myślę,że każdy kierowca nawet w ramach czystej profilaktyki powinien poczytać,nie zaszkodzi a może tylko uświadomić i przypomniec pewne rzeczy. Szczególnie jeżeli sami chorujemy,np na cukrzycę.
Autodbalnia
Nowicjusz
 
Posty: 40
Auto: BMW 520

31 Lip 2014, 12:01

Bardzo dobre rady, dodam jeszcze że jeśli osoba jest świadoma/przytomna a choruje na cukrzycę, można podać jej coś słodkiego do popicia czy zjedzenia, można zastosować również włożenie za policzek cukierek i masować policzek ( w ten sposób cukier szybko się wchłania). Jeśli natomiast straciła przytomność, wezwać pogotowie, zbadać jej poziom cukru z palca i w razie niskiego 40- poziomu poszukać u niej glukozę i podać choremu, jeśli natomiast jest za duży 200/400+ podać insulinę, oczywiście jeśli ktoś zna się choć słabo to powinien wiedzieć co i jak.
speedy62
Początkujący
 
Posty: 165
Prawo jazdy: 15 07 2003
Auto: Ford Mondeo

01 Sie 2014, 10:20

choroba to jedno a lekarstwa po których nie powinno się prowadzić to drugie!
BobikKamil
Nowicjusz
Awatar użytkownika
 
Posty: 16
Prawo jazdy: 10 08 2004
Auto: BMW E91
Silnik: 320d 163km
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2007

01 Sie 2014, 15:18

Nie wiem czy w przypadku każdego leku mającego wpływ na kierowanie pojazdami się to stosuje, ale z tego co wiem to opakowania takich leków są oznakowane żółtym trójkątem z czarnym wykrzyknikiem w środku. I wiadomo wtedy, że po zażyciu takiego leku pojazdu absolutnie nie powinno się prowadzić.
A czasem nawet "drobna niedyspozycja" typu ból głowy może wpływać w sposób istotny na szybkość reakcji kierowcy.
kamila34
Nowicjusz
 
Posty: 4
Auto: Nie mam

11 Sie 2014, 10:39

Mówimy tutaj o różnych sprawach. Co innego jak ktoś choruje, np. na cukrzycę, spadnie mu poziom cukru i zasłabnie za kółkiem, a co innego jeśli mówimy o prowadzeniu auta po niektórych lekach. Ale w obu przypadkach może się to tak samo źle skończyć.
rise
Początkujący
 
Posty: 50
Auto: Toyota Yaris
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    [C] Cruze 1,8 / Elantra V 1,6 / 3 II 2,0 / Fluence 2,0
    Podstawowe kryteria zestawienia: - sedan segmentu C - silnik benzynowy o mocy około 140KM - manualna skrzynia biegów - modele z okolic 2011 roku Wytypowane modele do zestawienia: - Chevrolet Cruze 1,8 - 141KM - Hyundai ...
    Ile można zapakować do samochodu?
    Każdy samochód opisany jest dziesiątkami parametrów. Dotyczą pojemności silnika, ilości miejsc siedzących czy masy własnej. Wśród parametrów jest jeszcze jeden, często przez użytkowników ...

28 Sie 2014, 14:13

Ja od kilku lat leczę się psychiatrycznie i biorę codziennie leki, które teoretycznie powinny mieć wpływ na moją koncentrację i percepcję. Tymczasem jeździ mi się bardzo dobrze, dodam jeszcze że jestem zawodowym kierowcą ciężarówki :D

Na początku byłem przerażony bo myślałem, że choroba uniemożliwi mi pracę, tymczasem jeżdżę tak jak każdy inny kierowca na naszej bazie.
zarazek
Nowicjusz
 
Posty: 3
Prawo jazdy: 22 07 1999
Przebieg/rok: 43tys. km
Auto: Scania R
Paliwo: Diesel
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

01 Wrz 2014, 12:45

Nie wiem, czy prowadzenie po takich lekach, które mogą upośledzać spostrzeganie i koncentracje jest legalne... Ale skoro jesteś zawodowym kierowcą, to pewnie zgłosiłeś w pracy, że bierzesz takie leki? Chyba że psychiatra powiedział ci, że nie ma przeciwwskazań do twojej pracy.
sebade
Nowicjusz
Awatar użytkownika
 
Posty: 12
Auto: Audi C4

14 Paź 2014, 16:51

Często wsiadając za kierownicę, nie zdajemy sobie sprawy, że przemęczenie czy choroba również bardzo opóźnia czas reakcji i osłabia koncentrację. W takich sytuacjach, trzeba się zastanowić czy w ogóle prowadzić, bo takie prypadłości mogą mieć podobny efekt co "parę piw"
sirious
Nowicjusz
 
Posty: 24
Auto: Renault Megane I