Malowanie wzorów na aucie

07 Lip 2013, 19:55

Cześć,

zamierzam w najbliższym czasie namalować na moim aucie kilka wzorów, prawdopodobnie kwiatów. Chciałam Was zapytać czy lepiej zrobić to farbami do metalu czy sprayem(np. taki jest ok? [link do oferty na Allegro wygasł]) ? I oczywiście jeśli macie jakieś rady w tym temacie, to słucham, bo ja nie wiem do końca jak się za to zabrać.
natalian
Obserwowany
 
Posty: 2
Auto: Fiat Uno

07 Lip 2013, 21:30

Hmm.. powiem Ci że trudne wyzwanie sobie postawiłeś. Malowanie kwiatów na samochodzie przy pomocy farb albo sprayu. No spary ok ale jak masz szablon i dobrze przygotujesz powierzchnię i później zabezpieczysz to jakimś bezbarwnym lakierem. A farbami to jest lepszy pomysł ale musiałbyś mieć cholerne zdolności by to ładnie wyszło. Nie wiem czy masz czy nie wiec nie żebym Ci odradzał czy coś. Wiem ze właśnie często się spotyka takie malowania na hot rodach albo na rat rodach czy innych customowych projektach (oczywiście nie wzory kwiatowe). Jeśli chcesz to zrobić tanio i mieć pewność że będzie ok i trwale to może poszukaj sobie modnych bardzo ostatnio naklejek z motywem kwiatowym? W fachowej terminologii te hawajskie i kwiatowe wzory to TIKI Style wiec pod taką nazwą szukaj. Jeśli jednak nie chcesz naklejek to napisz i wtedy Ci dam opisy do obu metod czyli do malowania farbami albo sprayem. Jakimś tam wybitnym znawcą nie jestem ale amatorsko maluję i zajmuję się takimi detalami wiec wiem jak zrobić pewne rzeczy w domowym zaciszu by wyglądały dobrze a przede wszystkim były trwałe.
Jak coś to pisz zawsze chętnie coś doradzę albo podpowiem :)
Pozdrawiam Piotr
piotr03
Początkujący
 
Posty: 56
Prawo jazdy: 10 10 2011
Auto: Citroen Xsara
Silnik: 1.6 TU5JP4
Paliwo: Benzyna
Skrzynia biegów: Manualna

08 Lip 2013, 08:22

Ogólnie chcemy to pomalować ze znajomymi, dużo z nich ma dość spory talent plastyczny. Zrobienie szablonów to nie problem. Wczoraj jeszcze zasugerowano mi, żeby to zrobić lakierem do matealu w takich małych puszeczkach, szablon i nie malować pędzlem tylko takimi małymi wałeczkami z gąbką.
Zasadniczo, to nie będzie nic profesjonalnego, zależy mi na tym tylko, żeby to przetrwało jakiś czas, a nie zaczęło się łuszczyć po miesiącu czy coś. I jakbyś mi jeszcze powiedział czy trzeba jakoś specjalnie do tego przygotować auto pzed/po?
natalian
Obserwowany
 
