Kiedy do ubezpieczalni?

Kiedy do ubezpieczalni?

07 Wrz 2016, 09:24

Witam. Wczoraj brałem udział w kolizji, w sumie to chyba wypadku bo w czasie oczekiwania na policje jedna pani pojechała na obserwacje karetką. 4 auta poszkodowane stoję w korku za skrzyżowaniem i za pasami przede mną audi( już stoimy) słyszę pisk widzę w lusterku passata uciekającego na wysepkę między pasami no i później już tylko bum.. passat w małego chevroleta który już prawie stał za nami, żeby zostawić wolne pasy pieszych jak się powinno za mną , mały we mnie a ja we wspomniane audi. Sprawa prosta policja wszystko spisała i pojechali do szpitala zadać parę pytań pani z chevroleta . Po powrocie stwierdzili winę passata no i mandat którego nie przyjął bo ma 19 pkt.. ( w międzyczasie chciał pisać oświadczenia, prosił czy możemy powiedzieć ze kierował jego pasażer itp..) czekaliśmy 3h na policję a łącznie zeszło 5h. Sprawa trafi do sądu,nam spisali szkody ale nie mamy ani papierka ze sprawy. Powiedziano nam, że mamy czekać na telefon z policji w sprawie przesłuchania. Moje pytanie, kiedy zgłosić się do ubezpieczalni? czy zrobi to policja? Kiedy dostane jakiś raport wypadku czy cokolwiek potwierdzające jego wine ? Czy niczego nie potrzebuję ? Dodam, że to moja pierwsza kolizja.
LMS
Obserwowany

Auto: Opel Zafira A

Re: Kiedy do ubezpieczalni?

07 Wrz 2016, 10:51

Póki co, to musisz czekać na wyrok sądu, który orzeknie kto jest sprawcą. I jak sprawca zostanie wskazany, to poszkodowani bedą naprawiać z jego polisy auta. Jak masz Ac, to możesz naprawić ze swojego AC, a potem ubezpieczalnia zwróci koszta. Przynajmniej tak to działało. Możesz też auto naprawić ze swoich pieniędzy, a ubezpiecalnia zwróci koszty. Z tym, ze to rroszkę ryzykowne, bo mogą uznać szkodę całkowitą i wtedy się okaże, że musiałeś dołożyć do tego.
A to, że kierowca mając 19 pkt nie przyjął mandatu, nie uchroni go od tego, że nie straci prawka - punkty za wypadek ma obecnie zamrożone i jak sąd uzna jego winę, to i tak straci prawko, bo pkt się odmrożą i trafią na jego konto.
Policja prawdopodobnie może też wezwać cię na przesłuchanie jako świadka. Możesz też podejść albo zadzwonić na policję się dowiedzieć w jakim toku jest ta sprawa. Tam też dowiesz się, czy możesz i w jaki sposób naprawić auto.
A na forum są też specjaliści od ubezpieczeń, więc zapewne się odezwą i mnie poprawią albo coś dodadzą.
Masz prawo zachować milczenie. A wszystko co napiszesz, może zostać zmoderowane
Nie pomagam na PW
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1110
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Co daje aktywny mechanizm różnicowy? Co daje aktywny mechanizm różnicowy?
    Mechanizm różnicowy to nieodzowny elementem każdego samochodu. Jego zadaniem jest umożliwienie niezależnego obracania się kół osi napędzanej na zakrętach, kiedy każde z nich pokonuje inną drogę. W tej roli bardzo ...
    [SUV-C] Sportage 2,0 / Outlander 2,0 / Forester 2,0 / Rav-4 2,0 [SUV-C] Sportage 2,0 / Outlander 2,0 / Forester 2,0 / Rav-4 2,0
    Podstawowe kryteria zestawienia: - SUV z segmentu C - silnik benzynowy o mocy ok. 140KM - napęd 4x4 - manualna skrzynia biegów - modele z okolic 2005 roku Wytypowane modele do zestawienia: - Kia Sportage II 2,0 - 142KM ...

•  
    • Warto przeczytać
    • Lada C Cross
      Summer Cars Party 2010
      Opel Kadett B Rallye Coupe, 1969 rok, przód
      VW Golf GTI, bok