Nowoczesne nieprzemyslane rozwiązania

23 Wrz 2010, 20:30

Technika idzie do przodu, motoryzacja się rozwija. Obecne samochody są coraz bardziej skomplikowane, mają wyposażenie o których nikomu 20 lat wcześniej się nie śniło.

Chciałbym abyście w tym temacie opisywali przypadłości nieprzemyślanych technologicznych nowinek, coś na zasadzie: chcieliśmy dobrze, a wyszło jak zawsze :twisted:

To co mnie ostatnio śmieszy w trendzie motoryzacyjnym to doświetlenia zakrętów. Jeszcze kilka lat temu w taką opcję wyposażone były auta segmentu premium, ale od momentu, gdy doświetlanie zakrętów mają takie auta jak Skoda Fabia, Fiat Bravo, VW Polo, problem zaczął być dostrzegalny.
Doświetlanie zakrętów ma sens tylko w nocy. Jedziemy prosto, chcemy skręcić i wtedy dobre byłoby takie boczne światło, a to i tak przy założeniu pochmurnego nieba. Tymczasem doświetlanie zakrętów jest również podczas dnia. Samochód stoi na światłach w pogodny, ciepły dzień w pełnym słońcu i lewym halogenie zapalonym nie wiadomo po co.

Metoda na taką parodię jest prosta. Podłączenie systemu doświetlania zakrętów do czujnika zmierzchu, który w obecnych czasach filozofią i cudem techniki żadnym nie jest. Czujnik podpowiada, że na zewnątrz jest jasno, więc system doświetlania jest nieaktywny.

Jeszcze zrozumiałbym, gdyby takiego babola walnął tylko jeden koncern, ale wszystkie naraz? Zaczynając od wypalających na darmo żarówki Mercedesów, po Fiaty?
Dishman
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3725

23 Wrz 2010, 22:23

Mnie troszkę nie tyle śmieszy, co boli to, że Fiat umiał popsuć nawet naszego poczciwego maluszka, ładując do niego sterownik silnika, a później katalizator i pochłaniacz par paliwa... Po co komu to potrzebne? Nie wiem do dzisiaj.
Co do tych świateł doświetlających zakręty - wynikiem tego, że na światłach stoi samochód z włączonym kierunkowskazem i zapalonym halogenem nie jest winą konstruktorów tego samochodu, tylko winą tego, kto zamontował to śmieszne urządzenie. W necie można coś takiego kupić za całkiem niezłe pieniądze - urządzenie to współdziała z kierunkowskazami - jak się włączy kierunkowskaz, to włącza się też halogen. I raczej z doświetlaniem zakrętów nie ma nic wspólnego, bo jadąc po zakręcie, halogen się nie włączy, bo nie jest włączony kierunkowskaz. Żeby faktycznie doświetlić zakręt, to trzeba by było na tych zakrętach właczać kierunkowskazy...Coś takiego można znaleśc np. tutaj - http://www.cubeelectronics.com/ster.php#film.
Oryginalnie to powinno działać tak ( i tak też to działa w samochodach, gdzie zostało to założone oryginalnie ), że funkcja doświetlania zakrętów aktywuje się po zmroku ( jest czujnik zmierzchowy ) i lampy doświetlające zakręty włączają się tylko wtedy, gdy prędkość samochodu jest mniejsza niż 40 km/h i wykonuje się skręt kierownicą w prawo lub lewo ( na kolumnie kierowniczej jest czujnik skrętu ). Oczywiście kąt skrętu również jest tu odpowiednio ustawiony. Oprócz tego, lampy doświetlające zakręty nie są halogenami ( tak jak w przypadku pseudo modułów tak jak na tym filmie ) tylko są to dodatkowe żarówki umieszczone w reflektorach przednich. I wówczas jak samochód stoi na skrzyżowaniu z włączonym kierunkiem, to żaden halogen się nie świeci. Zaświeci się on dopiero wtedy, jak jest ciemno i w momencie jazdy ze skręconymi pod odpowiednim kątem kołami.
No i musze tez napisać, że policja powoli zaczyna reagować na te pseudo doświetlacze - kierowca, który skręcając np. na skrzyżowaniu lub stojąc na nim z włączonym kierunkiem i włączonym jednym światłem przeciwmgielnym ( bo to te światła są przeciez do tego wykorzystywane ) dostaje dwa mandaty i ma zabierany dowód rejestracyjny. A za co? Za jazdę na światłach przeciwmgielnych w warunkach dobrej widoczności ( jak nie ma mgły ) oraz za niesprawne te światła - powinny świecić się oba, a nie tylko jedno... Oczywiście mało jest narazie takich przypadków, ale powli się to zaczyna.
Sprawa z tym doświetlaniem zakrętów halogenami przeciwmgielnymi jest taka sama jak zakładanie do reflektorów soczewkowych czy halogenowych popularnych ksenonów.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