Posty: 2
Auto: Fiat Uno

09 Lip 2013, 13:25

TO widzę podejście macie dobre i jak masz znajomych z talentem to się nie boję o efekt. Metoda z szablonem lakierem i wałeczkiem jest ok i jeśli ktoś już tak malował to spokojnie da radę.
Przygotowanie no to praktycznie jak przy kazdym malowaniu / lakierowaniu. Wiec po prostu jeśli chcesz by było trwałe to miejsca gdzie będzie malowane coś przeszlifuj papierem ściernym najlepiej wodnym o gradacji 1000-1500p. Tylko że delikatnie musisz to robić. Nie bój się o kolor na samochodzie ponieważ nie uszkodzisz lakieru a jedynie clar czyli lakier bezbarwny którego jest dość gruba warstwa. Następnie przemyj to rozpuszczalnikiem jakimś najzwyklejszym. Doradzam unikanie do takich prac denaturatu albo rozpuszczalników na bazie acetonu. Otrzymasz w ten sposób oczyszczoną i odtłuszczoną powierzchnię gotową do malowania. Szablony to albo przykładane albo naklejane zależy na jakie się zdecydujecie. A i jeszcze zalecałbym malowanie i wszelkie prace (po przemyciu rozpuszczalnikiem) wykonywać w rękawiczkach by ponownie nie zabrudzić powierzchni. Po malowaniu to jak już wszystko dobrze wyschnie to przemaluje wszystko lakierem bezbarwnym w sprayu. Polecam Ci lakier firmy MOTIP. Są dość tanie a za razem trwałe. Najlepiej nanieść dwie warstwy w odstępach oko 30 min. Między malowaniami możesz przetrzeć suchą szmatką by usunąć ewentualne zabrudzenia ale to niekoniecznie. Po wyschnięciu wystarczy tylko wypolerować jakimś woskiem i będzie dobrze.
Podesłałbyś jakieś fotki z prac i efekt końcowy może? Niekoniecznie tu jeśli nie chcesz ale np na maila. Jak byś miała jakieś pytania jeszcze czy chciał porady to pisz śmiało :)
piotr03
Początkujący
 
Posty: 56
Prawo jazdy: 10 10 2011
Auto: Citroen Xsara
Silnik: 1.6 TU5JP4
Paliwo: Benzyna
Skrzynia biegów: Manualna

10 Lip 2013, 08:34

Ja tam się nie znam na malowaniu na autach, ale zawsze podobały mi sie takie wymalowane bryki :) szczególnie w płomienie :D Wrzucisz jakieś foty już "po" malowaniu?
leoneo
Nowicjusz
 
Posty: 11
Prawo jazdy: 18 07 1999
Auto: hyundai

11 Lip 2013, 08:27

Moim zdaniem malowanie wzorow jest troche takie szpanerskie
bulecka
Nowicjusz
 
Posty: 3
Prawo jazdy: 17 10 2009
Auto: Opel Astra III

12 Lip 2013, 15:35

bulecka zależy jakie wzory i po co ktoś je maluje. W niektórych przypadkach malowanie wzorów wynika z stylu w jakim przerabiamy czy budowany jest samochód. Tak samo jak bardzo ostatnio popularne naklejki które niegdyś były widoczne jedynie na samochodach sportowych i przystosowanych do rajdów. Wszystko zalezy od tego do czego budujemy i jak budujemy samochód czy jak przerabiamy albo modyfikujemy. Często zdarza się ze malowanie czy naklejki odzwierciedlają bardziej nasze przekonania czy nasz gust. Najważniejsza sprawa to to by wszelkie modyfikacje przeprowadzać z głowa i by to miało ręce i nogi. Komuś podobają się kwiaty i takie wzory to sobie to maluje na samochodzie i jest zadowolony a komuś innemu się to nie podoba i nie akceptuje tego.
piotr03
Początkujący
 
Posty: 56
Prawo jazdy: 10 10 2011
Auto: Citroen Xsara
Silnik: 1.6 TU5JP4
Paliwo: Benzyna
Skrzynia biegów: Manualna

30 Lip 2013, 11:40

bulecka napisał(a):Moim zdaniem malowanie wzorow jest troche takie szpanerskie


W pewnym sensie tak, ale super wygląda i o to chodzi :D
leoneo
Nowicjusz
 
Posty: 11
Prawo jazdy: 18 07 1999
Auto: hyundai

07 Cze 2018, 10:13

Cześć Piotr. Czytając ten wątek juz sporo się dowiedziałem o malowaniu wzorów na aucie. Proszę Cię o poradę dotyczącą malowania wzorów na food trucku. Prawdopodobnie białe wzory i logo na ciemnym lakierze. Z czego zrobić szablony, żeby pomalować wzory które sobie w nich wytnę? Czy są jakieś taśmy z których wykleję sobie owalne kształty i po prostu pomaluję to sprayem? Mogę też zrobić wszystko pędzlami ale obawiam się trochę że zostawia fakturę. Jak myślisz która opcja będzie dobra?
Michał87
Obserwowany
 
Posty: 1
Prawo jazdy: 11 08 2005
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Ford Focus
Silnik: 1.6 Tdci
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2006