Jakie I-wsze auto [podróżowanie]?

28 Gru 2011, 22:09

Hej Forumowicze, piszę prosząc o merytoryczną pomoc. Liczę na to, że tu znajdą się ludzie z odpowiednią wiedzą, chęcią pomocy i kultury wypowiedzi:).

Warunki:
-chcę kupić pierwsze w swym życiu auto
-w listopadzie zrobiłam prawo jazdy (staram sie cwiczyc jazde caly czas oczywiscie)
-auto jest mi potrzebne głównie do podróżowania w kilka osób (ok 4) z rowerami na dachu/z tyłu, trochę bagażu podręcznego
-będzie się w tych wyjazdach mogła pojawić droga nie tylko asfaltowa
-wolałabym auto używane (ponieważ chcę ćwiczyć jazdę:))
-chcę kupić auto na działalność gospodarczą
-wydać chciałabym max do 30 brutto
-zakładam, że auto posłuży około 2 lat (może 3 lata) i zapewne po tym czasie będę zmieniać.

Biorąc pod uwagę potrzebę podróżowania z bagażem i ludźmi, zakładam, że potrzebuję kombi.

Przymierzałam się do aut różnych, aby mieć jakiś pogląd - na razie bardzo dobrze czułam się w autach, ale SUV (wyższe siedzenie dawało mi więcej komfortu psych.).
Mam doświadczenie z kombi fabią ze słabym silnikiem i wiem, że na moje podróżnicze zapędy będzie za słaba (54kM o ile pamietam).

Wiem, że powinnam chodzić z mechanikiem po komisach, aby się nie dać nabrać.
Nie widzę w sobie czasu i emocji, na jeżdżenie po PL za autami.
Chcę się skupić na warszawskim, łódzkim, ewentualnie na giełdzie na śląsku (tu znajomi namawiali).
Co do marki to brak preferencji - tylko na podstawie uwag znajomych utrwaliło mi się, że japończyki drogie serwisowanie, a auta niemieckie tansze w tej kwestii.
Aczkolwiek podobała mi się jazda Yarisem (choc na obecne potrzeby jest za mały).

Bardzo proszę szanownych forumowiczów o podzielenie się swoją opinią oraz o dodatkowe pomocne uwagi.
Pozdrawiam i życzę od razu szerokości.
Gu
Gunetka
Obserwowany
 
Posty: 1
Prawo jazdy: 17 11 2011

28 Gru 2011, 23:53

Z tego co piszesz najlepszy był by kombi chyba. Polecam ci koncern VAG (volkswagen,seat,skoda,audi). Niektóre autka będą trochę tańsze niż cena maksymalna ale to chyba lepiej nawet. Z tych autek to polecam:
- Volkswagen Passat B5 FL kombi
- Volkswagen Bora kombi
- Volkswagen Golf IV kombi
- Audi A4 B6 kombi
- Skoda Octavia I / II kombi
- i coś innego innej marki i trochę wyższego - Land Rover Freelander I.
maciek1203
Aktywny
 
Posty: 466
Zdjęcia: 0
Miejscowość: Tarnobrzeg
Auto: Hyundai Pony
Silnik: 1.5 83KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1991

29 Gru 2011, 12:27

z powyżej podanych oradzam właśnie Passata B5 i Freelandera, bo są bardzo awaryjne, a z reszty wyminionych (może poza Octavią) będzie ciężko znaleźć coś w sensownym stanie bez kręconego licznika tym bardziej, że mało znasz się na motoryzacji

Ja Ci gorąco polecam takie auta:
Toyota RAV4 - samochód legendarnie już bezawaryjny - nieznajdziesz nic trwalszego chyba
[link do oferty na Allegro wygasł]

Hyundai Tucson / Kia Sportage - ustępują troche bezawaryjnością Toyocie co nie znaczy, że są awaryjne i w dodatku części są tanie (choć ciężko będzie się zmieścić w zakładanym budżecie z Kią)
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]
[link do oferty na Allegro wygasł]
dzida
Forumowicz VIP
Awatar użytkownika
 
