Mondeo MK2 - skrzynia biegów i sprzęgło

Mondeo MK2 - skrzynia biegów i sprzęgło

11 Kwi 2014, 08:04

Witam. Mam masę dziwnych problemów z Fordem Mondeo MK2 1998r 1.8TD.
Problemy powstały po wymianie kompletnego sprzęgła i wysprzęglika.
Nie wiem co zrobiłem źle że dzieje się tak a nie inaczej.

1. samochód na nowej tarczy jest jak by wolniejszy
2. ma mniejsze przyspieszenie - nieznacznie ale mniejsze
3. pozostawiony na pierwszym biegu, silnik wyłączony, auto przodem go drzwi garażowych - bardzo stromy podjazd - puszczam hamulec a samochód z poślizgami ale jedzie do przodu!!!!
Zachowuje się tak na wszystkich górkach itp. Nie ważne czy zostawię go na jedynce czy na wsteczny. Jeśli jest jakiekolwiek wzniesienie - samochód sam odjedzie. Im wyższy bieg - tym szybciej i lżej to zrobi.
4. gdy kupiłem auto - skrzynia biegów strasznie rzęziła. Jest głośniejsza o 200% od silnika podczas jazdy. sprawdziłem stan oleju. Było 1L. uzupełniłem nowym (prawie 3L). Dwa dni było ciszej - teraz rzęzi tak samo głośno jak wcześniej.
Czy jest to naprawialne we własnym zakresie czy wymieniać skrzynię?

Najbardziej jednak zastanawiam mnie co się dzieje ze sprzęgłem. Wysprzęglik z Intercarsu firmy LPR. Sprzęgło i docisk LUK. Wymiary prawidłowe.
Zamontowane prawidłowo. Wycentrowane, przykręcone momentem takim jak trzeba.
Odpowietrzone.
Proszę o porady.
tantalini
Początkujący
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 0
Miejscowość: Warszawa i N.D.Mazowiecki
Prawo jazdy od: 19 07 1996
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Mondeo MKII
Silnik: Endura 1.8TD
Paliwo: Diesel
Typ: Liftback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1998

Re: Mondeo MK2 - skrzynia biegów i sprzęgło

11 Kwi 2014, 18:04

A jak masz przebieg bo skrzynia jest bardzo wytrzymała i spokojnie wytrzymuje ponad milion kilometrów.. Ogólnie po tym co piszesz to chyba kupiłeś rzęcha.. Ile za niego dałeś :?: Biegi wchodzą normalnie?
Koniu
Moderator - Jakie auto kupić?
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 4
Miejscowość: obecnie Fulda
Auto: Mondeo // Astra

11 Kwi 2014, 18:11

tak, normalnie prócz jedynki. Jedynka ciężej jak reszta i to dwukrotnie.
Nie mów co było i jak może być - mów jak jest!
tantalini
Początkujący
Awatar użytkownika

11 Kwi 2014, 18:13

A czy podczas odpalania słyszysz uderzenie?
Koniu
Moderator - Jakie auto kupić?
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 4
Miejscowość: obecnie Fulda
Auto: Mondeo // Astra

12 Kwi 2014, 07:30

To nie poduszki kolego :-) Poduszki całe. Wczoraj skrzynię kupiłem bo z życia wiem że zamęczona. Na litrze oleju i to nie wiadomo jak długo. Sądzę że rok minimum.
Auto szrotem było. Brak progów, podłogi, nadkol, kielichy z tyłu w powietrzu, luzy, stuki, puki, brak ABS, brak klimy, brak Turbo. Miałem na samochód 24000zł i szukałem 6 miesięcy. Jestem lakiernikiem z zawodu a z doskoku od lat blacharzem. Przekopałem cały rynek. Straciłem 3000zł na dojazdy i wizytacje. Nie dam w komisie 25000zł za trzy samochody tzn. jeden poskładany z trzech. To co się dzieje na rynku używanych samochodów to jeden wielki wał. 85% diesli ma problemy z kompresją. 70% samochodów remontowanych po taniości na handel (chińskie wahacze, amorki itp.). Prawie 70% samochodów miało dzwona i uwierz mi na słowo - wiem co mówię bo mam sprzęt i umiem to sprawdzić.
Potrzebowałem wozu do pracy. Jakieś 4000-5000km miesięcznie. Tylko Diesel bez zabawy w wiecznie padające LPG. Szukałem czegoś na wtryskach bez pompowtryskiwaczy, DPF i bez dwumasy. W czasie około pół roku sprawdziłem równiuteńkie 344 samochody na terenie woj. Mazowieckiego. Dziś wiem jedno. Im droższy w komisie - tym większy wał a jak już się znajdzie rodzynek to jest w cenie nowego na zachodzie ot by wczorajsze Mondeo MK4 w komisie na Bielanach w Warszawie. 2009r, 195000km, 2.0TDCi, klima itp. za 48000zł. Bez jaj! 11000 euro za prawie 6 latka? Za 7999euro mam nową Fiestę na Zachodzie a za 10999 już z klimą i w dieslu.
Postanowiłem kupić wraka i go remontować. Auto na dzien dzisiejszy ma:
- wyremontowaną podłogę
- nowe reperturki nadkol
- nowe kielichy
- nowe progi wewnętrzne i zewnętrzne
- naprawione wszystkie ogniska korozji
- jest już pomalowany w inny kolor i czeka na polerkę
- ma już klimę
- działa turbo
- silnik dopieszczony (rozrząd, filtry, świece ż., kompresja cacy)
- nowe wahacze, łączniki itp.
- zbieżnośc na wszystkich kołach 0,00
- działa elektryka, elektronika
- nowe sprzęgło, wysprzęglik, docisk

