Olej do automatycznej skrzyni biegów - Citroen C5

27 Lut 2017, 19:00

Cześć,panowie potrzebuje waszej pomocy.
Pacjent Citroen c5 2.0 hdi 109km,80kw,rocznik 2003.Szykuje się wymiana oleju w skrzyni automatycznej,tylko nie wiem co było wcześniej lane więc moje pytania:
-co zalać?
-ile tam dokładnie wchodzi litrów? (czytałem że ok 4)
-czy wymieniać też filtr?
velcapone
Aktywny
Awatar użytkownika
 
Posty: 323
Zdjęcia: 104
Auto: Subaru Legacy
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Automatyczna

27 Lut 2017, 21:55

Masz tam chyba skrzynię czterobiegową o oznaczeniu DP0 (AL4) bo AM6 były dopiero od 2005 roku jak dobrze kojarzę :)

Przy wymianie statycznej potrzebne będzie około 3,5 litra oleju, a przy wymianie dynamicznej 7 litrów.

Olej do tej skrzyni powinien spełniać specyfikację: Citroen/Peugeot AL4 PR 9736.22, Jaguar JLM 20237, Renault DP0, ATF LT 71141; ATF LA 2634. Myślę że dobrym olejem jest Ravenol.

Z togo co wiem filtra w tej skrzyni przy wymianie statycznej nie wymienia się.

Tu masz info o wymianie które znalazłem w necie, ale warto je jeszcze zweryfikować "Korek spustowy oleju ASB znajduje się na dole skrzyni. Korek ten wygląda jak taka podwójna śruba. Wykręca się tą większą. Olej nalewamy przez śrubę w górnej części skrzyni (obok linki zmiany biegów jest śruba na klucz "kwadrat"). Nalewamy ok 3,5l i odpalamy samochód. Rozgrzewamy go, samochód nie może być ani zimny ani gorący - optymalna temperatura skrzyni biegów (nie silnika) to 60 st. C. Wrzucamy "N" i odkręcamy na dole tą śrubę na mniejszy klucz. Następnie czekamy aż nadmiar oleju przestanie wypływać i zakręcamy korek."
Kacper
Forumowicz VIP
 
Posty: 6842
Zdjęcia: 3348
Miejscowość: Warszawa - okolice
Prawo jazdy: 14 09 1997
Auto: Volvo S40
Silnik: 2.0 140KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

28 Lut 2017, 01:05

Dzięki za odpowiedz,tam jest skrzynia czterobiegowa tylko właśnie nie wiem jakie dokładnie oznaczenie bo to nie mój samochód,ale to raczej właśnie DP0 (AL4).
Z tego co czytałem to przy wymianie filtra konieczne jest wyjęcie i rozłożenie skrzyni.
A jaki powinien być przybliżony koszt wymiany oleju statycznej?Bo za dynamiczną razem z filtrem w pobliskim warsztacie zawołali 1000zł.
velcapone
Aktywny
Awatar użytkownika
 
Posty: 323
Zdjęcia: 104
Auto: Subaru Legacy
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Automatyczna

28 Lut 2017, 11:23

Tak to będzie mniej więcej wyglądało cenowo.
daras88
Nowicjusz
 
Posty: 22
Prawo jazdy: 03 03 1970
Auto: BMW
Paliwo: Diesel

28 Lut 2017, 13:20

velcapone napisał(a):A jaki powinien być przybliżony koszt wymiany oleju statycznej?
Jeżeli będziesz miał swój olej to myślę że nie więcej jak 150zł za wymianę, mówię o warsztacie który zajmuje się automatami.

Tu jeszcze na forum znalazłem informację o pojemnościach oleju w silniku i skrzyni do Citroen C5 2.0 HDI :)
Kacper
Forumowicz VIP
 
Posty: 6842
Zdjęcia: 3348
Miejscowość: Warszawa - okolice
Prawo jazdy: 14 09 1997
Auto: Volvo S40
Silnik: 2.0 140KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

02 Mar 2017, 14:42

Ok dzięki za pomoc i rozjaśnienie sprawy :ok:
Zaleje olej Ravenol ATF 5/4HP FLUID.
Jest nawet filmik z wymiany :D

[Aby zobaczyć film musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]


Temat do zamknięcia.
velcapone
Aktywny
Awatar użytkownika
 
Posty: 323
Zdjęcia: 104
Auto: Subaru Legacy
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Automatyczna
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Niebezpieczne zderzenia boczne pojazdów
    Zderzenie się pojazdów w ruchu stanowiło ponad 55% wszystkich wypadków drogowych w Polsce w 2021 roku. Z tego najwięcej było zderzeń bocznych (7371), w których zginęło też najwięcej osób (443 osoby) ...
    MITSUBISHI Concept GR-HEV pickup z napędem hybrydowym
    Od początku prac badawczo-rozwojowych nad elektrycznymi rozwiązaniami transportowymi w 1966 roku działania firmy Mitsubishi Motors Corporation wynikały z przekonania, że pojazdy z napędem elektrycznym powinny z czasem stanowić ...