Od ilu km/h fotoradar robi fotke?

od ilu km/h fotoradar robi fotke?

18 Gru 2010, 10:01

mam takie pytane jesli przelecieliśmy przed fotoradarem z prędkością 90-100km/h na ogr 70 to mamy pewne zdjęcie? od ilu km/h fotoradar robi fotke? bo chyba jest jakas tolerancja?
piotrauto
Stały forumowicz

Re: Od ilu km/h fotoradar robi fotke?

18 Gru 2010, 10:54

piotrauto napisał(a):chyba jest jakas tolerancja?

... tolerancja jest, ale ustawiana ręcznie - można się spodziewać, że nie wiecej niż +20 ... i niezbyt mało, bo by sobie nie poradzili z przekraczającymi o 5-10 km/h ...
silvo44
Moderator
Awatar użytkownika

Miejscowość: Olkusz
Prawo jazdy od: 01 09 1983
Auto: OPEL VECTRA C
Silnik: Z18XER
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

18 Gru 2010, 13:11

Tolerancja jest ustawiana w zależności od miejsca, gdzie stoi fotoradar. Np. na dwupasmówce przed skrzyżowaniem, jak jest ograniczenie do 70 km/h, to radar jest ustawiany na 80 km lub góra 85 km/h. Z kolei jeżeli fotoradar jest ustawiony przed przejściem dla pieszych przy szkole, gdzie jest 50 km/h, to ustawiany jest na 55 km/h.
Natomiast w terenie zabudowanym ustawiany jest na 60 km/h.
A dlaczego? Dlatego, że w ustawie jest określona tolerancja błędu pomiaru fotoradaru + tolerancja błędy licznika, któa wynosi 5 km/h. Od nowego roku ta tolerancja wzrasta do 10 km/h. No i dlatego, że zależy to od tego jak pisałem, w jakim miejscu foto stoi. Wiadomo, że skrzyżowanie na dwupasmówce nie jest tak niebezpieczne jak przejście dla pieszych przy szkole.
Należy też pamiętać, że z ta tolerancja nie jest żadnym ułatwieniem dla kierowców ani przyzwoleniem do większej prędkości - każdy licznik samochodwy zawsze przekłamuje o parę km/h. Jak licznik wskazuje 50 km/h, to na 100% nie jest to dokładnie 50 km/h tylko nieco więcej albo mniej. Tolerancja błędy licznika spada w zależności od prędkości. Czyli jeżeli jedziemy 50 km/h, to błąd pomiaru może wynosić np. 4 km/h więcej, ale jak jedziemy np 100 km/h to ta tolerancja może już wynosić tylko 2 km/h. Może też być odwrotnie, czyli jak licznik wskazuje 50 km/h, to prawdziwa prędkość wynosi np. 47km/h. A przy 100 km/h będzie ona wynosiła około 102 km/h. Może też być tak, że od danej prędkości tolerancja wzrasta, czyli przy 50 będzie ona wynosiła +3km/h, przy 100 +2km/h, ale przy 140 może już wynosić +5 km/h.
Tak więc przy fotoradarach lepiej zwolnić i jechać z taką prędkością jaka jest wskazana na znaku.
Dodam, że od nowego roku mają też zniknąć atrapy fotoradarów i przy drogach mają stać tylko te słupy, w których może być fotoradar.
Masz prawo zachować milczenie. A wszystko co napiszesz, może zostać zmoderowane
Nie pomagam na PW
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1110
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

28 Gru 2010, 14:44

Osobiście przy 50 jadę 60, ale to też zależy od szczęścia. Raz się uda raz nie. Przy 50 miałem kiedyś 82 no i zdjęcie oczywiście było.
Najbezpieczniej myślę, że tak jak pokazują znaki, ewentualnie +5 MAX +10.
motomaniak999
Nowicjusz

Miejscowość: Łańcut

15 Sty 2011, 21:48

kiedyś jadąc po nawigacji licznik pokazywał mi że jadę 90km/h a nawigacja pokazywała coś ok 85 tak że nie wiem czemu bardziej wierzyć. Nawigacja mówi prawdę czy nie? Jeśli nawigacja się nie myli to w moim przypadku jest to -5km/h od tego co pokazuje licznik.
mirko50
Początkujący

Miejscowość: Wola Zarczycka
Prawo jazdy od: 13 05 2008
Auto: Seat Leon
Silnik: 1.6 105KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2005

15 Sty 2011, 23:49

Nawigacja zawsze zaniża prędkość.
Jak ci zaniża o 5 km/h to pewnie masz AutoMapę?
Nie pomagam na PW
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

• Ciekawe publikacje motoryzacyjne

LED-owa rewolucja LED-owa rewolucja
    Jeszcze niedawno za szczyt nowoczesności uchodziły reflektory biksenonowe, jednak ich kariera już dobiega końca – dziś nowe modele aut coraz częściej wyposażane są w reflektory LED. Mało kto wie, że pierwszym samochodem ...
    Pickup ŠKODA FUNstar Pickup ŠKODA FUNstar
    Nowy samochód marzeń 23 stażystów ze Szkoły Zawodowej ŠKODA Auto to zuchwały Pickup ŠKODA FUNstar. Koncepcja tego pojazdu, opartego na nowej ŠKODZIE Fabia, jest rezultatem projektu "samochód ...

• Re: Od ilu km/h fotoradar robi fotke?

