Nowa Skoda Fabia III czy nowa Skoda Yeti - co wybrać?

09 Wrz 2016, 16:51

Dzień dobry Wszystkim! Zastanawiam się nad kupnem nowego samochodu. Po setkach kilometrów na różnych jazdach testowych na "placu boju" pozostały między innymi: Skoda Fabia 1.2 TSI 110KM w wersji Style z bogatym wyposażeniem za 55 tys. zł, Skoda Yeti 1.4 TSI 125KM w wersji Style i kilkoma dodatkowymi drobiazgami (nawigacja itp.) za 75 tys. zł (właściwie wyposażenie prawie pod komplet z cennika).

Samochód służy na co dzień jednej osobie do jazdy do pracy (miasto, ok. 4 km w jedną stronę) i trzy razy w tygodniu na zakupy (miasto, ok 4 km). Dwa razy w miesiącu chciałbym natomiast, aby samochód posłużył dwóm lub trzem osobom do jazdy na dalekich trasach (ok 500 - 1000 km w obie strony) i dwa razy w roku na wakacje (ok. 1500 - 3000 km).

Czy warto kupić któryś z tych samochodów? Może Skoda Fabia w wersji kombi byłaby lepsza? Co polecacie? A może skupić się na innych samochodach, właśnie w kombi, np. Seat Leon ST, VW Golf Variant lub Skoda Octavia? Pojawił się też pomysł zakupu Seata Ateci, który na jeździe testowej prowadziło się fenomenalnie, ale mimo wszystko wydaje on się być zbyt drogi (ok. 100 tys. zł).
miotla
Nowicjusz
 
Posty: 3
Prawo jazdy: 01 01 1982
Przebieg/rok: 18tys. km
Auto: Nie mam

09 Wrz 2016, 17:19

A jakimi samochodami jeździłeś, bo widzę, że typy tylko z koncernu VAG przy widełkach budżetu 50tys. zł... ?

Bez sensu porównywać Yeti do Fabii i Ateci.
dzida
Forumowicz VIP
Awatar użytkownika
 
Posty: 15174
Zdjęcia: 455
Miejscowość: Biłgoraj
Prawo jazdy: 05 05 2008
Auto: Honda Civic VIII
Silnik: 1.8
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2010

09 Wrz 2016, 17:37

Prywatnie Audi A3 8L 1.9 TDI 110 KM. Samochód mam jeszcze na stanie, ale wiek (1998 r.) i stan wymagają coraz częstszych napraw, trzydrzwiowy pojazd też nie jest już na tyle wygodny, a i bagażnik za mały na podróże. I gdybym skupiał się tylko na mieście, to pozostałbym przy nim, ale chciałbym trochę podróżować autem po Europie.

Z testowanych:
- wspomniane Skody (fakt, że nie do końca odpowiada mi ich sposób prowadzenia, a może komfort, ale też nie był najgorszy),
- Seat Leon ST (bardzo pozytywnie zaskoczyłem się przyczepnością i prowadzeniem, mniej jakością wykończenia auta),
- Seat Ateca (jeszcze lepsze prowadzenie, ale cena już znacznie wyższa)
- VW Golf Variant - prowadzenie pomiędzy Skodą a Seatem, ale wykończenie dobre, wydawał mi się też najbardziej praktyczny z wszystkich (byłem już właściwie zdecydowany na zakup kombi),
- Volvo V40 w wersji Ocean Race - wygodny jak żaden, ale i najmniej praktyczny z wszystkich testowanych samochodów, do tego bardzo wysoka cena.

Oglądałem też Toyoty (Auris, Avensis), Mitsubishi oraz Hondy (Civic Tourer, HRV), ale nie czułem w nich jakiegokolwiek komfortu (aczkolwiek nie jestem zbyt wymagający :) ). Była też przygoda z Citroenem C4 Cactus, w którym przy wejściu dwukrotnie uderzyłem się w głowę (choć wizualnie bardzo pojazd mi się podoba). Jeździłem również Oplem Astrą poprzedniej generacji, ale niemiło wspominam prowadzenie (ze względu na spore kołysanie).

Zdaję sobie sprawę, że rozbieżność jest spora, ale - jak pisałem - całkowicie przeciwne są też moje oczekiwania względem auta. Z jednej strony na krótką jazdę po mieście (stąd też skupienie się na benzynie), a z drugiej dalekie wyjazdy wakacyjne.

