Kiedy opony zimowe stają się niebezpieczne?

Kiedy opony zimowe stają się niebezpieczne?

13 Lis 2014, 18:46

Z roku na rok coraz więcej kierowców zwiększa swoją świadomość w kwestii bezpieczeństwa i przekonuje się do używania w sezonie zimowym odpowiedniego ogumienia – wynika z badań przeprowadzonych przez serwis Allegro.pl. Warto jednak pamiętać, że "zimówki" mogą też stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia i życia.

Nie tylko nadmierne zużycie bieżnika czy ewentualne uszkodzenia kwalifikują oponę do wymiany. Nie mniej istotny jest jej wiek.

"Z badań przeprowadzonych przez serwis Allegro.pl wynika, że ponad 90 proc. ankietowanych używa opon zimowych, a kolejne 4 proc. wybiera opony całoroczne. Ponad 60 proc. zapytanych zadeklarowało, że użytkuje "zimówki" przez okres od czterech do sześciu lat" wyjaśnia Robert Krotoski, manager kategorii "Motoryzacja" w serwisie Allegro.pl. "Równo 30 proc. kierowców użytkuje swoje opony nie dłużej niż trzy lata, natomiast 8 proc. zapytanych jeździ na jednym komplecie opon powyżej siedmiu lat".

Image

Na ściance bocznej każdej opony można znaleźć owal, na którym znajdują się cztery cyfry oznaczające datę produkcji. Pierwsze dwie to numer tygodnia w danym roku, natomiast ostatnie dwie oznaczają rok. Według specjalistów granica tak zwanej nowości opony, a więc czasu, w którym nie traci ona swoich parametrów wpływających na bezpieczeństwo eksploatacji i może być sprzedawana jako nowa, wynosi nie więcej niż 3 lata od daty wytworzenia. Po 5 latach opona zaczyna gwałtownie tracić swoje właściwości, natomiast eksperci zalecają, żeby nie używać opon mających więcej niż 6 lat.

"Warto jednak pamiętać, że na kondycję opon wpływa nie tylko wiek, ale także sposób przechowywania. Jeżeli sezonowane są one w złych warunkach, w zbyt wysokiej temperaturze, narażone są na oddziaływanie promieni słonecznych i innych czynników atmosferycznych, to ich starzenie może być znacznie przyspieszone" mówi Robert Krotoski. "Równie ważna dla bezpieczeństwa jest głębokość bieżnika. Minimalna głębokość bieżnika, zgodnie z przepisami polskiego prawa, nie może być mniejsza niż 1,6 mm. Dla porównania, niewiele grubsza jest dziesięciogroszowa moneta" dodaje.

POLECAMY Jak dobrać opony zimowe do samochodu?

Również ciśnienie ma wpływ na żywotność opony. Prawidłowe gwarantuje, że będzie ona spełniała swoje zadanie, nieodpowiednie może zaś narazić na niebezpieczeństwo poprzez znaczne pogorszenie trakcji. Dodatkowo trzeba pamiętać, że ciśnienie niższe o 20 proc. od zalecanego przez producenta samochodu powoduje, że zużycie paliwa wzrasta o 1,7 proc. Specjaliści radzą, aby kontrolować ciśnienie w oponach przynajmniej raz w miesiącu.

Polacy najczęściej (52 proc.) kontrolują ciśnienie właśnie przy okazji wizyty na stacji benzynowej, wynika z badań przeprowadzonych przez serwis Allegro.pl. Równo 40 proc. dokonuje oględzin przed dłuższą podróżą, a 11 proc. zleca tę czynność mechanikowi przy okazji wizyty w serwisie.

Image

Umyte i wysuszone opony należy przechowywać w miejscu suchym, o umiarkowanej temperaturze, gdzie nie będą wystawione na działanie warunków atmosferycznych. Ogumienie nie może być wystawione na działanie promieni słonecznych, ponieważ może to prowadzić do pękania gumy.

"Jeżeli natomiast nie posiadamy miejsca, w którym opona spędzi sezon w odpowiednich warunkach, można skorzystać z usług warsztatów, które oferują usługę przechowywania opon" wyjaśnia Krotoski. "Koszt magazynowania kompletu opon to około 50 do 100 zł".

Badania przeprowadzone przez serwis Allegro.pl pokazały, że większość kierowców (93 proc.) trzyma swoje opony w domu. Zaledwie 7 proc. ankietowanych zaznaczyło, że korzysta z usług przechowania ich w miejscu wymiany.

Image

Badania przeprowadzone przez niezależnych ekspertów dowiodły, że opony z bieżnikiem o głębokości 7,5 mm mają już zaledwie 60 proc. skuteczności w porównaniu z oponami całkowicie nowymi. Dlatego zalecana jest wymiana opon zimowych na nowe, gdy głębokość bieżnika zmniejszy się do 4 mm. Poniżej tej wartości, użytkowanie zwiększa ryzyko aquaplaningu, oraz znacznie wydłuża drogę hamowania.

Image

Nie tylko wyniki testów opon zimowych są wyznacznikiem jakości i gwarantem bezpieczeństwa. Opony mają swoje warunki użytkowania. Warto się z nimi zapoznać i je stosować.

źródło: Allegro.pl, Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 2137
Zdjęcia: 7927
Rejestracja: 18 Cze 2012, 13:53
Prawo jazdy od: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

Re: Kiedy opony zimowe stają się niebezpieczne?

18 Lis 2014, 21:14

No ciekawi mnie to ciśnienie, i co to znaczy od czasu do czasu bo pewnie tak nie jest skoro badanie Michelin pokazało ostatnio, że chyba ponad 60% miała złe ciśnienie a badali chyba 20 tysięcy samochodów przypadkowych przez kilka dni. Pewnie to nasze polskie od czasu do czasu to jest raz na 2-3 miesiące hehehe Ale generalnie trzeba powiedzieć, że polacy coraz częściej dbają o opony i są nawet na kołach lepsze marki jak widzę.
Rzeczywiście sporo osób już zmieniło opony na zimowe, ale zimy nie widać choć własnie opony zimowe nie są tylko na śnieg, ale na zimno ;) Generalnie chyba dbamy coraz bardziej o nasze autka zwłaszcza gdy są to nasze pierwsze samochodziki :)
slickrz
Aktywny
 
Posty: 352
Rejestracja: 25 Sie 2011, 10:36
Auto: Audi A3
 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Wodorowa ciężarówka vs. ciężarówka z silnikiem Diesla Wodorowa ciężarówka vs. ciężarówka z silnikiem Diesla
  Toyota pracuje nad pojazdami na wodorowe ogniwa paliwowe od 20 lat. Program rozwojowy przyspieszył w 2014 roku, kiedy na rynku zadebiutowała Toyota Mirai. Potem przyszedł czas na wodorowe autobusy i wózki widłowe, ...
  Top Safety Pick+ 2013 dla Mitsubishi ASX 2013 Top Safety Pick+ 2013 dla Mitsubishi ASX 2013
  Północnoamerykański oddział MMC – firma Mitsubishi Motors North America (MMNA) z prawdziwą satysfakcją poinformowała, że najpopularniejszy model w ofercie firmy – kompaktowy crossover Mitsubishi ASX 2013 ...

 •  
  • Warto przeczytać
  • Laguna- stara ale naprawdę JARA !!!
   Opel Insignia - widok z przodu
   Lexus LFA Nurburgring
   Mercedes-Benz - W126 560 SEC V8