Parametry akumulatora

16 Lut 2008, 16:04

Witam, padł mi w seacie akumulator no i muszę kupić nowy w zwiazku z czym mam pytanie. Mój stary akumulator miał parametry 12V 480 A, 60ah. Znalazłem Centre o takich samych wymiarach zewnętrznych ( żeby mi dobrze pasował) ale nieco innych parametrach: 12V, 640 A i 62 ah. Czy taka różnica w parametrach ma znaczenie ? mogę go kupić czy musze udać sie do serwisu i kupić taki sam jak miałem wczęsniej ?

a moze lepiej kupic Centre Plus której moc rozruchowa to 540 A

gdzies czytalem ze aku o mniejszej mocy rozruchowej sa trwalsze

Dzieki za odp.
ghost41
Nowicjusz
 
Posty: 17
  • 16 Lut 2008, 19:44

    Zaleca się,żeby akumulator był taki jaki zaleca producent samochodu.Dlaczego?Dlatego,że pojemność akumulatora w samochodzie jest uzalezniona od mocy alternatora oraz potrzeb odbiorników zamontowanych w samochodzie.Akumulatory są tak dobierane,żeby podczas jazdy,alternator ładował akumulator,po spadku jego sprawności spowodowanej rozruchem(żeby akumulator się naładował do tego stanu,który był przed uruchomieniem silnika,samochodem trzeba jechać przez 15 - 20 minut przy obrotach powyżej 2000) oraz żeby starczyło prądu do odbiorników włączanych podczas jazdy - np. świateł mijania,świateł stop,kierunkowskazy i inne.Jeżeli alternator nie da rady oddawać prądu do odbiornikó,wówczas prąd ten jest pobierany z akumulatora.Jeżeli akumulator będzie miał większą pojemność od zalecanej przez producenta samochodu,to będzie on cały czas niedoładowany i szybko ulegnie uszkodzeniu.Od naładowania akumulatora zależy też jego prąd rozruchowy - im mniej naładowany,tym mniejszy prąd rozruchowy.
    Im większy prąd rozruchowy,tym krócej kręcimy rozrusznikiem i mniej pobieramy prądu z akumulatora,a co za tym idzie,czas ładowania podczas jazdy jest krótszy.Wielkość tego prądu ma wielkie znaczenie w zimie,kiedy to sprawność akumulatora maleje na mrozie.Tak więc warto kupić akumulator o większym prądzie rozruchowym,ale taki,jaki zaleca producent.Jezeli producent zaleca w twoim samochodzie akumulator o pojemności 60 Ah,to możesz w sumie kupić 62Ah - taka różnica raczej nie wpłynie negatywnie na akumulator.Należy też zwrócić uwagę na rozmieszczenie biegunów akumulatora - jak bedą odwrotnie,to mogą być problemy z podłączeniem masy.Akumulatory o większym prądzie rozruchowym nie mają krótszego żywota.Teoretycznie taki akumulator,jezeli jest ładowany odpowiednim prądem,wytrzyma dłużej - podczas rozruchy oddaje mniej prądu(szybszy czas zapłonu).
    Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
    MotoAlbercik
    Moderator
    Awatar użytkownika
     
    Posty: 20285
    Zdjęcia: 1212
    Miejscowość: Tychy
    Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
    Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
    Paliwo: Benzyna + LPG
    Typ: Terenowy
    Skrzynia biegów: Automatyczna
    Rok produkcji: 2000

    16 Lut 2008, 21:46

    Ja raczej pokonuje krótkie trasy wiec ładowanie jest krotkie. Twoim zdaniem jaki wiec akumulator bedzie korzystniej kupić i dla jego żywotności i dla samochodu Centra Futura 62ah i 640 A czy Centra plus 62ah i 540 A ?
    ghost41
    Nowicjusz
     
    Posty: 17

    17 Lut 2008, 12:49

    Z tych dwóch akumulatorów,to oczywiście warto kupić ten,który ma większy prąd rozruchowy,czyli 62Ah i 640A.Ale to jezeli chodzi o te dwa akumulatory.Natomiast co do twojego samochodu,to nie wiem jaki masz i jaki akumulator zaleca producent.Musisz to sprawdzić w książce obsługi wg marki,modelu i typu samochodu.Tym bardziej jest wskazany akumulator zalecany przez producenta,ponieważ pokonujesz krótkie trasy.Jeżeli dasz akumulator o większej pojemności,to będzie on cały czas niedoładowany,aczkolwiek i tak też będzie z tym,który zaleca producent,z powodu tych krótkich tras.Bedziesz musiał go co jakiś czas sprawdzać i w miarę jego potrzeb doładowywać,ponieważ będzie on ciągle niedoładowany.Niestety,akumulatory nie lubią krótkich tras np. 5 km do pracy i po 8 godzinach spowrotem - nawet silnik tego nie lubi,bo nie zdąży się nagrzać.
    Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
    MotoAlbercik
    Moderator
    Awatar użytkownika
     
