Płyn hamulcowy - nasze bezpieczeństwo na drodze

28 Wrz 2016, 12:04

Stan płynu hamulcowego nie jest badany w czasie obowiązkowych przeglądów przez Stacje Kontroli Pojazdów, ale doświadczenia mechaników jasno pokazują, że po polskich drogach porusza się wiele aut, w których płyn ten powinien zostać natychmiast wymieniony.

Płyn hamulcowy - nasze bezpieczeństwo na drodze

Wprawdzie płyn w układzie hamulcowym nie podlega zużyciu, jednak, w miarę eksploatacji samochodu, zwiększa się w nim zawartość wody i zanieczyszczeń. Z tego powodu spada jego odporność na obciążenia cieplne powstające w czasie hamowania – a im silniejsze i dłuższe hamowanie, tym większe obciążenia. W skrajnej sytuacji płyn może zostać doprowadzony do wrzenia, a wtedy traci swoją zdolność do przekazywania ciśnienia z pompy na tłoczki hamulcowe. To oznacza zupełny zanik siły hamowania – trudno o bardziej przerażający moment, niż wtedy gdy po naciśnięciu pedału hamulca po prostu wpada on w podłogę, a samochód dalej pędzi.

Higroskopijność płynu
Płyn hamulcowy jest higroskopijny, czyli wchłania cząsteczki wody. Woda dostaje się do układu hamulcowego przez uszczelnienia, drogą dyfuzji przez gumowe przewody, czy też z wilgotnego powietrza znajdującego się nad lustrem płynu w zbiorniczku wyrównawczym. Nawet kilka procent zawartości wody w płynie obniża jego temperaturę wrzenia o kilkadziesiąt stopni C.

Skoro higroskopijność jest problemem, to dlaczego producenci płynów nie stosują substancji, które odpychają wodę? "Woda i tak przedostanie się do układu, ale wtedy występowałaby w postaci kropli. Te krople wody wrzałyby już w temperaturze 100 stopni C i układ hamulcowy jeszcze szybciej traciłby sprawność pod wpływem obciążenia cieplnego" tłumaczy Mirosław Przymuszała, przedstawiciel marki Textar w Polsce. Dla porównania, temperatura wrzenia najpopularniejszego na rynku płynu DOT 4 wynosi minimum 230 stopni C.

Zanieczyszczenia
Woda to nie jedyny problem, w czasie eksploatacji samochodu do płynu dostają się także zanieczyszczenia. Są to m in. produkty korozji czy drobinki metalu i gumy odrywające się podczas tarcia o siebie elementów układu. Efekty tych procesów najłatwiej zauważyć przy okazji wymiany bardzo starego płynu hamulcowego. Ma on wówczas ciemnobrunatną barwę, podczas gdy nowy jest koloru jasnożółtego. To także jest zagrożenie dla bezpieczeństwa kierowcy, ponieważ duża ilość zanieczyszczeń może zakłócić pracę sterownika systemu ABS lub ESP.

Regularne badanie płynu hamulcowego
Stan płynu hamulcowego można określić stosunkowo prostym badaniem próbki płynu, którą pobiera się ze zbiorniczka wyrównawczego. "Określając temperaturę wrzenia próbki trzeba pamiętać, że najbardziej narażony na zawilgocenie jest płyn znajdujący się w pobliżu tłoczków i tam temperatura wrzenia może być jeszcze niższa" przestrzega Mirosław Przymuszała, przedstawiciel marki Textar w Polsce. Dlatego specjaliści zalecają wymianę płynu hamulcowego co dwa lata.

Prawidłowy dobór płynu
W ofercie znajdziemy trzy typy płynów hamulcowych – DOT 3, DOT 4 i DOT 4LV. DOT 3 jest płynem starszej generacji, należy jednak pamiętać, że możemy go spotkać w stosunkowo młodych pojazdach produkcji japońskiej. Najpowszechniej stosowane są płyny DOT 4. Wersja DOT 4 LV to płyn o obniżonej lepkości przeznaczony do samochodów posiadających układ ESP. Zazwyczaj na korku zbiorniczka płynu hamulcowego znajdziemy napis o zastosowanym płynie. W przypadku wątpliwości odnośnie rodzaju płynu hamulcowego najlepiej skorzystać z dokumentacji producenta pojazdu.
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3781
Zdjęcia: 13077
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

02 Paź 2016, 09:27

Redakcja napisał(a):specjaliści zalecają wymianę płynu hamulcowego co dwa lata
Moim zdaniem kierowcy którzy jeżdżą po mieście będą bardziej narażeni na utratę właściwiści płynu powieważ częste hamowanie będzie sprzyjało wahaniom temperatury płynu, a co za tym idzie przyciąganiu cząsteczek wody.

Wymiana całego płynu w układzie to koszt około 70-100zł, a regularna wymiana przedłuży nam sprawność hamulców i tym samym poprawi bezpieczeństwo na drodze.
Kacper
Forumowicz VIP
 
Posty: 6842
Zdjęcia: 3348
Miejscowość: Warszawa - okolice
Prawo jazdy: 14 09 1997
Auto: Volvo S40
Silnik: 2.0 140KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

06 Cze 2019, 13:18

Ja wymieniam zawsze po kupnie auta i później co jakieś trzy lata o ile auto jeszcze zostaje u mnie :) Jeżeli z układem hamulcowym jest wszystko ok to tylko po takiej zmianie można już odczuć sporą różnicę w hamowaniu.
Cichy77
Forumowicz VIP
 
Posty: 5225
Zdjęcia: 62
Auto: Mam, często zmieniam!

06 Gru 2022, 07:34

A mam pytanie takie , w Googlach odpowiedzi nie znalazłem, czy po jeździe po rozgrzaniu układu stan płynu hamulcowego w zbiorniku wyrównawczym będzie mniejsza większą czy zawsze taka sama ?
ineedl
Zaawansowany
 
Posty: 969
Zdjęcia: 87
Prawo jazdy: 01 02 2019
Auto: Opel Vectra B
Silnik: 2.2 DTI 125KM
Paliwo: Diesel
Typ: Liftback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001

06 Gru 2022, 09:41

Raczej taka sama i nie zaobserwujesz tu różnicy tak jak w układzie chłodzenia. Chodzi o to że płyn hamulcowy musi posiadać bardzo niską ściśliwość ponieważ jest to ważne aby układ hamulcowy w samochodzie działał cały czas z pełną wydajnością / skutecznością. Takie płyny muszą charakteryzować się niskim poziomem ściśliwości w różnych temperaturach i przy różnym ciśnieniu. Bardzo negatywnie wpływa na to nieszczelność układu np. zbiorniczka / korka ponieważ płyn hamulcowy jest mocno higroskopijny, a to bardzo mocno pogarsza jego właściwości.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9712
Zdjęcia: 34
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Badanie sprawności amortyzatorów
    Oj podnieśli mi ciśnienie . Nie wiem czy niektóre stacje SKP mają nieskalibrowane maszyny do badania sprawności amortyzatorów czy jest jakiś knif ? Bo tak . Miesiąc przed przeglądem okresowym pojechałem na stację ...