Kupno auta na handel co i jak?

07 Lut 2017, 10:21

Siemka panowie,ostatnio zacząłem się zastanawiać czy raz za czas nie handlować autami bo czasami w mojej okolicy zdarzają się autka za tzw psie pieniądze i tutaj pojawia się moje pytanie czy kupując takie auto muszę robić podstawowe czynności co przy kupnie normalnego auta? Tzn skarbówka i OC. Bo na skarbówkę jest niby 2tygodnie a co jeśli auto sprzedam powiedzmy w ciągu tygodnia? No i jak sprawa z OC?

Z góry dziękuje za odpowiedż :wink:
Wydajemy pieniądze, których nie mamy, na tuning, którego nie potrzebujemy, by podobać się ludziom, których nie znamy.
Barol
Moderator - Jakie auto kupić?
Awatar użytkownika
 
Posty: 38411
Zdjęcia: 0
Miejscowość: Górny Śląsk
Auto: VW Golf VI
Silnik: 1.4 TSI 122KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2012

11 Lut 2017, 16:45

Niedawno było tak, że jak auto sprzedałeś w ciągu pół roku od daty zakupu, to musiałeś płacić podatek od wzbogacenia. Nie wiem, czy to nadal obowiązuje. Coś mi się też kojarzy, że jak sprzedawało się za dużo aut, to US robił kontrole, czy czasem ktoś nie handluje samochodami bez założonej działalności gospodarczej.
Najlepiej by było, jakby napisał ci o tym ktoś, kto obecnie zajmuje się autohandlem. Będą wtedy konkretne i rzetelne informacje.
Jak nikt ci nic nie napisze na ten temat, to ja postaram się skontaktować ze swoim dawnym kolegą, który kiedyś handlował samochodami. Tyle tylko, że nie miał żadnego komisu, tylko miał kilka samochodów na podwórku. Ale wiem, że miał zarejestrowaną firmę.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

11 Lut 2017, 19:34

Prawnie za każde auto musisz się zapłacić skarbowy bo przecież się wzbogacasz :? Co do OC to musi być aktualne a nie ważne jest na kogo jest wypisane. Chodzą słuchy że jak sprzedajesz 2 auta w ciągu pół roku to mają cię na oku A teraz powiem Ci jak to wyglądało u mnie w praktyce. Nie mam żadnej firmy a sprzedałem około 40 aut nigdy nie zapłaciłem skarbowego i nigdzie nic nie zglaszalem i nie miałem z tym żadnych konsekwencji. :naughty:
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16134
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

13 Lut 2017, 09:33

Jeśli założysz działalność gospodarczą mającą na celu handel samochodami, możesz zawrzeć OC krótkoterminowe. Zgodnie ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych ,,Umowę ubezpieczenia krótkoterminowego na czas nie krótszy niż 30 dni, w odniesieniu do pojazdów mechanicznych zarejestrowanych na stałe, może zawrzeć podmiot prowadzący działalność gospodarczą polegającą na pośredniczeniu
w kupnie i sprzedaży pojazdów mechanicznych lub polegającą na kupnie i sprzedaży pojazdów mechanicznych, w zakresie
pojazdów przeznaczonych do kupna lub sprzedaży."
mfind
Aktywny
 
Posty: 488
Zdjęcia: 4
Auto: Volvo S40

25 Mar 2017, 20:07

Podpinam sie pod pytanie kolegi, czyli jezeli kupie auto na handel jako osoba prywatna umowa ma byc na mnie, a co z podatkiem? placic czy nie placic? Czy mozna placic tylko roznice pomiedzy kupnem a sprzedaza? Jesli mam firme a nie jestem na Vacie to w przypadku handlu firma nie powinna czasem byc na tym vacie?
patryk946
Obserwowany
 
Posty: 2
Auto: Skoda Octavia mk1

16 Gru 2018, 21:46

Witam.
Mam pytanko dotyczące handlu samochodami użytkowymi.
Kupując samochód od osoby fizycznej na umowę KS a sprzedając na fakturę VAT marza muszę przekazać kupującemu umowę KS jeśli nie przerejestruje kupionego samochodu na siebie?
Pozdrawiam
Pat13
Obserwowany
 
Posty: 1
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    BMW w leasingu – o czym warto pamiętać?
    Luksusowe modele BMW cieszą się dużym zainteresowaniem zwłaszcza wśród przedsiębiorców. Korzystne rozwiązanie stanowi szczególnie BMW leasing. Na co zwrócić uwagę, decydując się na tę formę finansowania? ...
    Sezon na jednoślady - motocykle, skutery i rowery
    Wraz z początkiem wiosny na ulicach pojawiają się motocykle i skutery. Użytkownicy takich pojazdów są w sposób szczególny narażeni na niebezpieczeństwo związane z wypadkami, ponieważ w razie kolizji nie ...

17 Gru 2018, 20:22

patryk946 napisał(a):Podpinam sie pod pytanie kolegi, czyli jezeli kupie auto na handel jako osoba prywatna umowa ma byc na mnie

Generalnie to w polskim prawie nie ma czegoś takiego jak kupno przedmiotu przedstawiającego jakąś tam wyższą wartość (powiedzmy powyżej 1000zł) tutaj konkretnie samochodu na tak zwany HANDEL.
Wszystko co robisz jako HANDEL i prywatnie robisz o w świetle prawa nielegalnie, jeżeli nie masz zarejestrowanej działalności gospodarczej.
Oczywiście to że jest bardzo dużo takich ludzi to jest wiadome nie od dziś, byli, są i pewnie będą..chociaż w dzisiejszych nieciekawych czasach jest ich coraz mniej..wiesz co się w mediach mówi o uszczelnianiu VATU, że się wzięli za to ostro. :lol:
andrewb25
Stały forumowicz
 
Posty: 2145
Miejscowość: małopolskie