Ogrzewanie przedniej szyby - Grand Voyager IV (RG)

Ogrzewanie przedniej szyby - Grand Voyager IV (RG)

10 Lip 2016, 18:54

Witajcie,
W zimie nie działało mi ogrzewanie przedniej szyby (te trzy paski na poziomie wycieraczek) więc postanowiłem w chwili wolnej sprawdzić w czym problem. Wiem, że sterowana jest przez (-) ale czy kabelek który nią steruje wychodzi z klimatronika?

Dzisiaj rozebrałem górną część deski i okazało się że rezystancja pasków na przeniej szybie wynosi 2,3 Ohma, więc tu jest ok. Napięcie pojawia się po przekręconym kluczyku na przewodzie po prawej stronie (biały z paskiem różowym). Po włączeniu ogrzewanych szyb nadal jest napięcie. Na przewodzie po lewej stronie (niebieski z czarnym paskiem) brak masy zarówno przed kluczykiem jak i po przękręceniu kluczyka oraz po włączeniu ogrzewanych szyb.

Dodam, że ogrzewanie przedniej szyby powinno załączać się przy włączeniu ogrzewania szyby tylnej i lusterek oraz po ustawieniu nadmuchu tylko na przednią szybę (tu chyba w zależności od temperatury zewnętrznej). Bezpieczniki w komorze silnika sprawdzone.

Wiem, że muszę jeszcze rozebrać dół deski i sprawdzić gdzie ten kabelek (niebieski z czarnym paskiem) idzie dalej, no chyba że ktoś podpowie co dalej sprawdzać...
ArteK
Forum Samochodowe

Zdjęcia: 10187
Miejscowość: Warszawa
Prawo jazdy od: 12 12 1996
Przebieg/rok: 23tys. km
Auto: Toyota Yaris, Grand Voyager
Silnik: 1.3 VVTi, 3.3 V6
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2008

Re: Ogrzewanie przedniej szyby - Grand Voyager IV (RG)

21 Lip 2016, 09:54

Skoro nikt nie pomógł to sam odpowiem na to do czego już doszedłem :)

ArteK napisał(a):Wiem, że sterowana jest przez (-) ale czy kabelek który nią steruje wychodzi z klimatronika?
Tak, mamy dwie wtyczki i z jednej o oznaczeniu C2 na pinie 13 (jasnoniebieski z fioletowym paskiem) wychodzi właśnie sterowanie ogrzewaniem przedniej szyby.

Napięcie na tym kabelku po zwarciu do masy jest ok. 5,2 A więc tu wychodzi też poprawnie.
Okazało się, że prawdopodobnie panel klimatronika nie obsługuje funkcji grzania przedniej szyby. Brakuje mi takiej ikonki na panelu. Nad ogrzewaną tylną szybą powinna być ikonka z przednia szybą, a u mnie jest pusto w tym miejscu. Panel mam o oznaczeniu P05005004AJ i prawdopodobnie panele z końcówką AJ nie mają takiej funkcji (u mnie był zmieniany panel i przypuszczam że nikt na to nie zwrócił uwagi). Pozostałe panele o tym oznaczeniu i innych literkach na końcu jak się przyjrzałem na ebay mają te ikonki do tego dochodzą jeszcze panele o oznaczeniu P05005008 wersja angielska (różni się tylko dwoma przyciskami DRIVER i PASS które można bez problemu przełożyć, a w działaniu nie ma różnicy).

[Aby pobrać załącznik musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]

Aktualnie szukam panelu z ogrzewaniem przedniej szyby i jak uda mi się podmienić to dam znać czy problem był tylko w samym panelu.

Grzanie powinno załączać się przy ustawieniu pokrętła nawiewu tylko na szybę przednią lub razem z włączeniem podgrzewania szyby tylnej i lusterek. Tu jest jeszcze zależność od temperatury zewnętrznej.

Przednia szyba ogrzewana była w rocznikach 2001 i 2002, później Chrysler zrezygnował z tego udogodnienia. Moim zdaniem szkoda bo w zimie na pewno jest to przydatne przy podgrzewaniu wycieraczek które maja 70cm długości.
ArteK
Forum Samochodowe

22 Lip 2016, 10:38

Artku, a nie da się poprostu zrobić to "po staremu" ? Czyli masa z ogrzewania tej szyby do masy, a plus puścić przez przekaźnik i dać osobny włącznik? Będziesz miał wtedy poprostu niezależne ogrzewanie tej szyby. Koszt przekaźnika i jakiegoś włącznika nie powinien przekroczyć 20 zł. A z elektryką radzisz sobie całkiem nieźle jak mniemam, więc zapewne dzasz radę sobie sam to podłączyć.
Masz prawo zachować milczenie. A wszystko co napiszesz, może zostać zmoderowane
Nie pomagam na PW
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1110
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

22 Lip 2016, 11:09

MotoAlbercik napisał(a):Artku, a nie da się poprostu zrobić to "po staremu" ? Czyli masa z ogrzewania tej szyby do masy, a plus puścić przez przekaźnik i dać osobny włącznik?
Pewnie i da się, ale chciałem żeby działało jak w oryginale bo zawsze do tego dążę :) Można jeszcze w ostateczności podłączyć przednią szybę pod tylną i lusterka.

Tu niestety jest ona sterowana przez minus, a panel chyba ktoś wymienił i nie zwrócił uwagi na kontrolkę od grzania szyby, a nie mając tej kontrolki nie ma również sterowania grzaniem bo tyle się już dowiedziałem od ludzi zajmujących się Voyagerami.

Co do elektryki to posprawdzać napięcia jeszcze potrafię czasem gdzieś coś doczytam jak to zrobić :ok: zawsze coś nowego się człowiek nauczy.
ArteK
Forum Samochodowe

• Ciekawe publikacje motoryzacyjne

[SUV-C] Sportage 2,0 / Outlander 2,0 / Forester 2,0 / Rav-4 2,0 [SUV-C] Sportage 2,0 / Outlander 2,0 / Forester 2,0 / Rav-4 2,0
    Podstawowe kryteria zestawienia: - SUV z segmentu C - silnik benzynowy o mocy ok. 140KM - napęd 4x4 - manualna skrzynia biegów - modele z okolic 2005 roku Wytypowane modele do zestawienia: - Kia Sportage II 2,0 - 142KM ...
    Nissan Pathfinder wybrany przez polską Policję Nissan Pathfinder wybrany przez polską Policję
    Nissan Sales Central & Eastern Europe sprzedał kolejne samochody dla polskiej Policji. W wyniku wygranego przetargu przeprowadzonego przez Komendę Wojewódzką Policji w Radomiu firma dostarczy 7 kolejnych samochodów ...

•  
    • Warto przeczytać
    • Men's Day 2010
      Pomoc Drogowa Łódź - Laweta Holowanie - Bartosz Borecki
      Silnik Audi 5V Turbo
      Samochody RC