Płukanie chłodnicy-pytanie

09 Kwi 2011, 12:30

Witam ponownie
Chcę w swoim aucie przeczyścić układ chłodzenia silnika a konkretnie chłodnicę (poprzedni właściciel miał to zrobić ale chyba zrobił to niedokładnie). Jaki polecacie skuteczny środek? Pytam tutaj bo Wiem że lepiej zapytać i kupić a porządnie niż 2 razy się męczyć :wink:
shorty1988
Początkujący
 
Posty: 171
Miejscowość: Rawicz
Prawo jazdy: 01 01 2001
Auto: BMW e46 320td 150KM 2002r

10 Kwi 2011, 08:14

Jeśli jest zaszlamiona ,to benzyną,jeśli zakamieniona, to( najszybszy sposób)soda kaustyczna,pod warunkiem,że użyje się odpowiedniego stężenia oraz czasu,by nie przeżarła ścianek.
PhantomASA1
Forumowicz VIP
 
Posty: 8466
Zdjęcia: 3
Miejscowość: Z prawdy :)

10 Kwi 2011, 08:52

Jak płukać to cały układ a nie samą chłodnicę.Benzyna i soda kaustyczna to raczej odpada bo może się skończyć wymianą chłodnicy lub nagrzewnicy.Ja płukałem czymś takim http://www.prestone.pl/produkty/uklad-c ... odnic.html i efekt był lepszy niż myślałem.
kant95
Zaawansowany
 
Posty: 695
Miejscowość: lublin
Prawo jazdy: 01 01 1981
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Chrysler Voyager
Silnik: 2.5
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Van
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1995

10 Kwi 2011, 10:32

Zgoda,tylko musisz chłodnicę wymontować :!: Płukałem już chłodnicę benzyną(naturalnie jeśli jest zespolona z chłodnicą automatycznej skrzyni,to wtedy nie wolno,benzyna niszczy uszczelnienia gumowe wewnątrz chłodnicy) Są preparaty na rynku,które wlewa się do układu chłodzenia,oczyszczają układ z oleju, ale czy likwidują rzeczywiście kamień?tego nie wiem.Niskiej jakości płyny chłodnicze, potrafią pokryć calutki układ warstwą ----tynku---nie jest łatwo się go pozbyć.Najlepiej jest stosować płyny wysokiej jakości z dodatkiem preparatu zapobiegającego odkładaniu się kamienia kotłowego.Jeśli chodzi o sodę kaustyczną,błyskawicznie likwiduje kamień,tylko oczywiście trzeba ją wymontować i naturalnie ,chłodnica nie może mieć przeżartych przez rdzę ścianek,wtedy najlepiej kupić nową.
PhantomASA1
Forumowicz VIP
 
Posty: 8466
Zdjęcia: 3
Miejscowość: Z prawdy :)

10 Kwi 2011, 10:51

ale używając tego środka (Prestone Super Radiator Flush) nie mogę odkręcać chłodnicy przecież!!! W chłodnicy najprawdopodobniej mam kamień bo płyn który normalnie powinien mieć kolor pomarańczowy ma kolor brązowy(!) :???:
shorty1988
Początkujący
 
Posty: 171
Miejscowość: Rawicz
Prawo jazdy: 01 01 2001
Auto: BMW e46 320td 150KM 2002r

10 Kwi 2011, 15:25

Płyn kwalifikuje się do wymiany :!: Przepłukaj calutki układ zwykłą wodą(na zimnym silniku),potem zlej wszystko i zalej najlepiej płynem Prestone ,możesz dodać Super Radiator Flush i tak jeździj.Brunatny kolor płynu nie musi świadczyć o obecności kamienia ,lecz o zużyciu (dawno nie wymieniany)i pojawieniu się rdzy w układzie chłodzenia.
PhantomASA1
Forumowicz VIP
 
Posty: 8466
Zdjęcia: 3
Miejscowość: Z prawdy :)
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Nowa Mazda6, debiut kolejnej wersji tego modelu
    Podczas tegorocznego Salonu Samochodowego w Moskwie debiutuje kolejna wersja modelu Mazda6. To drugi przedstawiciel (po CX-5) nowej generacji samochodów Mazda, wykorzystujący pełen zakres TECHNOLOGII SKYACTIV oraz ...