Samochód jest w wersji GHIA więc full wypas. Została mi skrzynia i olej oraz układ hamulcowy który także będzie nowy. Chińszczyzny nie pakuję. Tylko TRW, Febi, LUK, Sahs, KYB.

Sam regulowałem dawkę paliwa i pompę. Spalanie mam na poziomie 6l on w trasie mieszanej. 60% Warszawa - reszta po za.
Ostatnie tankowanie za 100zł na Esso i do wczoraj 314km więc średnia piękna lecz wczoraj zwiększyłem dawkę na boosterze przy pompie by miał lepsze odejście. Auto nie kopci wcale. Katalizatory zdrowe, tłumiki także. Takie coś jak Mondeo MK1,2 z silnikami 1.6 czy nawet 1.8 w gazie szans nie mają. Autko bez najmniejszego oporu idzie 180km/h bo już sprawdzane.

Patrząc na wałki w komisach - wolałem kupić złom za 2000zł i zainwestować 15-18tys.zł w naprawę. Wszystko robię sam więc 18000zł na części to dwa nowe Mondeo.
Wczoraj przywiozłem skrzynię od rozbitka z Niemiec. Rozbitek z 1999r i z przebiegiem 155000km od pierwszego właściciela. Od nowości zarejestrowany pod Monachium na jednego dziadka. Skrzynia kosztowała w przeliczeniu 150zł :-) więc jak widać - 3 razy taniej jak na Allegro gdzie złom jest w cenie złota.
Przy wymianie skrzyni zrobię uszczelniacze półosiek i przeguby przy okazji.
Wydałem dopiero 7500zł w części i 2000zł w auto.
Jestem zadowolony jak cholera. Mam nowe mondeo Mk2 i chyba jedyne takie a komisy - niech kiszą dalej ten powypadkowy złom. Na prawdę. Blacharz i lakiernik w jednym - auta w Polsce nie znajdzie.
tantalini
Początkujący
Awatar użytkownika

14 Kwi 2014, 09:37

Nie wymienia się samej tarczy sprzęgła. Tak robili rzemieślnicy 30 lat temu.

http://www.forumsamochodowe.pl/vw-polo-1-0-6n2-2001-problem-z-biegami-r-1-2-vt60733.htm
Strimi
Początkujący

Prawo jazdy od: 04 05 1985
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Opel Vectra B
Silnik: 2.5 V6
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Rok produkcji: 1999
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Jak producenci zarabiają na częściach Jak producenci zarabiają na częściach
    Bezawaryjność? To dla producenta bankructwo. Dlatego producenci robią wszystko, żeby części, które psują się często lub są konieczne do wymiany po danym przebiegu, połączyć z częsciami drogimi, któe psują się rzadko albo ...
    [A] Matiz 0,8 / Seicento 0.9 / 106 1,0 / Lupo 1,0 [A] Matiz 0,8 / Seicento 0.9 / 106 1,0 / Lupo 1,0
    Podstawowe kryteria zestawienia: - samochód segmentu A - pojemność silnika do 999ccm - modele z ok. 2000r. Wytypowane modele do zestawienia: - Daewoo Matiz 0,8 - 51KM - Fiat Seicento 0,9 - 39KM - Peugeot 106 1,0 - ...

• Re: Mondeo MK2 - skrzynia biegów i sprzęgło

14 Kwi 2014, 20:31

Strimi, ja komplet wymieniałem. Tarcza + docisk + wysprzęglik. Jutro podmieniam skrzynkę na inną i dam inny wysprzęglik. Wsadzę LUKa bo ten LPR to jakiś dziwny. Nowy a łożysko słyszę więc szmelc i tyle. Nie polecam LPR :no:
    tantalini
    Początkujący
    Awatar użytkownika

16 Kwi 2014, 20:09

To nie skrzynia rzęzi. Skrzynia która pracuje cichuteńko (sprawdzone w innym aucie przed wyjęciem) obecnie ma nowy Fordowski olej. Wszystko ok a dźwięki po podmiance zostały. Pora szukać w silniku.
    tantalini
    Początkujący
    Awatar użytkownika