Posty: 15174
Zdjęcia: 455
Miejscowość: Biłgoraj
Prawo jazdy: 05 05 2008
Auto: Honda Civic VIII
Silnik: 1.8
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2010

29 Gru 2011, 12:54

Tak jak przedmówca mówi Freelandera sobie odpuść.
Co do giełd to tak racje,w mazowieckim przychodzi mi na myśl giełda w Słomczynie (podobno dużo aut mają),śląsk to zdecydowanie Gliwice (też mają dużo aut).
Moją pierwszą myślą było Subaru i może akurat Ci sie spodoba?
np [link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]
Wydajemy pieniądze, których nie mamy, na tuning, którego nie potrzebujemy, by podobać się ludziom, których nie znamy.
Barol
Moderator - Jakie auto kupić?
Awatar użytkownika
 
Posty: 38411
Zdjęcia: 0
Miejscowość: Górny Śląsk
Auto: VW Golf VI
Silnik: 1.4 TSI 122KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2012

29 Gru 2011, 13:04

RAV4 tak ale 1 generacji :mrgreen: no i na wypady w 4 osoby z rowerami za mała
Panowie!! Co JEST!! Ciśnienie mi spada! ;)
pocieszny
Forumowicz VIP
 
Posty: 6650
Zdjęcia: 1
Miejscowość: z błota ;)

29 Gru 2011, 13:07

Rowery na dach i ogień :mrgreen:
Wydajemy pieniądze, których nie mamy, na tuning, którego nie potrzebujemy, by podobać się ludziom, których nie znamy.
Barol
Moderator - Jakie auto kupić?
Awatar użytkownika
 
Posty: 38411
Zdjęcia: 0
Miejscowość: Górny Śląsk
Auto: VW Golf VI
Silnik: 1.4 TSI 122KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2012
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Instalacje gazowe II generacji
    Ten typ instalacji gazowej, podobnie jak wcześniejszy, wykorzystuje zmienne warunki podciśnieniowe, pozwala już jednak na regulację składu mieszanki. Instalacja ta przeznaczona jest dla starszej generacji silników, ...

29 Gru 2011, 14:37

jeździłeś z rowerem na dachu po drodze niekoniecznie asfaltowej?? z wypowiedzi sądząc raczej nie :mrgreen:
ravka ma mikroskopijny bagażnik na 4 osoby na kilka dni będzie ciasno, do tego rowery
za małe za ciasne za lekkie żeby to było wygodne i bezpieczne
Panowie!! Co JEST!! Ciśnienie mi spada! ;)
pocieszny
Forumowicz VIP
 
Posty: 6650
Zdjęcia: 1
Miejscowość: z błota ;)

29 Gru 2011, 14:59

Fakt,mój błąd :oops:
Wydajemy pieniądze, których nie mamy, na tuning, którego nie potrzebujemy, by podobać się ludziom, których nie znamy.
Barol
Moderator - Jakie auto kupić?
Awatar użytkownika
 
Posty: 38411
Zdjęcia: 0
Miejscowość: Górny Śląsk
Auto: VW Golf VI
Silnik: 1.4 TSI 122KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2012

29 Gru 2011, 15:30

powyżej podanych oradzam właśnie Passata B5 i Freelandera, bo są bardzo awaryjne,
A co w Passacie B5FL jest takiego awaryjnego? To udany samochód z bardzo fajnymi jednostkami napedowymi (1.8T), jeden z ostatnich w miarę bezproblemowych VW. W tych pieniadzach na pewno znajdzie się jakiś zadbany egzemplarz.
Libre
Aktywny
 
Posty: 336
Miejscowość: Sosnowiec
Auto: Seat Ibiza

29 Gru 2011, 16:21

jak to co jest? zawieszenie siada momentalnie w dodatku jest drogie i elektronika jest do niczego...
polskie przeświadczenie jest takie, że to super samochód, bo to passat ale rzeczywistość jest inna
a co do 1,8T to akurat nie są tanimi w naprawie jednostkami tak jak 1,6 bądź 1,9TDI
ostatnim dobrym passatem był B4 reszta już jest coraz gorsza

