Nowa Kia Sportage L 1.6 132KM czy nowy Auris TS Comfort Hybrid?

Nowa Kia Sportage L 1.6 132KM czy nowy Auris TS Comfort Hybrid?

13 Paź 2016, 14:55

Hej,

szukam nowego auta do jeżdżenia głównie po mieście, max 1000km na miesiąc, raz na ~2 miesiące wypad w trasę rzędu 200km. Na co dzień podróżuję głównie sam, ale raz-dwa razy w tygodniu zdarza się zabrać na pokład żonę i małe dziecko, dlatego też potrzebuję w miarę pojemnej przestrzeni bagażowej.
Szukając auta od dłuższego czasu, ograniczyłem się do dwóch ofert:

1. Auris Sports Tourer, 136KM hybryda, Comfort + Tech + Style
2. Sportage 1.6 GDI 133KM, wersja L + bixenon

Aurisa dostałem do testów na kilka dni. Jeździło się fajnie, ekonomicznie. Jedyne co mi w tym aucie przeszkadza to to, że jest to auto ciasnawe z tyłu (szczęscie, że mam kompaktową żonę), oraz nisko osadzone - prześwit 140mm. Przyśpieszenie po depnięciu do podłogi w pełni mnie zadowala, pracujące wtedy jednocześnie dwa silniki dają wystarczająco radę.

W zasadzie to już wczoraj byłem podpisać umowę na Aurisa, ale postanowiłem się wstrzymać i sprawdzić jeszcze raz, co ma do zaoferowania KIA. Sportage jeszcze nie jechałem, ale rano zawitałem do salonu i trochę sobie zamieszałem w głowie. Bagażnik 30 l mniejszy, niż w Aurisie, ale bardziej ustawny. Wszystkie inne zalety i wyposażenie - takie samo jak w Aurisie, jednak więcej miejsca dla pasażerów, czuć w tym aucie oddech. Sportage jednak jeszcze nie jeździłem, dopiero niedługo czeka mnie jazda próbna. Nie nastawiam się jednak na to, że da mi ona wiele informacji - w 15 minut nie da się przecież dobrze poznać i wyczuć auta.

Oba samochody pod względem parametrów prezentują się bardzo podobnie - i tu i tu mam silnik o mocy około 130 koni, dwustrefową klimatyzację, podgrzewanie foteli, światła inne niż halogeny, czujniki parkowania i kamerę cofania, lusterko fotochromatyczne.
Rata za oba samochody wygląda bardzo podobnie. Co do kosztów eksploatacji, to Auris pali trochę mniej, ale Sportage ma tańsze ubezpieczenie OC/AC/NW i GAP, co przy moim rocznym przebiegu się równoważy.

Podsumowując, mam do wyboru w praktycznie tej samej cenie dwa bardzo podobne do siebie wyposażeniem, a jednak zupełnie inne auta. Co Wy byście wybrali? Nastawiam się raczej na komfort i stabilną jazdę, żeby przyjemnie przejechać z punktu A do B, niż na adrenalinę i "sportowe" osiągi.
Hans
Nowicjusz

Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: marakuja

Re: Nowa Kia Sportage L 1.6 132KM czy nowy Auris TS Comfort Hybrid?

13 Paź 2016, 18:39

Jeśli nie potrzebujesz wyższego prześwitu, to kupno Sportage (zwłaszcza 2wd) jest pozbawione sensu
Serdecznie zapraszam do lektury nowego poradnika nowa-jakosc-aut-poflotowych-vt97851.htm
mike
Moderator - Jakie auto kupić?
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 10
Miejscowość: Zawiercie|Kraków
Prawo jazdy od: 04 09 2013
Auto: Ford Focus Mk II
Silnik: 1.6 TDCI 109KM
Rok produkcji: 2008

25 Paź 2016, 15:55

Mam dokładnie taką samą zagwozdkę.
Zastanawiam się nad Aurisem kombi 1,6 lub Kia Sportage 1,6.
Podjąłeś jakąś decyzję ? Jak wrażenia z jazdy Sportage ?
hieronimza
Nowicjusz

Prawo jazdy od: 19 12 1989
Auto: Ford Focus

25 Paź 2016, 16:02

Tak, wybrałem :)
Sportage mimo fajnie wykończonego wnętrza strasznie mulasta (nawet jak na przesiadkę z mojej 112KM Megane) i bujająca się. Fakt, że siedzi się wyżej, niż większość kierowców, jest fajny, ale człowiek nie czuje się w tym aucie przesadnie bezpiecznie, ponieważ układ kierowniczy ma tendencje do myszkowania. Mnie to strasznie denerwuje, szczególnie przy większych prędkościach - mam po prostu wrażenie, że ruszę ręką o milimetr i wjadę w rów. Problem ten był opisywany na wielu forach Kia i niestety nie da się z tym niczego zrobić.
Auris z kolei miał większy ogólny komfort i pewność jazdy, ale okazał się po prostu za ciasny i jednak trochę plastikowy.
Koniec końców wybrałem Avensisa. Prawda jest taka, że różnicy cenowej pomiędzy rozsądnie wyposażonym Avensisem w benzynie a rozsądnie wyposażonym Aurisem w hybrydzie nie ma zbyt dużej. Ta granica zaciera się szczególnie wtedy, kiedy bierzemy auto w leasing/na raty - u mnie to była różnica 100 zł miesięcznie. I za tę stówkę mam o wiele wyższy komfort i pewność jazdy, niż a Aurisie, jednocześnie zachowując wszystkie udogodnienia znane z mniejszego brata.
Hans
Nowicjusz