Początkowo optymalnym wyborem wydawało się być jakieś kombi, ale im więcej czytam o samochodach, tym większy mętlik i tak zacząłem się zastanawiać czy mała Fabia wystarczy na dalekie wyjazdy lub czy większe nieco Yeti (wydaje się, że w miarę w atrakcyjnej cenie na te gabaryty i wyposażenie) nie będzie zbyt sporo paliło na dalekich trasach i jednak nie zaoferuje nic więcej poza większym prześwitem.

Jeśli chodzi o budżet, chętnie zmieściłbym się w 80-85 tysiącach, aczkolwiek wolałbym wydać mniej.
miotla
Nowicjusz
 
Posty: 3
Prawo jazdy: 01 01 1982
Przebieg/rok: 18tys. km
Auto: Nie mam

09 Wrz 2016, 17:46

To zamiast wiekowego już Yeti na Twoim miejscu sprawdziłbym Hyundaia Tucsona i Kię Sportage. Są to bardzo popularne u nas i dobrze zrobione samochody.

Fabii nie brałbym w ogóle pod uwagę jak chcesz komfortu. Wg mnie ten samochód to pomyłka, żeby kupić je na prywatne auto (takim się jeździ za karę w pracy). Każdy kompakt będzie lepszy.

Może poczekaj na nową Toyotę C-HR z takich ciekawszych samochodów:
http://autokult.pl/27280,toyota-c-hr-2016-premiera,all
dzida
Forumowicz VIP
Awatar użytkownika
 
Posty: 15174
Zdjęcia: 455
Miejscowość: Biłgoraj
Prawo jazdy: 05 05 2008
Auto: Honda Civic VIII
Silnik: 1.8
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2010

09 Wrz 2016, 17:52

Jeśli patrzeć na informacje prasowe, to CH-R wygląda bardzo atrakcyjnie z zewnątrz i ciekawie w środku. Na jazdę testową trzeba będzie chyba jednak poczekać do końca roku, a boję się, że A3 się rozkraczy w międzyczasie. :)

Hyundaia i Kię przetestuję - dziękuję za propozycję. Dopytam jeszcze: warto brać pod uwagę też Nissana Qashqai?

Jeżeli ktoś ma jeszcze jakieś propozycje, to chętnie rozważę.
miotla
Nowicjusz
 
Posty: 3
Prawo jazdy: 01 01 1982
Przebieg/rok: 18tys. km
Auto: Nie mam

09 Wrz 2016, 17:54

Nissana też możesz zobaczyć choć mnie on osobiście nie przekonuje właśnie we wnętrzu.

W październiku ma też zadebiutować nowy Hyundai i30:
http://autokult.pl/28477,nowy-hyundai-i30-2016-premiera
dzida
Forumowicz VIP
Awatar użytkownika
 
Posty: 15174
Zdjęcia: 455
Miejscowość: Biłgoraj
Prawo jazdy: 05 05 2008
Auto: Honda Civic VIII
Silnik: 1.8
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2010
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Lexus RX L - 7-miejscowy SUV klasy premium
    Model RX dwie dekady temu zainicjował zupełnie nowy segment luksusowych SUV-ów i od tej pory jest jednym z najpopularniejszych modeli Lexusa na całym świecie. Jego najnowsza generacja w odmianie L jest o 11 cm dłuższa ...

09 Wrz 2016, 22:32

Dobrze, że w tym artykule o Hyundaiu napisali jak wół wytłuszczonym drukiem co to za wóz, bo np po drugim zdjęciu byłbym gotów uciąć sobie rękę, że to Peugeot 308 po jakimś lifcie :o przód to składanka Audi i Infiniti

A Mazda cx-3?
Ostatnio edytowany przez mike, 10 Wrz 2016, 19:53, edytowano w sumie 1 raz
Powód: błąd merytoryczny
mike
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 14033
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Zawiercie|Śląsk
Prawo jazdy: 04 09 2013
Auto: Lexus ES 330
Silnik: 3.3 V6 228KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2004

10 Wrz 2016, 17:35

mike napisał(a):Dobrze, że w tym artykule o Hyundaiu napisali jak wół wytłuszczonym drukiem co to za wóz, bo np po drugim zdjęciu byłbym gotów uciąć sobie rękę, że to Peugeot 301 po jakimś lifcie :o przód to składanka Audi i Infiniti

Ogólnie jakby do obecnego włożyli to świetne wnętrze to byłoby najlepiej :)
dzida
Forumowicz VIP
Awatar użytkownika
 
Posty: 15174
Zdjęcia: 455
Miejscowość: Biłgoraj
Prawo jazdy: 05 05 2008
Auto: Honda Civic VIII
Silnik: 1.8
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2010