Pięć gwiazdek EuroNCAP dla Lexusa CT 200h

Pięć gwiazdek EuroNCAP dla Lexusa CT 200h

27 Maj 2011, 10:54

Nowy Lexus CT 200h uzyskuje najwyższą, pięciogwiazdkową ocenę w testach zderzeniowych Euro NCAP
  Najwyższa nota – pięć gwiazdek, z wynikiem 94% za ochronę dorosłych pasażerów
  Wyjątkowy poziom ochrony przed skutkami zderzenia tylnego, dzięki fotelom chroniącym przed urazami kręgów szyjnych
  Jedyny kompaktowy przedstawiciel klasy premium ze standardowo montowanymi poduszkami powietrznymi chroniącymi kolana kierowcy i pasażera
Lexus CT 200h uzyskał prestiżową, najwyższą – pięciogwiazdkową – notę w testach zderzeniowych Euro NCAP, z ogólnym wynikiem punktowym 83/100. Rezultat ten znacznie przekracza minimum wymagane dla pięciu gwiazdek i plasuje nowego Lexusa pośród najbezpieczniejszych modeli w segmencie samochodów kompaktowych klasy premium.

Rangę tego osiągnięcia dodatkowo zwiększa fakt, że od 2009 roku Euro NCAP wprowadziło nowe, bardziej rygorystyczne testy zderzeniowe. Znowelizowany program składa się z czterech pól oceny: ochrona przewożonych dorosłych, ochrona przewożonych dzieci, ochrona pieszych oraz zupełnie nowy element – wspomaganie bezpieczeństwa. Ponadto oceniane są funkcje prewencyjne, takie jak sygnalizacja braku zapięcia pasów bezpieczeństwa, elektroniczna stabilizacja toru jazdy, czy ogranicznik prędkości jazdy, co czyni uzyskanie pięciu gwiazdek z roku na rok zadaniem coraz trudniejszym.

Lexus CT 200h uzyskał 94% za ochronę przewożonych dorosłych, 84% za ochronę przewożonych dzieci, 55% za ochronę pieszych oraz 86% za wspomaganie bezpieczeństwa.

Komentując wynik w kategorii wspomagania bezpieczeństwa, Euro NCAP podkreśla maksymalną liczbę punktów uzyskanych przez CT 200h w teście zderzenia z boczną barierą, skuteczne działanie ochronne poduszek kolanowych przed przednimi fotelami oraz wysoki poziom ochrony przed urazami kręgów szyjnych. Dzięki zastosowaniu foteli z systemem WIL (Whiplash Injury Lessening) drugiej generacji, nowy kompakt klasy premium otrzymał doskonałą ocenę pod względem przeciwdziałania skutkom zderzeń tylnych.

Podczas zwykłej jazdy, wchodzące w skład systemu ochrony przed urazami kręgów szyjnych WIL zagłówki foteli pozostają możliwie blisko głowy jadącego. Natomiast w momencie zderzenia tułów osoby miękko zapada się w fotelu, co powoduje zmniejszenie odległości pomiędzy jego głową a zagłówkiem, a tym samym obniża ryzyko urazu kręgów szyjnych.

W testach weryfikujących poziom bezpieczeństwa przewożonych dzieci, CT 200h uzyskał dobry wynik w zakresie ochrony dzieci 18-miesięcznych i 3-letnich. Zaś w kategorii ochrony pieszych, zderzak wykazał minimalne zagrożenie dla nóg, za co otrzymał maksymalną liczbą punktów Euro NCAP.

Legitymując się bardzo sztywną i jednocześnie pochłaniającą energię zderzenia skorupą nadwozia oraz długą listą elementów bezpieczeństwa biernego i służących ochronie pieszych, CT 200h zapewnia w każdej sytuacji drogowej maksymalny możliwy poziom ochrony.

Nowy model kompaktowy Lexusa jest jedynym samochodem w swojej klasie standardowo wyposażonym w poduszki powietrzne chroniące kolana kierowcy i pasażera na przednim fotelu. Poduszki te rozwijają się spod deski rozdzielczej równocześnie z poduszkami czołowymi, chroniąc przed uderzeniem w kolumnę kierowniczą i dolną powierzchnię deski rozdzielczej. Ponadto, ograniczając przemieszczanie się bioder i tułowia przy silnym zderzeniu, przyczyniają się również do zmniejszenia ryzyka urazów głowy i klatki piersiowej.

Jako pierwszy na świecie kompakt klasy premium, CT 200h może być również wyposażony w opcjonalny układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (Pre-Crash Safety system – PCS). Układ ten zapobiegawczo przygotowuje do optymalnego zadziałania pasy bezpieczeństwa i wspomaga awaryjne hamowanie, pomagając zmniejszyć zakres uszkodzeń i obrażeń powypadkowych, a w razie nieuniknionej kolizji uruchamia hamulce w sposób automatyczny. Nie wymagający dopłaty układ adaptacyjnej kontroli prędkości jazdy (Adaptive Cruise Control – ACC) samoczynnie dostosowuje prędkość jazdy CT 200h do tempa poruszania się pojazdu z przodu.

Standardowo oferowany jest zmodernizowany elektronicznie sterowany układ hamulcowy z funkcją odzysku energii (ECB-R), układem ABS, wspomaganiem hamowania awaryjnego, regulacją siły napędowej (TRC) oraz stabilizacją toru jazdy (VSC).

źródło: toyota.pl
Pozdrawiam,
Artek
ArteK
Forum Samochodowe
 
Posty: 4298
Zdjęcia: 10186
Rejestracja: 08 Mar 2006, 21:21
Miejscowość: Warszawa
Prawo jazdy od: 12 12 1996
Przebieg/rok: 23tys. km
Auto: Toyota Yaris, Grand Voyager
Silnik: 1.3 VVTi, 3.3 V6
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2008

 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Jak podjeżdżać na wzniesienia i bezpiecznie z nich zjeżdżać? Jak podjeżdżać na wzniesienia i bezpiecznie z nich zjeżdżać?
  Poruszanie się po ulicach miast przypomina często wyprawę w trudno dostępny teren. Wysokie krawężniki, koleiny, dziury na drodze mogą być wyzwaniem nawet dla doświadczonych offroadowców. Zauważyli to producenci samochodów ...
  Classic Car Festival w Tokio - zabytkowe perły Classic Car Festival w Tokio - zabytkowe perły
  Zabytkowe samochody mają swój nieodparty urok, o czym już po raz kolejny mogli się przekonać goście tegorocznego Classic Car Festival zorganizowanego przez Toyota Automobile Museum. W imprezie wzięły udział najpiękniejsze ...

 •  
  • Warto przeczytać
  • Trial Lędziny 2014 czerwiec
   Master Truck
   SuperOES & BMW Challenge - 10.03.2012, Tor Poznań - zdj. 8
   Fiat Freemont Cross
   Samochody z graffiti