Pierwszy, oszczędny samochód

21 Paź 2016, 23:22

Witam.
Planuję zakup swojego pierwszego samochodu, obecnie jeżdżę samochodem rodziców, a jako, że prawko mam już jakiś czas to chyba nastał dobry moment na coś własnego.

Celuję w nieduże auto, które będzie przede wszystkim oszczędne w spalaniu, a ewentualne naprawy będą się mieścić w granicach rozsądku.

Przeglądając inne tematy widziałem, że polecacie:
- Honda Civic VI
- Toyota Corolla e11 1.3 1.4 i 1.6.
Myślałem też nad jakimś A3 przedlift w gazie lub Mazdą 323F, ew. Audi 80 (ale to pewnie już trochę więcej spali)

Znalałzem taką Hondę, co myślicie? Od 8 lat 1 właściciel w kraju rocznik 1998, 1.4 benz, prezentuje się całkiem ładnie:
[link do oferty na Olx wygasł]
ploki7
Nowicjusz
 
Posty: 34
Auto: A

21 Paź 2016, 23:26

Zakładam, że budżet to ~5k, a więc szukamy konkretnego egzemplarza w najlepszym stanie, a nie marki i modelu. Choć Civic i e11 dobry trop.
Napisz skąd jesteś to coś się poszuka
mike
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 14033
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Zawiercie|Śląsk
Prawo jazdy: 04 09 2013
Auto: Lexus ES 330
Silnik: 3.3 V6 228KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2004

21 Paź 2016, 23:28

Można szukać w całym województwie podkarpackim. Co myślicie o Civicu, który wrzuciłem w 1 poście? Dość mocno wpadł mi w oko.
ploki7
Nowicjusz
 
Posty: 34
Auto: A

21 Paź 2016, 23:39

Odpicowany przez handlarza no i ten przebieg zupełnie przez przypadek tuż poniżej magicznej granicy 200k
mike
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 14033
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Zawiercie|Śląsk
Prawo jazdy: 04 09 2013
Auto: Lexus ES 330
Silnik: 3.3 V6 228KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2004

21 Paź 2016, 23:43

Pewne, że handlarz? Mam tam jakieś 40min drogi, na pewno nie warto zobaczyć? Cena jakaś zaniżona chyba nie jest jak patrze na inne Civici.
ploki7
Nowicjusz
 
Posty: 34
Auto: A

22 Paź 2016, 00:30

Tak, widać po typowo handlarskich zdjęciach

40min to nie drugi koniec PL, możesz się przejechać
mike
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 14033
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Zawiercie|Śląsk
Prawo jazdy: 04 09 2013
Auto: Lexus ES 330
Silnik: 3.3 V6 228KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2004
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Corvette C3 Stingray
    Długa maska, wąska talia i zjawiskowy wygląd. Mowa o samochodzie Corvette C3 Stingray - kolekcjonerskim rarytasie. Choć od jego stworzenia minęło ponad 40 lat nadal zadziwia nowoczesną stylistyką i świetnymi osiągami. Samochód ...
    Toyota Avensis silnik 2.0 D-4D Powerboost
    Avensis 2.0 D-4D Powerboost rozwija moc 150 KM (o 26 KM więcej niż w przypadku wersji seryjnej) oraz moment obrotowy 350 Nm (w zakresie 1600-2800 obr./min., o 40 Nm wiecej niż w przypadku wersji seryjnej). Dzięki temu przyśpieszenie ...

22 Paź 2016, 00:37

Hondy w dobrym stanie są drogie chyba że niepopularny model. Obejrzeć zawsze warto. Potem porównaj z Corollą bo to bardzo dobry model. Jedyne częste problemy w obu autach to rdza. Ze wszystkim innym sobie można poradzić ale jak auto ma ukrytą rdzę to umarł w butach (chyba że to nie przeszkadza i planujemy zezłomować auto po 3-5 latach). Przebieg dla tych japońców to nie straszna sprawa jeżeli auto było odpowiednio traktowane. A to widać przy dokładnych oględzinach - praca silnika na zimno, samo odpalanie, obroty jałowe, czy robi się plama pod silnikiem itp. No i rdza pod spodem - może być trochę i to jest normalne a może być masakra.
Trzeci typ made in japan to Suzuki Swift. Mazdę i Nissana odradzam.
VW, Audi, Skoda, Seat też warte oglądania.
Zaopatrz się w tester lub miernik lakieru i rób testdrive :)
lybra
Nowicjusz
 
Posty: 17
Miejscowość: Kielce

22 Paź 2016, 00:50

Być może jutro się tam przejadę, zależy od tego czy uda mi się zgadać z kimś znajomym kto trochę bardziej ogarnia temat.

W każdym razie o co zadbać gdy już się tam znajdę? W poradniku przeczytałem o pytaniu odnośnie opłat (przegląd itp), ostatnie wymiany w samochodzie, blacharka (ale to już trzeba jakoś sprawdzić mniej więcej), no i rozruch podobnie.

