Jazda bez prawa jazdy. Jakie konsekwencje ?

Jazda bez prawa jazdy. Jakie konsekwencje ?

23 Lip 2012, 16:12

Jazda bez uprawnień jest wykroczeniem lecz nie musi skutkować to odholowaniem pojazdu na parking depozytowy. W przypadku gdy osoba jest nie pełno letnia, lub nie posiada uprawnień na dany pojazd który prowadzi interwencja policji kończy się nieznacznym mandatem w wysokości 500 złotych. Kierowcą którzy posiadają prawo jazdy, lecz bez uprawnień wymaganych do prowadzenia pojazdu określonego rodzaju grozi kara 300zł - nieznacznie niższa.
Zdarzają się przypadki, iż młodzi prowadzą pojazdy mechaniczne bez uprawnień, lecz w trakcie kursu i złapani przez policję tłumaczą się że potrafią jeździć i mają np. ustalony termin egzaminu państwowego który niebawem - w takim wypadku policja nie tylko może nałożyć kare pieniężną ale również skierować sprawę do sądu co zapewne będzie skutkowało odroczeniem prawa jazdy. Mimo wszystko to nie są najpoważniejsze konsekwencje kierowania pojazdem bez uprawnień. Trzeba pamiętać, że w sytuacjach gdy osoba nieuprawniona prowadzi pojazd, w tym momencie wygasa odpowiedzialność ubezpieczyciela z tytułu polisy. W razie wypadku oczywiście towarzystwo ubezpieczyciela wypłaci odszkodowanie, ale w tym wypadku będzie miało prawo wystąpić o zwrot poniesionych kosztów i nie trudno się domyśleć by nie skorzystało z takiej możliwości.
W najgorszej sytuacji jaka mogłaby się zdarzyć prowadząc pojazd bez uprawnień, wypadek z uczestnikami którzy zostaną poważnie ranni bądź pojawiły by się ofiary śmiertelne. W takim wypadku nieodpowiedzialny kierowca będzie pociągnięty do odpowiedzialności karnej oraz będzie zobowiązany do pokrycia wszystkich szkód, razem z kosztami leczenia jak i również gdyby zaistniała taka sytuacja wypłatą dożywotniej renty inwalidzkiej poszkodowanym.

Jazda bez prawa jazdy grozi tylko i wyłącznie mandatem pieniężnym.
Jeżeli chodzi o punkty karne to ich ilość w tym wypadku jest równa - 0

Źródło: html://www.samochod-motoryzacja.blogspot.com
hanys1689
Nowicjusz
 
Posty: 4
Rejestracja: 23 Lip 2012, 16:04
Prawo jazdy od: 05 07 2010
Auto: VW 4

Re: Jazda bez prawa jazdy. Jakie konsekwencje ?

07 Sie 2012, 00:30

w takim wypadku policja nie tylko może nałożyć kare pieniężną ale również skierować sprawę do sądu co zapewne będzie skutkowało odroczeniem prawa jazdy.
odroczenie prawa jazdy?bzdura.
ryba1977
ryba1977
Aktywny
 
Posty: 320
Rejestracja: 29 Sty 2010, 18:47
Miejscowość: poznań
 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Jak podjeżdżać na wzniesienia i bezpiecznie z nich zjeżdżać? Jak podjeżdżać na wzniesienia i bezpiecznie z nich zjeżdżać?
  Poruszanie się po ulicach miast przypomina często wyprawę w trudno dostępny teren. Wysokie krawężniki, koleiny, dziury na drodze mogą być wyzwaniem nawet dla doświadczonych offroadowców. Zauważyli to producenci samochodów ...
  Wymiana oleju w automatycznej i manualnej skrzyni biegów Wymiana oleju w automatycznej i manualnej skrzyni biegów
  Większość kierowców doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną funkcję pełni olej w samochodzie. Niestety, choć zazwyczaj pamiętamy o konieczności jego wymiany w silniku, zapominamy o skrzyni biegów. Wciąż ...

 •  
  • Warto przeczytać
  • Trial Lędziny 2014 czerwiec
   Master Truck
   SuperOES & BMW Challenge - 10.03.2012, Tor Poznań - zdj. 8
   Fiat Freemont Cross
   Samochody z graffiti