25 Wrz 2010, 20:31

MotoAlbelrcik Fiaty Bravo bankowo mają to śmieszne doświetlanie montowane fabrycznie, nowe Mercdesy zresztą też. I działa to tak jak napisał Dishman...
Kubuch
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 2671
Miejscowość: Matplaneta
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Fiesta MK7 FL / Mini One
Silnik: 1,0 100 KM/1,6 90 KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2013

25 Wrz 2010, 20:38

Skoro w Mercedesie to doświetlenie włącza się po włączeniu kierunkowskazu ( ja mam inaczej i innego rozwiązanie nie widziałem w Mercedesie, ale nie mówię, że faktycznie tak nie ma ), to chyba przestaję lubic tą firmę....
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

25 Wrz 2010, 20:52

Mercedes na psy schodzi :sad:
A wracając do tematu to dla mnie większość tych wynalazków jest do bani. Tylko ogłupiają ludzi. Wyobrazcie sobie paniusię której nawalił czujnik parkowania w jej wielkim, nowym SUVie. Jak sobie furę rozwali to jej problem ale dlaczego inni mają cierpieć. Albo modne ostatnio wykrywanie pieszych na drodze. Aż boję się myśleć co się będzie działo jak ludzie zaczną bezgranicznie wierzyć tym wynalazkom. A może niedługo będziemy wsiadać na tylne siedzenie i mówić samochodowi gdzie ma nas dostarczyć? A co z przyjemnością zjazdy?
nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem... ;)
BRODATY
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 2656
Miejscowość: Muhlhausen ;)
Auto: Nissan Terrano II
Silnik: 2.4 KA24E 124KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1995

26 Wrz 2010, 10:02

Dokładnie - najgorsze jest to, że wielu kierowców bezgranicznie wierzy w te cuda. Ktos mając ABS, ESP itd myśli, że może szaleć, bo nie wypadnie z drogi na czas zahamuje. A jest w błędzie. I to wielkim.
Żadne cudo nie zastapi kierowcy.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

26 Wrz 2010, 15:33

ABS i kontrola trakcji to może być żeby tylko ludzie przesiadający się do samochodów bez tego sprzętu byli świadomi braku tej asekuracji. Ale widzę, że ludzie coraz bardziej głupieją :shock: Ile to już razy było słychać o tym, że ktoś wjechał do jeziora bo nawigacja kazała mu skręcić :shock: W samochodzie mamy teraz wielki monitor nawigacji, super audio, CB, telefon komórkowy, a nawet DVD do tego tempomat, wykrywanie pieszych, systen start/stop, system zachowujący odległość od pojazdu przed nami, system wyszukujący miejsce do parkowania i samoczynnie parkujący... o czym jeszcze zapomniałem? Szok :shock: Aż dziwne, że kierowca jeszcze się tam mieści.
nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem... ;)
BRODATY
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 2656
Miejscowość: Muhlhausen ;)
Auto: Nissan Terrano II
Silnik: 2.4 KA24E 124KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1995

02 Paź 2010, 14:26

DPF-y,np.
PhantomASA1
Forumowicz VIP
 
Posty: 8466
Zdjęcia: 3
Miejscowość: Z prawdy :)

02 Paź 2010, 23:25

PhantomASA1 napisał(a):DPF-y,np

O! To kolejny temat rzeka. DPF rozumiem jako ukłon w stronę ekoszantażystów. Filtry do niczego nieprzydatne, hiperkosztowne i problematyczne.
Nie dajcie się zastraszać ekoterrorystom!
Dishman
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3725

03 Paź 2010, 00:07

Wspomniany filtr cząstek stałych:
http://moto.wp.pl/kat,23681,title,Filtr-czastek-stalych-ekologia-popsula-Diesle,wid,12707472,wiadomosc.html?ticaid=1afe1&_ticrsn=5
Koło dwumasowe:
http://www.motofakty.pl/artykul/dwumasowe_kolo_zamachowe.html
lucky_man
Początkujący
 
Posty: 96
Miejscowość: Warszawa

03 Paź 2010, 10:44

Racja Dishman :grin: ,to temat ocean,współczuję tym,którzy to mają a nie zdają sobie sprawy z zagrożenia.Mój znajomy kupił nowiutką Corollę z tym badziewiem,jeździ nią tylko po W-wiu,średnie spalanie 10 l,wytłumaczyłem mu dlaczego! :grin: Dobrze,że silnika nie zatarł. :grin:
PhantomASA1
Forumowicz VIP
 
Posty: 8466
Zdjęcia: 3
Miejscowość: Z prawdy :)