Kupno auta - rekalkulacja składki OC

Kupno auta - rekalkulacja składki OC

21 Wrz 2013, 22:39

Kupiłem 18.09.2013 auto (1.2 75km)
Auto ma OC do 17.12.2013 i tu moje pytanie, z tego co czytam muszę zrobić rekalkulację składki OC, więc ile będę musiał dopłacić? Aktualne OC jest w PZU i na potwierdzeniu jest kwota 270ZŁ za cały rok! Robiąc kalkulacje kosztów OC rocznego wychodzi mi najtańsze w okolocach 1000zł, teraz pytanie czy będę musiał coś dopłacać jeżeli tak to ile zważając że do końca OC są nie całe 3 miesiące więc nie przypuszczam żeby była to różnica za cały rok? (1000-270=730zł)
hajer
Nowicjusz
 
Posty: 25
Rejestracja: 17 Sie 2013, 20:32
Miejscowość: Kraków
Prawo jazdy od: 31 08 2012
Przebieg/rok: <1tys. km
Auto: Fiat Siena
Silnik: 1.2 75KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2000

Re: Kupno auta - rekalkulacja składki OC

04 Paź 2013, 12:20

Po zakupie auta używanego nowego właściciela chroni polisa OC poprzednika ponieważ zgodnie z prawem każdy pojazd musi mieć obowiązkowe ubezpieczenie OC. Pan jako nowy właściciel ma prawo do wypowiedzenia umowy i wybrania innego ubezpieczyciela. Jeśli zdecyduje się Pan pozostać przy polisie poprzednika, towarzystwo ubezpieczeniowe będzie z pewnością chciało ponownie skalkulować składkę na podstawie danych przedstawionych przez Pana jako nowego posiadacza pojazdu uwzględniając m.in. Pana historię szkodową, zniżki bądź zwyżki.

Obowiązkiem sprzedającego jest powiadomienie ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu, więc ubezpieczyciel powinien skontaktować się z Panem jako nowym właścicielem w celu przepisania polisy i rekalkulacji składki. Może też Pan skontaktować się towarzystwem ubezpieczeniowym sam i poinformować o zakupie pojazdu z polisą danego zakładu.

Niedawno weszła w życie nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, która zniosła tzw. automatyzm w przedłużaniu umowy ubezpieczenia. Najistotniejszą zmianą było wprowadzenie artykułu 28a, którego głównym celem było zlikwidowanie tzw. podwójnego ubezpieczenia czyli sytuacji, w której klient, nie wiedząc, że umowa poprzedniego właściciela przedłuża się automatycznie na kolejne 12 miesięcy, nie wypowiedział jej i zawarł nową umowę – posiadał więc dwa ubezpieczenia OC.

Obecnie po zakupie używanego auta powinien Pan pamiętać, że po zakończeniu okresu ubezpieczenia polisy poprzedniego właściciela, umowa ta nie przedłuża się automatycznie – tak jak to było jeszcze do niedawna i dlatego będzie Pan musiał zawrzeć nową, na kolejne 12 miesięcy.
LINK4
Nowicjusz
 
Posty: 10
Rejestracja: 13 Wrz 2013, 11:59
Auto: różne
 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Gadżety motoryzacyjne dla aktywnych użytkowników! Gadżety motoryzacyjne dla aktywnych użytkowników!
  Rozpoczął się właśnie konkurs na aktywnych użytkowników. Każdy kto odwiedza nasze forum regularnie i wypowiada się na nim pisząc tematy, posty, komentarze pod zdjęciami, czy też zamieszcza same zdjęcia może wziąć w ...
  Toyota GT86 i Shelby Toyota 2000 GT Toyota GT86 i Shelby Toyota 2000 GT
  W niedzielę zakończył się Goodwood Festival of Speed, święto motoryzacji w Wielkiej Brytanii. Wśród atrakcji przygotowanych przez Toyotę znalazło się 6 specjalnie opracowanych egzemplarzy Toyoty GT86, które ...

 •  
  • Warto przeczytać
  • Trial Lędziny 2014 czerwiec
   Master Truck
   SuperOES & BMW Challenge - 10.03.2012, Tor Poznań - zdj. 8
   Fiat Freemont Cross
   Samochody z graffiti