Opony 14-letnie

25 Lut 2017, 16:15

witam, mam auto od nowości z oryginalnymi oponami, czyli 14 letnie ale z dobrym bieżnikiem, normalnie to bym dawno je wymienił tylko że te auto jest jako drugi samochód w rodzinie i służy tylko do jazdy po mieście i nie wiem czy jest sens wymieniać
toom
Początkujący
 
Posty: 55
Prawo jazdy: 15 05 1980
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: clio/fabia
Silnik: 1.2 16v /sdi
Rok produkcji: 2003

27 Lut 2017, 12:02

toom napisał(a):mam auto od nowości z oryginalnymi oponami, czyli 14 letnie ale z dobrym bieżnikiem
To że masz bieżnik jeszcze dobry nie świadczy o tym że opona jest dobra. Tak stara opona ma twardą gumę pewnie już widać spękania na bokach, do tego jest dużo bardziej śliska na suchym nie wspominając już o awaryjnym hamowaniu na mokrej nawierzchni. Są jeszcze inne minusy...

Jednym słowem takie gumy powinno się wymienić dla własnego bezpieczeństwa nawet jak jeździsz mało.
Kacper
Forumowicz VIP
 
Posty: 6842
Zdjęcia: 3348
Miejscowość: Warszawa - okolice
Prawo jazdy: 14 09 1997
Auto: Volvo S40
Silnik: 2.0 140KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

27 Lut 2017, 20:19

toom napisał(a):witam, mam auto od nowości z oryginalnymi oponami, czyli 14 letnie ale z dobrym bieżnikiem, normalnie to bym dawno je wymienił tylko że te auto jest jako drugi samochód w rodzinie i służy tylko do jazdy po mieście i nie wiem czy jest sens wymieniać
Masz racje , nie wymieniaj , tylko ŻE jak rozmówisz się np. z żoną , synem, córką że przydupili bo nie wyhamowali :mrgreen: Jak sam to kupisz se browara i się zapijesz z żalu jaki to ja głupi byłem. Pozdrawiam.
Nie odpowiadam na problemy na PW
bonifacy
Stały forumowicz
 
Posty: 4673
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 01 01 1981
Auto: Fabia II , Fabia II
Silnik: 1,4 CGGB , 1,4 BXW
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna

28 Lut 2017, 11:50

Po tylu latach to ta guma mogła już stracić właściwości.
daras88
Nowicjusz
 
Posty: 22
Prawo jazdy: 03 03 1970
Auto: BMW
Paliwo: Diesel

28 Sie 2018, 14:10

Niestety guma zużywa się również "ze starości" i nawet jeżeli opony mają jeszcze dużo bieżnika, mogą niestety stracić swoje właściwości i nie zapewnią odpowiedniej przyczepności. Guma twardnieje, robią się sztywne. Z kolei "boki" opony mogą ulegać pęknięciu. Opony to jeden z najważniejszych elementów zapewniających bezpieczeństwo w samochodzie, dlatego absolutnie nie warto na nich oszczędzać.
Sprzegla24
Początkujący
 
Posty: 74
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Toyota Corolla 1.8 VVT-i Hybrid - test spalania
    To jeden z powodów, dla których najnowsza, 12. już generacja Toyoty Corolli szturmem zdobyła rynek kompaktowych samochodów, obejmując pozycję lidera w swoim segmencie. Wersja z hybrydowym napędem 1.8 ...
    Akcesoria zimowe – wyposaż swoje auto!
    Mróz potrafi naprawdę narobić sporo szkód, jeżeli chodzi o wygodę i komfort jazdy zimą. Na pewno nieraz musiałeś rano wstawać wcześniej tylko po to, by odpowiednio przygotować Twoje auto do jazdy. Na szczęście ...