Kamaz - dylemat pisarza

Kamaz - dylemat pisarza

25 Mar 2010, 21:29

Dzień dobry / Dobry wieczór :)

Jestem początkującym pisarzem i właśnie pracuję nad zbiorkiem opowiadań, jednak napotkałem na pewien problem, którego nie potrafię obejść. Otóż, jestem całkowitym laikiem w dziedzinie motoryzacji - niestety, żadna znana mi osoba także nie potrafi udzielić satysfakcjonującej i wyczerpującej odpowiedzi. Uznałem więc, że pomocy poszukam w największym i najlepszym polskim forum motoryzacyjnym. Ale ad rem:

Opracowałem koncepcję i ogólny zarys opowiadania, jednak w pewnym momencie napotkałem na sporą przeszkodę. Otóż, bohaterowie pewnej akcji jadą w zawrotnym tempie takim oto samochodem ciężarowym:

Image

Problem polega na tym, że w pewnej chwili MUSI się w nim zepsuć coś, co go znacząco spowolni, lecz nie uniemożliwi dalszej jazdy. Dodam jeszcze, że pojazd porusza się po drodze wyłożonej luźnymi kamieniami, a chwilę wcześniej z ledwością pokonał ostry zakręt (wchodząc w niego ze sporą prędkością). Może w czasie takiego manewru coś może ulec uszkodzeniu?

Zwracam się do Państwa z prośbą o pomoc, ponieważ zawsze staram się być skrupulatny w swoich tekstach - nie chcę popełnić żadnej gafy. Mam nadzieję, że podejdą Państwo do problemu życzliwie i uda nam się dojść do porozumienia :).

Z poważaniem,
Wojciech Łaba
wlaba
Nowicjusz

Miejscowość: Zabrze

Re: Kamaz - dylemat pisarza

25 Mar 2010, 23:07

hmmm.. problem w tym, że taki kamaz to jest ruska maszyna - gniotsa nie łamiotsa... cóż ja bym może był za uszkodzeniem turbosprężarki, może ewentualnie coś co odłączyłoby napęd na jedną oś ( pęknięty wał?) ale nie wiem jak jest tam wykonana konstrukcja... czy jest to w nim możliwe żeby tylko napęd na jedną oś poszedł... Oprócz tego to nie wiem co by mogło siąść w takim kamazie po zakręcie nawet na dużej prędkości
zaq88
Nowicjusz

Miejscowość: J-no

25 Mar 2010, 23:26

wał tak ale raczej by go nie zwolniło, temu akurat turbo nie padnie to w tym silniku wiele nie zmieni :mrgreen: problemu by nie było gdyby to był DAF Turbo Twin bo można by mu 1 silnik rozwalić nawet, a tu cóż, może mu zepsuc silnik tylko trochę :wink:
Panowie!! Co JEST!! Ciśnienie mi spada! ;)
pocieszny
Forumowicz VIP

Zdjęcia: 1
Miejscowość: z błota ;)

26 Mar 2010, 16:53

Dziękuję za odpowiedzi :). Generalnie to nie musi być Kamaz, nie ma to żadnego fabularnego znaczenia. Wystarczyłby inny samochód ciężarowy o podobnych wymiarach i niezbyt skomplikowanej nazwie.

DAF Turbo Twin nadawałby się idealnie (zerknąłem na zdjęcia), gdyby miał jakąś żargonową nazwę. Czy mógłbyś rozwinąć ten temat?
wlaba
Nowicjusz

26 Mar 2010, 19:13

akurat nie ma bo jest to samochód skonstruowany stricte do ścigania i ma 2 silniki jeden z przodu drugi z tyłu :wink: pod względem ciekawostek genialna maszyna
pocieszny
Forumowicz VIP

26 Mar 2010, 20:11

Ok, ale w takim razie, jeszcze zniszczony zostaje jeden silnik, to pojazd dalej jedzie, tyle, że wolniej, tak?
wlaba
Nowicjusz

• Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Renowacja zniszczonej skórzanej tapicerki Renowacja zniszczonej skórzanej tapicerki
    Chciał bym się z Wami podzielić wiedzą na temat renowacji skórzanych tapicerek. Mam za sobą ok. 20 odnowionych foteli, kilka kanap tylnych, boczków drzwiowych oraz kierownic. Właściwie uczyłem się na własnych ...
    Jak jeździć po nawałnicy? Jak jeździć po nawałnicy?
    W lecie często nawiedzają nas intensywne burze, gwałtowne opady deszczu i nawałnice. Takie warunki atmosferyczne są bardzo niebezpieczne w szczególności dla kierowców. Pod wpływem silnego wiatru łamią się gałęzie, a intensywny ...

• Re: Kamaz - dylemat pisarza

27 Mar 2010, 00:41

jeden silnik napędza przednią oś (ten z tyłu) drugi silnik napędza przednią oś (ten z przodu) :mrgreen: w teori tak może jechać wolniej, problem tylko z tym że takich samochodów było sztuk 2 :mrgreen:
    pocieszny
    Forumowicz VIP

27 Mar 2010, 19:32

Dobrze, może w takim razie przyjmijmy, że to nie Kamaz, tylko Star. Dla mnie to żaden problem, żeby zamienić te marki. Co w takim zwyczajnym, pospolitym Starze może się zepsuć, żeby go spowolniło, lecz nie zatrzymało?
    wlaba
    Nowicjusz

27 Mar 2010, 20:05

rzecz najprostrza zapchać się może filtr paliwa silnik nie kręci sie jak powinien nie ma mocy i w ogóle dupa ;) a naprawić bardzo prosto :mrgreen:
    pocieszny
    Forumowicz VIP

27 Mar 2010, 20:33

o, to byłoby... idealne, zwłaszcza że w powietrzu unosi się dużo piasku. Naprawa byłaby łatwa (jak to napisałeś), ale nie do zrobienia w czasie jazdy, więc... Tak, pasuje idealnie :). Bardzo, bardzo dziękuję :).
    wlaba
    Nowicjusz

• Warto przeczytać
    • VW Sharan, wnętrze
      VW TOURAN CZARNY MAT
      8 Runda Rajdowych Mistrzostw Świata
      Ford Focus II, Bestia
      Wyścigi na motorach na 1-8 mili