Pomyśl, zanim usiądziesz za kierownicą

Pomyśl, zanim usiądziesz za kierownicą

27 Lis 2008, 23:24

1243 skontrolowane pojazdy, w tym 907 z nieprawidłowym poziomem ciśnienia w oponach oraz 269 z głębokością bieżnika bliską lub poniżej dopuszczalnego prawem limitu 1,6 mm – to wyniki tegorocznej kampanii Pomyśl, zanim usiądziesz za kierownicą, przeprowadzonej w tym roku w 5 polskich miastach.

W Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Szczecinie polscy kierowcy skorzystali z bezpłatnych usług specjalnie wyposażonej stacji kontrolnej Bridgestone. Kontrole te były częścią ogólnoświatowej kampanii na rzecz edukacji w dziedzinie bezpieczeństwa na drogach Pomyśl, zanim usiądziesz za kierownicą, organizowanej przez Bridgestone we współpracy z Fundacją FIA oraz lokalnymi automobilklubami od 4 lat.

Bridgestone przypominał kierowcom, że stan opon ma zasadnicze znaczenie dla ich bezpieczeństwa podczas podróży samochodem. Za niskie ciśnienie w oponach nie tylko utrudnia kontrolę nad pojazdem oraz wydłuża drogę hamowania, ale również zwiększa zużycie paliwa, a co z tym związanie – wzmaga emisję CO2 do atmosfery. Za wysokie ciśnienie w oponach z kolei zmniejsza przyczepność pojazdu oraz pogarsza jego osiągi. Ciśnienie w oponach należy sprawdzać przynajmniej raz w miesiącu. Informację o prawidłowym poziomie ciśnienia w oponach można znaleźć na krawędzi drzwi bocznych lub przy wlewie paliwa.

Image

Na parkingach przed centrami handlowymi kontrolowano poziom ciśnienia w oponach oraz stan bieżnika. Przebadano łącznie 1243 samochody. Zarówno wyniki kontroli, jak i udostępniony uczestnikom symulator funkcjonowania pasów bezpieczeństwa przy zderzeniu czołowym przy prędkości 4 km/h, podziałały na wyobraźnię.

Spośród wszystkich skontrolowanych pojazdów - 679 miało za niskie, a 228 za wysokie ciśnienie w oponach. Wiele do życzenia pozostawiał również stan bieżnika – 69 samochodów przyjechało do stacji kontrolnej na oponach z bieżnikiem o niedopuszczalnej głębokości – poniżej zalecanego 1,6 mm. 199 pojazdów z kolei przemieszczało się na oponach z bieżnikiem bliskim tej granicy. Podczas, gdy 978 kierowców użytkowało opony o odpowiedniej głębokości bieżnika, tylko 339 zadbało o wskazane ciśnienie w oponach.

Kampania Pomyśl, zanim usiądziesz za kierownicą koncentruje się na promowaniu prostych zaleceń dotyczących dbałości o bezpieczeństwo w ruchu drogowym, które zajmują tylko kilka sekund, a mogą uratować życie, jak: przewożenie dzieci w fotelikach, zapinanie pasów, regulowanie zagłówków i regularne sprawdzanie stanu opon. Ostatnie wyniki europejskiej kampanii Pomyśl zanim usiądziesz za kierownicą (Think Before You Drive) zorganizowanej w 2007 roku w 19 krajach UE wykazały, że jeden na ośmiu kierowców jest narażony na niebezpieczeństwo podczas podróży samochodem z powodu braku dbałości o stan opon.

Kierowcy, którzy wzięli udział w akcji, otrzymali od Bridgestone komplet bezpieczeństwa, a w nim, m.in.: naklejkę Dziecko w samochodzie, breloczek z miernikiem ciśnienia w oponach i głębokości bieżnika, kamizelkę odblaskową oraz ekran przeciwsłoneczny na boczną szybę.

Najnowsze wyniki testów Euro NCAP
Pozdrawiam,
Artek
ArteK
Forum Samochodowe
 
Posty: 4298
Zdjęcia: 10186
Rejestracja: 08 Mar 2006, 21:21
Miejscowość: Warszawa
Prawo jazdy od: 12 12 1996
Przebieg/rok: 23tys. km
Auto: Toyota Yaris, Grand Voyager
Silnik: 1.3 VVTi, 3.3 V6
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2008

 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Przyciemniane szyby w samochodzie - przepisy i normy, a komfort Przyciemniane szyby w samochodzie - przepisy i normy, a komfort
  Kierowcy często poszukują rozwiązań, które zwiększą komfort użytkowania samochodu. Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz możliwości, pozwalających na modyfikację samochodu. Jedną z możliwości, po którą sięgają ...
  Skoda z silnikiem umieszczonym z tyłu - 25lat od zakończenia produkcji Skoda z silnikiem umieszczonym z tyłu - 25lat od zakończenia produkcji
  W sierpniu 1990 roku linię montażową zakładu w Kvasinach opuściła ostatnia seryjna ŠKODA z silnikiem umieszczonym z tyłu. Był to egzemplarz modelu Rapid (Š747) – stanowiącego atrakcyjną odmianę coupe niezwykle ...

 •  
  • Warto przeczytać
  • Trial Lędziny 2014 czerwiec
   Master Truck
   SuperOES & BMW Challenge - 10.03.2012, Tor Poznań - zdj. 8
   Fiat Freemont Cross
   Samochody z graffiti