16 Sty 2011, 11:57

a dlaczego zaniża?
    piotrauto
    Stały forumowicz

16 Sty 2011, 23:34

MotoAlbercik napisał(a):Nawigacja zawsze zaniża prędkość.

Albo inny rozmiar opon
    Jedni pija bo musza, Ja pije bo lubie, chyba ze juz tez musze.
    RNI
    Aktywny

Zdjęcia: 3
    Miejscowość: RNI

18 Sty 2011, 12:23

Z pewnością w miastach tolerancja jest mniejsza aniżeli na trasach szybkiego ruchu. Wydaje mi się, że jest to w granicach 10-20% .
    Klaudio
    Nowicjusz

Miejscowość: Poznań

22 Sty 2011, 22:56

A nie jest tak, że liczniki specjalnie są tak kalibrowane by zawyżały wskazywaną prędkość? Słyszałem kiedyś, że są ustawiane tak by pokazywały prędkość wyższą o około 10%.
    No oczywiście wszystko też zależy od rozmiaru opon.

Jeżeli chodzi o fotoradary to do niedawna najgorzej było z tymi stawianymi przez Straż Miejską przy często uczęszczanych trasach np. nad morze. Autentycznie znajomy dostał fotkę z przekroczenia o 5 km/h. Niezłe moce przerobowe muszą tam mieć. Latem pewnie dodatkowych sezonowych pracowników musieli zatrudniać :)
    Shymko
    Początkujący

Miejscowość: Wlkp

23 Sty 2011, 12:44

Nawigacja zawsze zaniża prędkość.

Nawigacja jest bardzo dokładna. Nie zawyża nie zaniża.

Ja według nawigacji jadę 45km/h to na liczniku mam 50km/h jak na nawigacji mam 90km/h to na liczniku 100km/h i jeśli na nawigacji mam 135km/h to nawigacja pokazuje 150km/h.

Czyli licznik zawyża mi 10%.
    Maki
    Początkujący

Miejscowość: z daleka

23 Sty 2011, 14:52

A skąd masz pewność, że to licznik ci zawyża, a nie nawigacja zaniża? Zazwyczaj wina jest po obu stronach - i licznika i nawigacji. Żaden licznik nie pokazuje prawdziwej prędkości. Zawsze zaniży albo zawyży prędkość. To również było głównym powodem do podniesienia toleracji pomiaru prędkości z 5 do 10 km/h.
    Nie pomagam na PW
    MotoAlbercik
    Moderator
    Awatar użytkownika

23 Sty 2011, 17:14

Wiem bo mam nawigację. A jak wiadomo nawigacje są dokładne. Produceńci samochodów zawsze kalibrują liczniki by zawyżały od 5% do 10%.
    Maki
    Początkujący

Miejscowość: z daleka

Re: od ilu km/h fotoradar robi fotke?

23 Sty 2011, 21:15

Maki napisał(a):Wiem bo mam nawigację.

Tak jak każdy, a to niczego nie dowodzi.

Maki napisał(a): A jak wiadomo nawigacje są dokładne.

A skąd to jest wiadome? Jakieś konkrerty? To, że ty masz nawigację ( zresztą jak chyba ze 99% kierowców ) wcale nie świadczy o tym, że są one dokładne.

Maki napisał(a): Produceńci samochodów zawsze kalibrują liczniki by zawyżały od 5% do 10%.

A skąd to wiesz ( tylko nie pisz, że kolega czy znajomy pracuje w salonie czy gdzieś tam i ci mówił ). I dlaczego mieliby to robić? Jeżeli byłoby tak jak piszesz, to jadąc przykładowo autostradą 150 km/h to tak naprawdę jechałoby się 165 km/h... Coś to grubymi nićmi szyte to co piszesz....
    Oczwyiście w odpowiedzi poproszę o konkrety a nie twoje domysły.
    Nie pomagam na PW
    MotoAlbercik
    Moderator
    Awatar użytkownika

23 Sty 2011, 22:15

Oczywiście, że zawyżają tylko producenci nie podają o ile żeby kierowcy świadomie nie uwzględniali tej różnicy przy rozpędzaniu się. Kiedyś jednak widziałem książkę dotyczącą obsługi i napraw Cinquecento i tam było podane skalowanie licznika. I właśnie licznik zawyżał 10% przy niższych prędkościach a przy wyższych około 5%.
    Poza względami bezpieczeństwa producenci chcą również być niejako "kryci". Wiadomo, że licznik samochodowy nie zmierzy prędkości z dokładnością do 1km/h.
    I wyobraźmy sobie taką sytuację: łapie Cię policja na radar i są na tyle upierdliwi, że chcą dać Ci mandat za dajmy na to przekroczenie o 3 km/h (miesiąc się kończy a normę wyrobić muszą :grin: ) a Ty upierasz się, że wskazówka dokładnie pokazywała dozwoloną prędkość albo masz nawet elektroniczny licznik i dokładnie wiesz ile jechałeś. I w tej sytuacji miałbyś podstawy sądzić się z producentem, że wprowadził Cię w błąd i naraził na problemy.
    Shymko
    Początkujący

Miejscowość: Wlkp

• Warto przeczytać
    • VW Sharan, wnętrze
      VW TOURAN CZARNY MAT
      8 Runda Rajdowych Mistrzostw Świata
      Ford Focus II, Bestia
      Wyścigi na motorach na 1-8 mili