Jakie dokumenty potrzebne by moc ciagnac przyczepke busem?

19 Lut 2007, 08:46

Witam.Mam kat B.Posadam Forda Transita o dopuszczalnej masie calkowitej do 3,5 tony.Samochod jest zarejestrowany na firme.Jakie dokumenty i co musze zrobic bym mogl ciagnac przyczepke jedno osiowa.
slawek80
Nowicjusz
 
Posty: 3
Miejscowość: Żuromik

19 Lut 2007, 10:04

Kat. B uprawnia do prowadzenia pojazdów mechanicznych, lub zespołów pojazdów o DMC nieprzekraczającej 3500kg.
Jeśli więc Transit ma DMC 3500, to, niestety żeby ciągnąć nim cokolwiek - powinieneś mieć Prawo Jazdy kat. B+E.
Pozdr
fourup
Nie udzielam porad na PW - tylko forum ogólne!
fourup
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 974
Miejscowość: Kraków, Słomniki
Prawo jazdy: 08 01 1999
Auto: Mercedes S124 250D
Silnik: OM602
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 1990

19 Lut 2007, 20:10

czesc.Odnosnie twojej odpowiedzi-nejednokrotnie mialem stycznosc z policja i nikt mi na to nie zwrócił uwagi że nie mam odpowiednich praw jazdy.Koledz prowadzący podobny pojazd i posiadający odpowiednie uprawnienia mieli mieli problemy z Inspekcją.Czy prawdą jest że potrzebna jest winieta na na dany dzień,psychotesty,tachograf i papier z wydzału komunikacji że przyczepke masz na wlasne potrzeby.
slawek80
Nowicjusz
 
Posty: 3
Miejscowość: Żuromik

20 Lut 2007, 18:23

Faktycznie, tu mnie zastrzeliłeś...
Jeśli auto jest zarejestrowane na osobę prywatną to "Krokodyle" mogą Ci skoczyć obunóż na plecy. I to z rozbiegu...

Ale jeśli auto jest na firmę, to już inna para kaloszy... Słyszałem o kosmicznej wysokości karach za jazdę np. Passatem ("ciężarowym" - z kratką) + lekka przyczepa (DMC 750kg) - było nawet w telewizji o tym kilka miesięcy temu...

W czwartek dopytam się kolegi jak to jest i napiszę, czego się dowiedziałem...
Pozdr
fourup
Nie udzielam porad na PW - tylko forum ogólne!
fourup
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 974
Miejscowość: Kraków, Słomniki
Prawo jazdy: 08 01 1999
Auto: Mercedes S124 250D
Silnik: OM602
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 1990

15 Maj 2008, 14:49

odnosnie wypowiedzi kolegi fourup prawojazdy uprawnia do prowadzenia autka o DMC <3,5t + przyczepa lekka 750 kg czyli twoj zestaw w tym wypadku moze wazyc 4250kg robilem niedawno kurs to wiem. Poczytaj przepisy.pozdro
krzysio
Nowicjusz
 
Posty: 24

15 Maj 2008, 20:04

krzysio napisał(a):odnosnie wypowiedzi kolegi fourup prawojazdy uprawnia do prowadzenia autka o DMC <3,5t + przyczepa lekka 750 kg czyli twoj zestaw w tym wypadku moze wazyc 4250kg robilem niedawno kurs to wiem. Poczytaj przepisy.pozdro


Dokładnie to samo miałem właśnie napisać. Jeśli DMC auta to 3,5t, możesz mieć do tego przyczepkę lekką. Nic Ci za to nie grozi.
GDYBY PRZEDNI NAPĘD BYŁ LEPSZY TO CHODZILIBYŚMY NA RĘKACH :)
Bryann
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 1894
Miejscowość: Jawor
Auto: Nie mam

18 Maj 2008, 13:21

Panowie,temat już był - laweta-vt8617.htm
A to przepis - Wg niego,jeżeli masz kategorię B,a samochód waży 3,5 t,nie możesz już ciagnąć żadnej przyczepy,ponieważ dmc zespołu przekroczyłoby 3,5 t.A już nie wspomnę o ładunku.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

30 Maj 2012, 16:06

Pozwolę sobie odkopać temat z przed pięciu lat :)
Teraz chyba trochę sie zmieniło co do ITD względem osób prywatnych itp, więc może opiszcie jak jest teraz żeby ludzi w błąd nie wprowadzać :arrow:

A co do zaświadczenia na przewóz na potrzeby własne, czy przy takim zestawie to jest ono wymagane :?: Tak się składa że mam podobną sytuację i nie wiem czy nie bać się ITD bo policja to raczej sprawdzi prawo jazdy pomnoży DMC o 1.33 i po wszystkim :wink: :?:
M_TT
Początkujący
 
Posty: 150
Miejscowość: ...

31 Maj 2012, 10:07

Problem wystarczająco przeanalizowałeś w innym miejscu - ten jest nieaktualny i nadaje się tylko do kosza ...
silvo44
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 2893
Miejscowość: Olkusz
Prawo jazdy: 01 09 1983
Auto: TOYOT YARIS III
Silnik: 1,0
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2011

31 Maj 2012, 12:27

no w innym miejscu ten temat poruszyłem ale nie doczekałem sie odpowiedzi w tej kwestii wiec pytam tutaj, w tamtym temacie jest o wszystkim ale o zaświadczeniu na przewóz na potrzeby własne nikt nic nie wie :?
M_TT
Początkujący
 
Posty: 150
Miejscowość: ...