Powrót z Niemiec na niebieskich tablicach

Powrót z Niemiec na niebieskich tablicach

04 Lut 2015, 23:40

Cześć,

Kilka tygodni temu, jak wielu innych zapewne, sprowadziłem samochód zza naszej zachodniej granicy.

Kupiłem samochód od osoby prywatnej. Samochód w momencie kupna był zarejestrowany w Niemczech i nie został wyrejestrowany (posiadał niemieckie tablice rejestracyjne). Wraz z samochodem otrzymałem umowę kupna-sprzedaży, dowód rejestracyjny (Fahrzeugschein) i kartę pojazdu (Fahrzeugbrief). Samochód miał ważny przegląd (HU/AU).

Z informacji które otrzymałem od sprzedającego, samochód miał także ważne ubezpieczenie - co zaświadczył mi odpowiednimi dokumentami. Nie przekazał mi jednak tych dokumentów mówiąc, że nie są one potrzebne do poruszania się po drogach (inaczej niż u nas, gdzie wymaga się "świstka" zaświadczającego zawarcie polisy).

Samochodem wróciłem na kołach, po czym w ciągu tygodnia wróciłem do Niemiec i go wyrejestrowałem.

Czy miałem prawo wrócić samochodem na kołach? Czy ubezpieczenie poprzedniego właściciela obowiązywało w czasie mojego przejazdu, po sprzedaży samochodu, szczególnie w Polsce?

Zastanawiałem się nad tym i szukałem tych informacji sądząc, że nie jestem pierwszym, który ma tego typu dylemat - niestety wszystko, co znalazłem, to kwestie kupna samochodów z niemieckimi tablicami w komisach. Chciałbym jednak wiedzieć, czy miałem prawo poruszać się tym samochodem, czy "tym razem mi się udało". Wiem bowiem, że w niektórych krajach ubezpieczenie nie przechodzi na nowego właściciela samochodu (np. w UK). Pytanie, jak jest w Niemczech - i jeśli przechodzi, to na jak długo i czy obowiązuje za granicą?

Pozdrawiam,
Krzysiek
obibok1
Nowicjusz
 
Posty: 3
Rejestracja: 28 Maj 2012, 16:35
Prawo jazdy od: 01 01 2001
Auto: Hyundai Sonata EF 2003

 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Jesień i niespodziewane leśne zwierzęta na drodze Jesień i niespodziewane leśne zwierzęta na drodze
  Teraz, kiedy zmierzch zapada dużo szybciej, a dodatkowo pogoda potrafi być mglista i deszczowa, łatwo można nie zauważyć zwierzęcia wybiegającego na jezdnię. Większość dzików, saren i innych leśnych zwierząt ginie ...
  Wymiana oleju w automatycznej i manualnej skrzyni biegów Wymiana oleju w automatycznej i manualnej skrzyni biegów
  Większość kierowców doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną funkcję pełni olej w samochodzie. Niestety, choć zazwyczaj pamiętamy o konieczności jego wymiany w silniku, zapominamy o skrzyni biegów. Wciąż ...

 •  
  • Warto przeczytać
  • Trial Lędziny 2014 czerwiec
   Master Truck
   SuperOES & BMW Challenge - 10.03.2012, Tor Poznań - zdj. 8
   Fiat Freemont Cross
   Samochody z graffiti