25 Paź 2016, 16:18

Dzięki za informacje. Ja myślałem o wersji niższej Sportage czyli M. Niestety wydaje mi się bardzo tandetna w środku. W tej materii o wiele lepiej wypada dla mnie Auris w wersji Comfort z tym że jest w nim odczuwalnie mniej przestrzeni. Jeździłem nowym Aurisem i miałem radość z jego prowadzenia w przypadku KIA nie było nowej wersji z silnikiem 1,6 więc dano mi starszą wersję. W tym przypadku prowadzenie tego auta było nieco gorsze. Myślałem że nowa wersja jest lepiej zestrojona ale doczytałem się że wersji 1,6 montują wciąż stary układ kierowniczy a Twoja opinia z jazdy to potwierdza. Gdyby nie ładna sylwetka tego auta i większa przestrzeń to bym brał Aurisa bez zastawienia a tak wkradła się w moją głowę ta Kia.
hieronimza
Nowicjusz

25 Paź 2016, 16:26

Wszystko rozbija się o Twoje potrzeby. Jeśli nie wozisz na tylnych siedzeniach fotelików, a w bagażniku wózków, to zmieścisz się w Aurisie nawet na długich trasach. W Kia zasługuje natomiast na pochwałę bagażnik - mimo że jego litraż jest mniejszy, to jest bardziej ustawny i da się do niego zapakować więcej nieregularnych kształtów (chociażby wspomniany wózek + dwie walizki).
Hans
Nowicjusz

• Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Drogo, szybko i luksusowo - zestawienie wyjątkowych coupe! Drogo, szybko i luksusowo - zestawienie wyjątkowych coupe!
    Tendencje wzrostowe w segmencie samochodów premium są mocno widoczne na rynku polskim od dobrych kilku lat. Sprzedaż rośnie systematycznie, dzięki czemu według danych pochodzących z raportu PZPM, w roku 2015 auta luksusowe ...
    Wiosenne pylenie to zmora nie tylko dla alergików Wiosenne pylenie to zmora nie tylko dla alergików
    Pyłki są zmorą nie tylko alergików, ale także kierowców bez względu na to, czy są na nie uczuleni czy nie. Dlaczego? Pyłki osadzające się na szybach samochodu potrafią ograniczać pole widzenia, a jazda w takich ...

• Re: Nowa Kia Sportage L 1.6 132KM czy nowy Auris TS Comfort Hybrid?

25 Paź 2016, 16:33

Właściwie obawiam się jedynie o komfort dłuższego podróżowania na tylnej kanapie mojego nastoletniego syna. Tu KIA oferuje znacznie więcej przestrzeni. Za to ten silnik 1,6 bez turbo to może być duży problem w jeździe na trasie i również spalaniu.
    hieronimza
    Nowicjusz

25 Paź 2016, 16:52

Jaki silnik wybrałeś w Avensisie? Jeśli się nie mylę to do niedawna był tam jeszcze 1.8 z pośrednim wtryskiem (= bezproblemowe założenie instalacji sekwencyjnej LPG).
    Ossy
    Stały forumowicz

Zdjęcia: 0
    Prawo jazdy od: 07 01 2010
    Przebieg/rok: 35tys. km
    Auto: Volvo S60
    Silnik: 2.4T
    Paliwo: Benzyna + LPG
    Typ: Sedan/Limuzyna
    Skrzynia biegów: Automatyczna
    Rok produkcji: 2002

25 Paź 2016, 17:09

1.8. Nie planuję gazu, nam za małe przebiegi żeby to miało jakikolwiek sens.
    Hans
    Nowicjusz

26 Paź 2016, 10:05

Co do Toyoty auris może ja trafiłem pechowo ale nie polecam...
    Miałem możliwość jeździć takim przez 2 tygodnie 1.6 kombie 2016r. 2000 przebiegu.
    I teraz nie wiem czy to kwestia egzemplarza czy tak w każdym ale plastiki w środku to masakra przy przebiegu 2 tysięcy od strony kierowcy plastiki przy kokpicie już strasznie były wytarte..
    Nawigacja to szkiełko to chyba jest z najtańszego plastiku jaki ktoś im dostarczył, zero widoczności nawet przy maleńkim słońcu.
    Kamera cofania, tutaj prawdopodobnie jakoś się da to ustawić ale już wyła i pokazywała na czerwono jakieś 1,5metra od przeszkody
    emilxman
    Początkujący

Prawo jazdy od: 10 01 2014
    Auto: Lexus GS 300
    Silnik: 3.0 250KM
    Paliwo: Benzyna + LPG
    Typ: Sedan/Limuzyna
    Skrzynia biegów: Automatyczna
    Rok produkcji: 2005

• Warto przeczytać
    • VW Sharan, wnętrze
      VW TOURAN CZARNY MAT