Mechaniczny wynalazek i początkujący wynalazca/mechanik

Mechaniczny wynalazek i początkujący wynalazca/mechanik

16 Mar 2008, 16:30

Witam,

Na początku przepraszam że wrzucam taki nietypowo mechaniczny problem do tego działu, ale nie znalazłem na tym forum działu bardziej odpowiadającego tematyce o której piszę. Wiem też, że to forum nie zajmuje się tematyką wynalazków, ale pomyślałem że być może znajdę tutaj jakichś doświadczonych mechaników, którzy będą w stanie mi pomóc.

Przejdę do rzeczy:
Mam trochę nietypowy problem.... Kompletnie się nie znam na mechanice, spawaniu, wierceniu, montowaniu itd., ale wpadłem na pomysł fajnego wynalazku. Ogólnie jestem informatykiem. Mechaniką i mechanicznymi wynalazkami nigdy się nie bawiłem, aczkolwiek zdarzało mi się troszkę pobabrać w elektronice (lutowanie prostych układów itd itp). Dodam że mój wujek jest mechanikiem i ma swój warsztat, więc ze spawarkami/kluczami/"gumówkami" i tego typu rzeczami nie powinno być problemu.

Może napiszę czego dokładnie potrzebuję:

0. Ogólnie będzie to maszyna z kilkoma obracającymi się elementami. Chodzi o to, że te obracające się elementy (ośki, koła, może zębatki) muszą być połączone ze sobą i kręcić się równocześnie.

1. Najtrudniejszą rzeczą będzie zbudować/skonstruować jakiś mechaniczny układ z dwiema krecącymi się ośkami/zębatkami/kołami, przy czym obydwie ośki muszą być ułożone pod kątem 90 stopni do siebie i muszą się kręcić z taką samą prędkością. Trzeba je zwyczajnie połączyć jakimś przełożeniem/zębatką/taśmą, które sprawi że jeżeli jedna ośka będzie się kręcić, to druga też będzie się kręcić dokładnie z taką samą prędkością kątową (to bardzo ważne).

Żeby zilustrować o co mi chodzi, zrobiłem specjalnie na tę okazję trójwymiarowy filmik w oprogramowaniu do tworzenia animacji 3D - jest dostępna pod poniższym adresem (filmik AVI - 4 MB).
http://fasm.eu/zebatka.avi

Ponieważ zdałem sobie sprawę, że realizacja powyższego może przerosnąć moje możliwości, to uwzględniłem możliwość zakupu takiego gotowego elementu łączącego te dwie ośki. Może ktoś z Was będzie wiedział gdzie mogę coś takiego kupić lub zamówić do zrobienia ??

2. Reszta elementów mechanicznych z urządzenia, które chcę skonstruować jest dość prosta i mogę zrobić to sam, jednak muszę się nauczyć jak. I tutaj prośba do Was: Czy mógłby mi ktoś z Was podać jakieś źródło (może jakieś artykuły na necie, czasopisma, książki ?) w których jest coś o budowaniu prostych maszyn z obracającymi się elementami ? W szczególności interesuje mnie tematyka łączenia łożysk z osiami, tworzenia różnych przełożeń, zębatek i łączenia obracających się kół taśmami (spawanie, lutowanie, skręcanie itd).
Jestem w miarę pojętny i dość szybko przyjmuję wiedzę, więc nauczenie się.powyższego nie powinno przerosnąć moich możliwości.

3. Wyobrażam sobie, że gotowe urządzenie będzie miało rozmiar w okolicach metr na metr, może 2 metry na metr. Więc układ realizujący przełożenie opisany w punkcie 1 musi być w miarę duży (jedno koło powinno mieć przynajmniej paręnaście centymetrów).

4. Uprzedając pytania: Nie mogę powiedzieć dokładnie jak urządzenie będzie działać ani zlecić komukolwiek jego wykonania, gdyż zamierzam je opatentować.
SoofMan
Nowicjusz

Miejscowość: Wrocław

• Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Nie daj się przekręcić Nie daj się przekręcić
    Czy wiesz o tym, że kupując samochód sprowadzany z zagranicy, możesz żądać od sprzedawcy certyfikatu z ostatniej kontroli pojazdu wykonanej w kraju pochodzenia samochodu z informacją o jego przebiegu.
    Sposoby na zmniejszenie kosztów ubezpieczenia samochodu Sposoby na zmniejszenie kosztów ubezpieczenia samochodu
    Niestety koszty ubezpieczenia samochodu wciąż rosną. Zindywidualizowany sposób liczenia składki oraz zwiększające się sumy wypłaconych odszkodowań dają się we znaki właścicielom samochodów, nawet tym bezszkodowym. ...

•  
    • Warto przeczytać
    • DSCN5829
      Miasteczko Master Truck o zachodzie słońca
      Chevrolet Master Eagle 1933, tył
      Volkswagen Golf III, srebrny, dziewczny, 5
      Renault Megane R.S. 275 Trophy, przód