P.S w najnowszym rankingu TUV 2011 (niemieckim) B5 zajął 8. miejsce od końca, a alfa 156 tylko 3 miejsca niżej więc coś jest na rzeczy, a w ogólnoświatowym ten VW nie jest wcale lepszy...
dzida
Forumowicz VIP
Awatar użytkownika
 
Posty: 15174
Zdjęcia: 455
Miejscowość: Biłgoraj
Prawo jazdy: 05 05 2008
Auto: Honda Civic VIII
Silnik: 1.8
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2010

29 Gru 2011, 16:36

Alhambra I FL 1,9 TDI 130KM, albo Sharan. Samo auto wazy 1800kg przy bagazu i 4 osobach, nie bedzie rewelacji przy wyprzedzaniu, ale ten silnik juz jako tako daje rade. Mona zachipowac dodatkowo i bedzie 150, moze 160Km nawet, w porownaniu do Passata i itp, to te autka w cale az tak duzo przebiegu nie maja w dieslu, bo handlowcy tym, nie jezdzili.
Czimi
Stały forumowicz
 
Posty: 2099
Prawo jazdy: 01 01 2001
Auto: W210 220 CDI

29 Gru 2011, 17:31

Rozumię, że to momentalnie to 120-150 tysięcy kilometrów? :wink:

Po pierwsze zawieszenie Passata nie jest drogie, a rzekłbym, że jest jednym z tańszych na rynku. Kompletny zestaw naprawczy Lemforda (a więc producenta oryginalnych wahaczy do Passata) kosztuje ok. 1500 zł. I to twoim zdaniem jest dużo??? Podobny zestaw dla Forda Mondeo kosztuje minimum 500 złotych więcej. Zazwyczaj jednak :wink: nie wymienia się całego zawieszenia, a więc koszt naprawdę będzie niewielki (niższy niż np. w Fordzie). A te Lemfordowskie wahacze spokojnie wytrzymią ze 120 - 150 tysięcy kilometrów na polskich drogach.

Ale nawet już na fabryczne zawieszenie jest dość wytrzymałe, a na pewno nie jest tak tragiczne jak niektórzy sugerują. W 2003 zmienili konstrukcje zawieszenia na bardziej trwałą i samochody te wytrzymują naprawdę duże przebiegi, na pewno nie mniejsze niż np. w Fordzie Focusie ;)

PS. Patrzę właśnie na najnowsze wyniki rankingu TUV 2012 i w samochodach 8-9 letnich Passat zajmuje bardzo dobre 39 miejsce z największym średnim przebiegiem w rankingu.
Libre
Aktywny
 
Posty: 336
Miejscowość: Sosnowiec
Auto: Seat Ibiza

29 Gru 2011, 18:24

Libre no te 1500zł dla niektórych może być dużo,ponieważ kupi taki auto na raty a potem jak sie zepsuje to zazwyczaj stoi bezużyteczny albo właściciel chce go naprawić tanim kosztem co czasami dąży do kolejnych naprawach.Wiem bo mieliśmy już nie takie przypadki u nas na warsztacie.
TFSI
Stały forumowicz
 
Posty: 2214
Auto: Alfa Romeo 156
Silnik: 1.9JTD 115km
Paliwo: Diesel
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2003

29 Gru 2011, 18:32

Libre
w takim Fordzie zawieszenie wytrzyma 2x dłużej więc końcowy rachunek jest na niekorzyść Paska, a opinie o drogim zawieszeniu nie wzięły się z nikąd
dzida
Forumowicz VIP
Awatar użytkownika
 
Posty: 15174
Zdjęcia: 455
Miejscowość: Biłgoraj
Prawo jazdy: 05 05 2008
Auto: Honda Civic VIII
Silnik: 1.8
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2010

29 Gru 2011, 18:42

No niestety zgodze sie z kolegami,Passat ma lipne zawieszenie ale wystarczy zainwestować w dobre markowe części i ma sie spokoj na pare tysięcy km.
Drugą stroną medalu są nasze piękne kochane polskie drogi po ktorych zawieszenie ma prawo niedomagać,nie to co w Niemczech.
TFSI
Stały forumowicz
 
Posty: 2214
Auto: Alfa Romeo 156
Silnik: 1.9JTD 115km
Paliwo: Diesel
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2003