OC, współwłaściciel, zniżki i zwyżki

31 Sty 2015, 12:22

Cześć :-)

Chciałem się dowiedzieć od strony techniczno - prawnej, jak wygląda sytuacja i jak najlepiej to rozegrać. Będę chciał w niedalekim czasie nabyć auto i jednocześnie "zarabiać" na zniżki w OC. Ja zniżek nie posiadam, a z tego co się orientuję, z racji wieku (20 lat) dodatkowo są naliczane zwyżki. Jednocześnie ojciec posiada -60% zniżek w PZU.
Tak więc, jak najlepiej byłoby to rozegrać, aby koszty ubezpieczenia nie pochłonęły znacznej sumy pieniędzy? Dodatkową przeszkodą jest fakt, że litraż silnika będzie wahał się w granicach 2l, część aut które rozważam mają nawet po 2,5l (w trasy).
Zastanawiam się, czy nie tańszym i lepszym jednocześnie rozwiązaniem byłoby bycie współwłaścicielem Astry (1.4 16v), zaś drugie auto zarejestrować i ubezpieczyć na ojca?
Killaz
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 1374
Zdjęcia: 5
Prawo jazdy: 09 06 2013
Auto: VW Golf
Silnik: 1.6 MPI
Paliwo: Benzyna
Rok produkcji: 2009

31 Sty 2015, 21:29

Opcja z Astrą jest spoko głównie dla Ciebie, bo jeśli tata jeździ bezpiecznie to nie stracisz zniżek, a Ty w razie jak zrobisz stłuczkę nowym autem to jemu wtedy już polecą :D
Najprościej będzie wziąć ojca na współwłaściciela nowego auta, wtedy jego zniżki będą brane pod uwagę, a Twoje zniżki będą sobie rosły i będziesz miał większą motywację żeby bezpieczniej jeździć :) Jedyna wada takiego rozwiązania to, że w przypadku stłuczki tata straci zniżki na wszystkich samochodach.
Finansolog
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 113
Prawo jazdy: 10 10 2007
Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: BMW
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna

01 Lut 2015, 18:38

Jeżdżę bezwypadkowo i jestem spokojnym kierowcą, więc o to się tata nie martwi. Bardziej chodzi o koszt. Nowe auto z pewnością będzie miało większy litraż (z tego co słyszałem, pow. 2000 ccm koszty szybują ostro w górę?), więc chodzi o to aby jak najtaniej cały interes wyszedł. A ja nie mam pojęcia jak to w praktyce wygląda.
Killaz
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 1374
Zdjęcia: 5
Prawo jazdy: 09 06 2013
Auto: VW Golf
Silnik: 1.6 MPI
Paliwo: Benzyna
Rok produkcji: 2009

01 Lut 2015, 19:52

Przeważnie to nie będzie miało żadnej różnicy w cenie czy auto będzie ubezpieczone tylko na Twojego ojca, czy na Was obu (większość towarzystw bierze pod uwagę tylko kierowcę z większymi zniżkami) więc chyba najlepiej, gdy zarejestrujecie razem. Jeśli chodzi o zakup to przejdź się do lokalnej multiagencji ze względu na to, że tam agent naciągnie trochę niektóre dane i obliczy tak, że będzie najtaniej (przez neta niekoniecznie wiedziałbyś co można ponaciągać, aby było ok ;) )
Finansolog
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 113
Prawo jazdy: 10 10 2007
Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: BMW
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna

01 Lut 2015, 20:17

Jasne, chciałem się tylko rozeznać wstępnie jak to wygląda. Dzięki za pomoc :-)
Killaz
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 1374
Zdjęcia: 5
Prawo jazdy: 09 06 2013
Auto: VW Golf
Silnik: 1.6 MPI
Paliwo: Benzyna
Rok produkcji: 2009

02 Lut 2015, 10:46

Najlepiej wejść na porównywarkę internetową i tam wyliczyć składkę ( dzięki temu zaoszczędzisz sporo czasu). W dzisiejszych czasach pojemność ma mniejszy wpływ na ubezpieczenie niż kiedyś.
Teraz TU zadają szereg pytań zanim poznasz cenę. Zadawane są pytania typu: gdzie auto jest parkowane, ile kilometrów rocznie robisz, kto jest głównym kierowcą (i to ma wpływ na wysokość składki w decydującym stopniu).