Dopiero na końcu jeśli jakimś cudem wszystko by mi odpowiadało to jakaś losowa stacja diagnostyczna? Jaki jest mniej więcej koszt takiej przyjemności?
ploki7
Nowicjusz
 
Posty: 34
Auto: A

22 Paź 2016, 01:41

W ogóle nie zakładaj przed obejrzeniem auta że będziesz je kupował. Załóż sobie że najpierw obejrzysz chociaż 3. Dopiero po obejrzeniu ich i przejechaniu się wybierz który się nadaje lub który jest najlepszy i sprawdź go na stacji a najlepiej weź osobę zaufaną kumatą w mechanice lub jedź na zaufaną stację diagnostyczną. Tam mogą wyjść jakieś kwiatki i wtedy możesz dojść do wniosku że musisz sprawdzić inny. A jak będzie ok albo zbijesz z ceny to wtedy 1 dzień na ochłonięcie i ostatnie przemyślenie decyzji. Cena na stacji gdzieś była w internecie podana, sam nie korzystam bo wolę zaufaną osobę.
Jak masz taką kumatą zaufaną osobę to jesteś w domu :) I tak można nie wszystko wykryć dlatego najważniejsza jest bezwypadkowość i rdza bo jej na dobrą sprawę nie da się naprawić tylko z nią walczyć. Resztę taniej lub drożej naprawisz.
Co do tego na co zwracać uwagę to najlepiej mieć porównanie do jakiegokolwiek auta z małym przebiegiem w dobrym stanie (nie mówiąc o nowym). Wtedy będziesz widział że coś za ciężko chodzi itp. W starym aucie będzie różnica ale punkt odniesienia będziesz wtedy miał.
lybra
Nowicjusz
 
Posty: 17
Miejscowość: Kielce

22 Paź 2016, 08:56

Zastanawia mnie, że ten Civic ma klimę, a nie ma żadnej elektryki. Z tych zdjęć jedyne co mogłem zauważyć to na zdjęciu bokiem po prawej stronie nad progiem jest jakieś otarcie z lekkim odpryskiem na biało.

Tak jak piszesz najważniejsze czy nie był składany z 8 aut i nie ma rdzy na tyle by z tym nie walczyć. Jakieś jeszcze sugestie typowe dla tego modelu na co zwracać uwagę?
ploki7
Nowicjusz
 
Posty: 34
Auto: A

22 Paź 2016, 09:11

Ładny ten Civic obejrzeć nie zaszkodzi.
Najważniejszą rzeczą na którą trzeba zwrócić uwagę to własnie ruda a poza tym patrz na wszystko jak przy każdym innym aucie.
Wydajemy pieniądze, których nie mamy, na tuning, którego nie potrzebujemy, by podobać się ludziom, których nie znamy.
Barol
Moderator - Jakie auto kupić?
Awatar użytkownika
 
Posty: 38404
Zdjęcia: 0
Miejscowość: Górny Śląsk
Auto: VW Golf VI
Silnik: 1.4 TSI 122KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2012

22 Paź 2016, 11:17

Panowie wygooglowałem sobie nr telefonu gościa od tego ładnego CIvica:

https://www.google.pl/search?q=606+329+ ... =606329481

i nie wiem czy jest jakiś najmniejszy sens by tam w ogóle pojechać.. a w sumie już miałem się tam wybierać. Niby od 8 lat 1 właściciel, no ale..
ploki7
Nowicjusz
 
Posty: 34
Auto: A

22 Paź 2016, 12:08

Być może był w rękach mechanika kto to wie ewentualnie poproś o numer VIN,sprawdzimy jak było.
Wydajemy pieniądze, których nie mamy, na tuning, którego nie potrzebujemy, by podobać się ludziom, których nie znamy.
Barol
Moderator - Jakie auto kupić?
Awatar użytkownika
 
Posty: 38404
Zdjęcia: 0
Miejscowość: Górny Śląsk
Auto: VW Golf VI
Silnik: 1.4 TSI 122KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2012

22 Paź 2016, 13:12

[link do oferty na Olx wygasł]

Haha, nie wiem czy mi coś świruje czy Civic VI sprowadzony z Niemiec, 8 lat jeden właściciel za 5200zł zmienił się nagle na Civica VII sprowadzonego z Włoch za 15 tyś! :lol:
ploki7
Nowicjusz
 
Posty: 34
Auto: A

22 Paź 2016, 13:52

Czyli drobny handlarzyna.
Wydajemy pieniądze, których nie mamy, na tuning, którego nie potrzebujemy, by podobać się ludziom, których nie znamy.
Barol
Moderator - Jakie auto kupić?
Awatar użytkownika
 
Posty: 38404
Zdjęcia: 0
Miejscowość: Górny Śląsk
Auto: VW Golf VI
Silnik: 1.4 TSI 122KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2012