Sprowadzenie auta z Niemiec dla rodzicow do Polski

04 Maj 2010, 14:53

Witam!
Chcialabym sprowadzic auto z Niemiec dla rodzicow do Polski. Po przeczytaniu sporej ilosci tematow mam coraz wiekszy metlik w glowie i nie mam pojecia jak sie za to zabrac.
Auto jeszcze nie wybrane, najpierw chce dokladnie wiedziec co po kolei robic zeby nie popelnic jakis bledow.
Chce kupic auto do 20 000 PLN (max 5.000 Euro).

1. Pierwszy problem na kogo kupic auto? Ja mieszkam w DE nie mam zameldowania w PL. Auto ma byc dla rodzicow. Mam kupic je na siebie przewiezc do Polski i sprzedac lub podarowac rodzicom? Czy moge je kupic odrazu na rodzicow? Moge odsprzedac / podarowac auto, ktore dopiero co kupilam?
Jak bedzie z podatkiem? Musze zaplacic go w DE czy w PL? Jesli kupie auto na siebie, musze je rejstrowac, czy moge je odrazu wywiezc i sprzedac/podarowac rodzicom, ktorzy zarejstruja je w PL?
2. Potrzebuje jeszcze jakies dokumepnty oprocz:
- niemiecko-polskiej umowy kupna-sprzedazy (jesli kupie auto najpierw na siebie, to moge z rodzicami zawrzec umowe tylko w jezyku polskim?)
- brief + tlumaczenie przez tlumacza przysieglego
- rejstracje na wywoz (jakie?)

W Polsce:
- Pierwszy przeglad.
- Urzad celny (3,1% akcyza)
- Urzad skarbowy
- Wydzial komunikacji

Zapomnialam jeszcze o czyms?

Bede bardzo wdzieczna za kazda odpowiedz, podpowiedz.

Pozdrawiam!
Susanne
Nowicjusz
 
Posty: 2
Miejscowość: Berlin

04 Maj 2010, 18:47

Susanne napisał(a):. Pierwszy problem na kogo kupic auto?

To zalezy od Ciebie.Jezeli chcesz to mozesz kupić bezpośrednio na "starszych"...
Jezeli kupisz na siebie to będziesz musiała raczej rejestrować w Niemczech na siebie
a dopiero pózniej sporządzić akt darowizny na rodziców/w 100%nie jestem tego pewny/
Susanne napisał(a):Pierwszy przeglad.

Jezeli samochód ma aktualny przegląd to nie musisz tego robić...
Pozostałe sprawy tak jak sama to napisałaś... :grin:
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP
 
Posty: 6169
Miejscowość: Polska
Prawo jazdy: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

04 Maj 2010, 22:03

ad. 1 najprościej będzie kupić od razu na rodziców, kupno na Ciebie i oddawanie rodzicom niepotrzebnie komplikuje sprawę.

Umowa może sporządzona po polsku, niemiecku lub dwujęzyczna.
tu możesz pobrać umowę do wyboru:
POLSKA:
[link wygasł]

POLSKO-NIEMIECKA
[link wygasł]

NIEMIECKA:
[link wygasł]

Jak umowa będzie zawarta w Niemczech to nie płaci się dodatkowo podatku od kupna.

ad. 2 dokumenty:
dodatkowo jeszcze dowód rejestracyjny + tłumaczenie

Możesz przywieźć samochód na niemieckich tablicach bez wyrejestrowania w Niemczech i tak rejestrować. Nie ma obowiązku brania tablic wywozowych jeśli jest zarejestrowany i ma ważne badanie techniczne to nie ma po co dodatkowo płacić.

W Polsce dodatkowo jeszcze płacisz 500 zł recykling.

Tutaj możesz sobie wypełnić i wydrukować wszystkie dokumenty do urzędu celnego wraz z wyliczeniem akcyzy, skarbowego, recykling, opłaty skarbowe
[link wygasł]

Co do badania technicznego to trzeba pamiętać, że w Niemczech badania są ważne 2 lata a w Polsce tylko rok. Z tego powodu często niemieckie badania nie są ważne w Polsce.
Na pewno trzeba będzie zrobić badanie dodatkowe bo w niemieckich dokumentach nie ma roku produkcji a nacisk na oś jest podany w innych jednostkach niż w Polsce


pozdrawiam

Dariusz Sawicki
pozdrawiam

Dariusz Sawicki

Masz problem z rejestracją samochodu?
Daj znać zajmiemy się tym za Ciebie.
DariuszSawicki
Stały forumowicz
 
Posty: 1029
Miejscowość: Wrocław
Auto: Nie mam

05 Maj 2010, 09:15

Dziekuje za szybka odpowiedz :wink:

Czy jesli bede kupowac odrazu na rodzicow to potrzebuje jakies dodatkowe dokumenty? (ksera dowodow osobistych?)

Jesli auto bedzie zarejestrowane i przyjade na zwyklych rejestracjach to musze je pozniej spowrotem zabrac do niemiec czy oddaje w PL w urzedzie?

Pozdrawiam!
Susanne
Nowicjusz
 
Posty: 2
Miejscowość: Berlin

05 Maj 2010, 09:51

1. tablice oddajesz w urzędzie w PL
2. nie wiem jakie są zasady kupowania samochodów w Niemczech więc może przygotujesz umowę, sprzedawca podpisze 2 egzemplarze, prześlesz je do rodziców, oni podpiszą swoją część i odeślą jeden egzemplarz dla sprzedawcy.

Druga wersja to taka, że Ty podpisujesz umowę z upoważnienia rodziców - wtedy takie upoważnienie jest potrzebne do rejestracji.
tu masz taką umowę kupna i upoważnienie
[link wygasł]

[link wygasł]

a tu umowa na dwóch kupujacych
[link wygasł]

pozdrawiam

Dariusz Sawicki
pozdrawiam

Dariusz Sawicki

Masz problem z rejestracją samochodu?
Daj znać zajmiemy się tym za Ciebie.
DariuszSawicki
Stały forumowicz
 
Posty: 1029
Miejscowość: Wrocław
Auto: Nie mam

14 Maj 2010, 18:19

Witam!
Ja mam jeszcze jedno pytanie do tego moja sprawa troche inaczej wyglada ponieważ w moim wypadku samochod ktory chce sprowadzić chce mi poprostu podarować rodzina.. i czy w tej sytuacji potrzebuje coś więcej?
miechu90
Nowicjusz
 
Posty: 1
Miejscowość: Cieszyn
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Po zimie warto sprawdzić stan techniczny swojego auta
    Po zimie warto sprawdzić stan techniczny swojego auta i przygotować je do cieplejszych warunków. Chociaż w tym roku zima była łagodna, to jednak nasz samochód przez kilka miesięcy był narażony na działanie mrozu oraz substancji ...