Urszula Zimnoch
mfind
Aktywny
 
Posty: 488
Zdjęcia: 4
Auto: Volvo S40
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    BMW 328 Hommage 2011
    BMW 328 Hommage, zaprezentowane z okazji siedemdziesiątych piątych urodzin legendarnego samochodu wyścigowego BMW 328, jest nowoczesną interpretacją charakteru i stylu protoplasty. Koncept to przykład na to, jak dziś mogłoby ...
    Kierowca i narciarz w jednym stali domu
    Zadając pytanie: Co łączy kierowcę i narciarza? Pewnie większość osób odpowiedziałaby, iż łączy ich samochód, którym narciarze najczęściej docierają pod stok narciarski. Jednak obie te grupy mają ze sobą ...

02 Lut 2015, 11:13

Finansolog napisał(a):Przeważnie to nie będzie miało żadnej różnicy w cenie czy auto będzie ubezpieczone tylko na Twojego ojca, czy na Was obu

Czasem jednak składkę TU podnosi, jeśli drugim użytkownikem jest młoda osoba, ale niewiele..
Ja zacząłbym jednak od wyliczenia sobie składki w porównywarce - będzie to jakiś punkt zaczepienia do negocjacji z agentem.. :ok:
Finansolog napisał(a):w przypadku stłuczki tata straci zniżki na wszystkich samochodach

Tak, trzeba to wziąć pod uwagę i nie szaleć jakiś czas... :yes:
mfind napisał(a): pojemność ma mniejszy wpływ na ubezpieczenie niż kiedyś.

W ogóle czemu ma, to od trzydziestu lat nie mogę pojąć.. :no:
silvo44
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 2893
Miejscowość: Olkusz
Prawo jazdy: 01 09 1983
Auto: TOYOT YARIS III
Silnik: 1,0
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2011

02 Lut 2015, 11:33

mfind napisał(a):pojemność ma mniejszy wpływ na ubezpieczenie niż kiedyś.
silvo44 napisał(a):W ogóle czemu ma, to od trzydziestu lat nie mogę pojąć..

Tak na chłopski rozum to im lepszy silnik tym lepiej możesz za.. suwać :naughty: A więc i strzelić kogoś mocniej - większe koszty odszkodowania to i większa składka :D
Finansolog
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 113
Prawo jazdy: 10 10 2007
Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: BMW
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna

02 Lut 2015, 12:25

Finansolog napisał(a):im lepszy silnik tym lepiej możesz za.. suwać

Uhmmm, zwłaszcza, że Toyota z litra wyciąga prawie 100 koni a wolnossący 2liter 110.. To gdzie ten "chlopski rozum" ?? :lol: :lol:
Można by OC naliczać od długości auta, pojemnosci bagażnika czy innych parametrów - nigdy to nie będzie sensowne.. Jakies jeszcze macie "propozycje" ??? :naughty: :naughty:
silvo44
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 2893
Miejscowość: Olkusz
Prawo jazdy: 01 09 1983
Auto: TOYOT YARIS III
Silnik: 1,0
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2011

03 Lut 2015, 00:17

silvo44 napisał(a):Uhmmm, zwłaszcza, że Toyota z litra wyciąga prawie 100 koni a wolnossący 2liter 110..

No ok, ale ile pójdzie Ci ta Toyota, a ile ten dieselek? 8) Żeby było jeszcze lepiej to takim rozpędzonym już "czołgiem" mocniej przywalisz niż tą przykładową Toyotką :D
Finansolog
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 113
Prawo jazdy: 10 10 2007
Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: BMW
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna

06 Lut 2015, 12:05

Kierowcy zawsze chętnie szukają sposobów na obniżenie ceny obowiązkowego OC na samochód. Nawet w przypadku świeżo upieczonych właścicieli auta możliwości jest kilka.

Polecamy zacząć od porównania cen ubezpieczenia za pomocą internetowego kalkulatora ubezpieczeń [reklama]. Towarzystwa mają różne systemy naliczania zwyżek. Choć u większość z nich faktycznie młodzi kierowcy zapłacą więcej, są jednak ubezpieczyciele skłonni nie podwyższać ceny ze względu na młody wiek posiadacza auta. Oznacza to, że porównując oferty nawet młodsi stażem kierowcy znajdą dla siebie korzystną cenowo ofertę ubezpieczenia.

Kolejną możliwością jest wspomniane powyżej zakup polisy OC korzystając ze zniżek współwłaściciela. Młodzi kierowcy wpisując do dowodu rejestracyjnego kogoś bardziej doświadczonego mogą skorzystać z jego zniżek. Należy jednak pamiętać, że w przypadku stłuczki oboje utracą zniżki.
Ostatnio edytowany przez ArteK 09 Lut 2015, 23:51, edytowano w sumie 2 razy
Powód: niedozwolona reklama
Superpolisa
Nowicjusz
 
Posty: 10
Prawo jazdy: 16 10 2001
Auto: Audi A4 B7
Silnik: 1.9 TDI 131KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2009