    Posty: 20285
    Zdjęcia: 1212
    Miejscowość: Tychy
    Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
    Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
    Paliwo: Benzyna + LPG
    Typ: Terenowy
    Skrzynia biegów: Automatyczna
    Rok produkcji: 2000

    17 Lut 2008, 13:27

    parametry starego akumulatora zamontanego fabrycznie: 12V 60 ah, 480 A. Producenta nie znam, bo nic tam nie pisze, nawet w serwisie mi nie powiedzieli
    ghost41
    Nowicjusz
     
    Posty: 17

    17 Lut 2008, 15:53

    Jeżeli fabrycznie był 60 Ah,to ten 62Ah może być.Prąd rozruchowy w tym momencie nie ma znaczenia.Ale nalezy przyjąć,że im większy tym lepszy.Tak więc można zamontować ten 62Ah 640A.Ale pamiętaj o tym,że jezeli pokonujesz krótkie trasy,to musisz go kontrolować i co jakiś czas doładowywać prostownikiem,bo bedzie niedoładowany.
    Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
    MotoAlbercik
    Moderator
    Awatar użytkownika
     
    Posty: 20285
    Zdjęcia: 1212
    Miejscowość: Tychy
    Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
    Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
    Paliwo: Benzyna + LPG
    Typ: Terenowy
    Skrzynia biegów: Automatyczna
    Rok produkcji: 2000
    • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

      Najbardziej ekonomiczne SUV-y
      Specjaliści z amerykańskiej organizacji Consumer Reports po raz kolejny wzięli pod lupę paliwożerność SUV-ów i wybrali najbardziej oszczędne auta z tego segmentu. Wszystkie przetestowane przez Amerykanów egzemplarze ...
      Najnowsze BMW serii 7
      BMW serii 7 - luksus na miarę przyszłości. Ten najnowocześniejszy w historii bawarskiego koncernu model będzie można zobaczyć już 24 listopada 2015 r. na targach Fleet Market w Centrum EXPO XXI w Warszawie. BMW serii 7 – ...

    18 Lut 2008, 02:10

    Zresztą wieczorkiem dla rozluźnienia można zrobić sobie te 20km, tak żeby się odstresować od czasu do czasu :)
    GDYBY PRZEDNI NAPĘD BYŁ LEPSZY TO CHODZILIBYŚMY NA RĘKACH :)
    Bryann
    Stały forumowicz
    Awatar użytkownika
     
    Posty: 1894
    Miejscowość: Jawor
    Auto: Nie mam

    18 Lut 2009, 09:42

    Mam problem z akumulatorem. Był mierzony w sklepie i jego napięcie to 12,6V, a prąd rozruchowy to 385A, gdzie znamionowa wart. to 680A. Silnik 1,9 TDI. Rozrusznik, napięcie 10,01V, ładowanie 14,43V. Czy ze względu na niski prąd rozruchowy jest sens go ładować? Czy ładowanie akumulatora prostownikiem mu pomoże czy nie? Szykuję się do sprzedaży auta i nie chciałbym inwestować w nowy aku. Jeżdżę tak już prawie 2 miesiące i raz uruchamiałem na kable i dziś znowu musiałbym, ale zostawiłem samochód pod domem.
    Z góry dziękuję za odp.
    chicken77
    Nowicjusz
     
    Posty: 5

    18 Lut 2009, 19:42

    Chicken77 możesz go podładować -nawet by wypadało-nic mu od tego nie będzie a myśle,że powinien odpalać normalnie bez podłączania kabli.
    A takie pytanie na marginesie jak podłączasz przewody aby podpiąć drugi akumulator?
    piotrpz87
    Stały forumowicz
    Awatar użytkownika
     
    Posty: 1427
    Miejscowość: Szczecin
    Prawo jazdy: 01 01 2001
    Auto: Mazda 6
    Silnik: 2,3
    Paliwo: Benzyna
    Typ: Sedan/Limuzyna
    Skrzynia biegów: Manualna
    Rok produkcji: 2002

    18 Lut 2009, 20:57

    + do +
    - do -
    chicken77
    Nowicjusz
     
    Posty: 5

    18 Lut 2009, 21:12

    Tak myślałem.
    Moja rada i specjalistów produkujących akumulatory- Kable się podłącza
    + do + a - do akumulatora i do masy np. gdzieś przy silniku ale nie bezpośrednio do klemy minusowej drugiego aku. - bo masa jest wszędzie w samochodzie a podłączając tak jak napisałeś grozi to wybuchem akumulatora-nie mówie że zawsze wybuchnie ale może się tak stać i takie rzeczy naprawde mają miejsce.
    piotrpz87
    Stały forumowicz
    Awatar użytkownika
     
    Posty: 1427
    Miejscowość: Szczecin
    Prawo jazdy: 01 01 2001
    Auto: Mazda 6
    Silnik: 2,3
    Paliwo: Benzyna
    Typ: Sedan/Limuzyna
    Skrzynia biegów: Manualna
    Rok produkcji: 2002

    19 Lut 2009, 06:40

    hmm, ciekawa rada
    dzięki
    chicken77
    Nowicjusz
     
    Posty: 5