Płukanie chłodnicy-pytanie

Płukanie chłodnicy-pytanie

09 Kwi 2011, 12:30

Witam ponownie
Chcę w swoim aucie przeczyścić układ chłodzenia silnika a konkretnie chłodnicę (poprzedni właściciel miał to zrobić ale chyba zrobił to niedokładnie). Jaki polecacie skuteczny środek? Pytam tutaj bo Wiem że lepiej zapytać i kupić a porządnie niż 2 razy się męczyć :wink:
shorty1988
Początkujący

Miejscowość: Rawicz
Prawo jazdy od: 01 01 2001
Auto: BMW e46 320td 150KM 2002r

Re: Płukanie chłodnicy-pytanie

10 Kwi 2011, 08:14

Jeśli jest zaszlamiona ,to benzyną,jeśli zakamieniona, to( najszybszy sposób)soda kaustyczna,pod warunkiem,że użyje się odpowiedniego stężenia oraz czasu,by nie przeżarła ścianek.
PhantomASA1
Forumowicz VIP

Miejscowość: Z prawdy :)

10 Kwi 2011, 08:52

Jak płukać to cały układ a nie samą chłodnicę.Benzyna i soda kaustyczna to raczej odpada bo może się skończyć wymianą chłodnicy lub nagrzewnicy.Ja płukałem czymś takim http://www.prestone.pl/produkty/uklad-c ... odnic.html i efekt był lepszy niż myślałem.
kant95
Zaawansowany

Miejscowość: lublin
Prawo jazdy od: 01 01 1981
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Chrysler Voyager
Silnik: 2.5
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Van
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1995

10 Kwi 2011, 10:32

Zgoda,tylko musisz chłodnicę wymontować :!: Płukałem już chłodnicę benzyną(naturalnie jeśli jest zespolona z chłodnicą automatycznej skrzyni,to wtedy nie wolno,benzyna niszczy uszczelnienia gumowe wewnątrz chłodnicy) Są preparaty na rynku,które wlewa się do układu chłodzenia,oczyszczają układ z oleju, ale czy likwidują rzeczywiście kamień?tego nie wiem.Niskiej jakości płyny chłodnicze, potrafią pokryć calutki układ warstwą ----tynku---nie jest łatwo się go pozbyć.Najlepiej jest stosować płyny wysokiej jakości z dodatkiem preparatu zapobiegającego odkładaniu się kamienia kotłowego.Jeśli chodzi o sodę kaustyczną,błyskawicznie likwiduje kamień,tylko oczywiście trzeba ją wymontować i naturalnie ,chłodnica nie może mieć przeżartych przez rdzę ścianek,wtedy najlepiej kupić nową.
PhantomASA1
Forumowicz VIP

10 Kwi 2011, 10:51

ale używając tego środka (Prestone Super Radiator Flush) nie mogę odkręcać chłodnicy przecież!!! W chłodnicy najprawdopodobniej mam kamień bo płyn który normalnie powinien mieć kolor pomarańczowy ma kolor brązowy(!) :???:
shorty1988
Początkujący

Miejscowość: Rawicz
Prawo jazdy od: 01 01 2001
Auto: BMW e46 320td 150KM 2002r

10 Kwi 2011, 15:25

Płyn kwalifikuje się do wymiany :!: Przepłukaj calutki układ zwykłą wodą(na zimnym silniku),potem zlej wszystko i zalej najlepiej płynem Prestone ,możesz dodać Super Radiator Flush i tak jeździj.Brunatny kolor płynu nie musi świadczyć o obecności kamienia ,lecz o zużyciu (dawno nie wymieniany)i pojawieniu się rdzy w układzie chłodzenia.
PhantomASA1
Forumowicz VIP

• Ciekawe publikacje motoryzacyjne

54 Rajd Barbórka w drugi weekend grudnia 54 Rajd Barbórka w drugi weekend grudnia
    Rajd Barbórka odbędzie się w tym roku w drugi weekend miesiąca. Rywalizacja na odcinkach specjalnych oraz trasie Kryterium Asów na Karowej będzie toczyła się w sobotę, 10 grudnia. 54. edycja kultowej imprezy ...
    Pickup ŠKODA FUNstar Pickup ŠKODA FUNstar
    Nowy samochód marzeń 23 stażystów ze Szkoły Zawodowej ŠKODA Auto to zuchwały Pickup ŠKODA FUNstar. Koncepcja tego pojazdu, opartego na nowej ŠKODZIE Fabia, jest rezultatem projektu "samochód ...

•  
    • Warto przeczytać
    • DSCN5829
      Miasteczko Master Truck o zachodzie słońca
      Chevrolet Master Eagle 1933, tył
      Volkswagen Golf III, srebrny, dziewczny, 5
      Renault Megane R.S. 275 Trophy, przód