Od czego zależą ceny ubezpieczenia OC?

Od czego zależą ceny ubezpieczenia OC?

11 Kwi 2014, 11:40

Cena za ubezpieczenie OC nie jest określona w sposób jednolity. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferujące taką polisę komunikacyjną może brać pod uwagę przy wyliczaniu wysokości składki ubezpieczeniowej inne czynniki. Od czego ostatecznie zależy cena ubezpieczenia OC?

Kryteria wyliczania składki ubezpieczeniowej
Dla każdego klienta ubezpieczyciel indywidualnie wylicza wysokość składki ubezpieczeniowej OC, biorąc przy tym pod uwagę takie kryteria jak:
- rodzaj i marka pojazdu,
- rok produkcji pojazdu,
- wiek i doświadczenie kierującego pojazdem,
Image- miejsce zamieszkania kierowcy,
- przebieg historii ubezpieczeniowej.

Przy szacowaniu składki na ubezpieczenie OC zakłady ubezpieczeniowe biorą pod uwagę przede wszystkim rodzaj samochodu. Na niższą składkę mogą liczyć kierowcy aut rodzinnych i combi, a na wyższą kierowcy samochodów sportowych i luksusowych limuzyn. Ci ostatni z naturalnych przyczyn są bardziej narażeni na kolizję czy wypadek niż jeżdżący raczej ostrożnie kierowcy aut rodzinnych, mających znacznie mniejszą pojemność silnika niż pojazdy o sportowym charakterze.

Właściciele nowych aut mogą liczyć na niższą składkę na OC niż w przypadku starych, wysłużonych samochodów. Nowe, serwisowane pojazdy, według ubezpieczycieli rzadziej miewają usterki techniczne, które mogłyby przyczynić się do kolizji drogowej.

Młodzi kierowcy, zwykle do 26 roku życia, płacą więcej na ubezpieczenie OC niż ci doświadczeni. Statystyki wypadków wskazują, że najczęściej to młodzi kierowcy są sprawcami wypadków i częściej szarżują na drodze.

Kluczowe znaczenie dla wysokości składki ubezpieczeniowej ma przebieg ubezpieczenia. Jeśli przez kilka lat kierowca jeździ bez stłuczek i kolizji drogowych, ubezpieczyciel daje mu nawet 60% zniżek na OC.

Miejsce ma znaczenie
Jak wykazał raport akademii mFind, serwisu o ubezpieczeniach, przygotowany wspólnie z multiagencją AB Port, cena ubezpieczenia OC tego samego pojazdu ubezpieczanego przez jednego kierowcę, będzie różniła się w zależności od miejsca rejestracji samochodu. Najtaniej ubezpieczenie OC można wykupić w Rzeszowie, a najdrożej w Gdańsku. W dużych metropoliach, takich jak Trójmiasto, Warszawa czy Wrocław, jeździ znacznie więcej aut niż w mniejszych, co dla ubezpieczycieli oznacza większe ryzyko wypadków. Oszczędzić na polisie OC mogą mieszkańcy mniejszych miast wojewódzkich i miejscowości z mniejszą liczbą mieszkańców, a co za tym idzie – mniejszą liczbą zarejestrowanych samochodów.
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 1992
Zdjęcia: 7369
Rejestracja: 18 Cze 2012, 13:53
Prawo jazdy od: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Jak podjeżdżać na wzniesienia i bezpiecznie z nich zjeżdżać? Jak podjeżdżać na wzniesienia i bezpiecznie z nich zjeżdżać?
  Poruszanie się po ulicach miast przypomina często wyprawę w trudno dostępny teren. Wysokie krawężniki, koleiny, dziury na drodze mogą być wyzwaniem nawet dla doświadczonych offroadowców. Zauważyli to producenci samochodów ...
  Lexus IS 200 od dzidy Lexus IS 200 od dzidy
  Moja skrzynka pęka w szwach od zapytań nt. mojego samochodu (ponad 300 wiadomości priv już), więc pomyślałem, że spróbuję przybliżyć to co mam i dokumentować jak się sprawuje (lysy30 mnie pilnuje w tym względzie :D). ...

 •  
  • Warto przeczytać
  • Trial Lędziny 2014 czerwiec
   Master Truck
   SuperOES & BMW Challenge - 10.03.2012, Tor Poznań - zdj. 8
   Fiat Freemont Cross
   Samochody z graffiti